قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برای درمان یرقان خود از گیاه دارویی جوزبویا استفاده کنید؟
جوز هندی خواص
جوز هندی خواص

برای درمان یرقان خود از گیاه دارویی جوزبویا استفاده کنید؟

برای درمان یرقان خود از گیاه دارویی جوزبویا استفاده کنید؟

جوز بویاچیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جوز بویا است . جوز بویامیوه درختی است از خانواده  Myristicaceae، دو پایه به بلندی ده تا بیست متر، زیبا و همیشه سبز با شاخه پراکنده که پوست تنه  درخت خاکستری تیره است. گل آن زنگوله ای شکل، کوچک و زردرنگ می باشد. برگ های آن بیضی، نوک تیز، موجدار، چرمی، سبز براق شبیه به برگ های نارنج وطول آنها در حدود ده سانتی متر، رنگ سطح فوقانی آن سبز  تیره و رنگ سطح تحتانی آن سبز کم رنگ است. میوه  آن شبیه زردالو به رنگ زرد لیمویی تا قهوه ای روشن می باشد و هنگامی که کاملاً می رسد معمولاً از وسط ترک می خورد و از شکاف ترک آن جدار خشبی شفاف و درخشان و مخملی توری شکل ناصاف هسته که بسباسه نامیده شده است دیده می شود، این جدار یک عدد هسته  قهوه ای رنگ روغنی به نام جوز بویا میوه در بر دارد، شکل آن تخم مرغی و معطر می باشد و در حدود چهار سانتی متر طول و یک تایک ونیم سانتی متر عرض دارد. این درخت در مناطق حاره ی پرباران هر دو نیمکره  زمین می روید و بومی جزایر هند شرقی و ملوکی میباشد و در سایر مناطق گرمسیر و مرطوب مانند هندوستان، اندونزی، جزایر آنتیل و نواحی آن قسمت از دنیا کاشته می شود.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:جوزهندی – جوزبوا – جوزا – جوزالطیب -نات مگ – لک من – موسکاد

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: ماده ای سمی به نام میریستی سین – ماده  تری میریستین – اسانس روغنی فزار – روغن چرب ثابت – اوژنول -ایزو اوژنول – پینن – دی پینن – ساپونین – سافر ول – کامفن – چند نوع الکل

خواص جوز بویا :

آن را بخورید. فرح آور است و آشفتگی حال و بو بد عرق بدن را برطرف می سازد، ادرار را زیاد می کند، گاز و نفخ را تحلیل می برد، از قی جلوگیری می کند، رطوبت معده را رفع کرده و برای معالجه  قولنج شکم که در اثر سرما باشد نافع است، مقوی معده و دهانه معده، مری، کبد و باه در مورد سرد مزاجان می باشد، برای درمان یرقان و استسقا عمومی بدن مفید است، ترشحات زیاد را در بدن بند می آورد، درد کمر را تسکین می دهد.

کباب کرده  آن را بخورید. اسهالی را که در اثر کثرت رطوبت معده و ضعف قدرت جذب باشد بهبود می خشد.

جویدن نیم مثقال از آن بو بد دهان را از بین می برد.

آن را نرم بکوبید، با برنج بجوشانید و بپزید و بخورید. برای درمان اسهال خونی، تسکین دردشکم، بی اشتهایی، سوء هاضمه که ناشی از ضعف باشد و رفع ضعف  بعد از مالاریا مفید است.

آن را در طول شبانه روز در دهان نگه دارید. بی حسی لب و دهان و زبان را برطرف کرده و لکنت زبان را برطرف می کند.

در استعمال خارجی، برای معالجه  جنون و تسکین دردها مختلف به کار می رود و سردردهایی که با مزاج سرد همراه باشد را تسکین می دهد. آن را نرم بکوبید، بعد با زعفران ساییده مخلوط کرده و به صورت شیاف از جلو به خود بگیرند. برای زنانی که به علتی حامله نمی شوند مؤثراست.مصرف قطره  آن با روغن  مناسب برای تسکین درد گوش و رفع کری نافع است و مالیدن آن به چشم برای تقویت دید و رفع جرب پلک نافع می باشد.

برای گرم مزاجان مضر است و حالت مستی ایجاد می کند،مضر کبد و ریه می باشد،ایجاد بد اخلاقی می کند، اسراف در خوردن آن تحریک کننده بوده و ایجاد اختلالات، مسمومیت، تشنج و عوارضی از  سردرد، سرگیجه، خنده  احمقانه، تجسم مناظر تخیلی، تحریکات عصبی، ضعف، بی حالی، چرت زدن، کاهش دید چشم و هم چنین ایجاد حالتی در انسان که تمایل به گاز گرفتگی دارد می کند، مصرف زیاد از حد آن باعث فلج و درنهایت سقوط کامل و مرگ می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *