قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / برای مقابله با فتق چه کنیم؟!
فتق و مقابله آن
فتق و مقابله آن

برای مقابله با فتق چه کنیم؟!

برای مقابله با فتق چه کنیم؟!

 فتق و مقابله آن

حرکات سریع در حین ورزش هایی نظیر فوتبال اگر باعث درد و احساس ناراحتی در کشاله ران شوند می تواند علامت فتق باشد . احساس ناراحتی در کشاله ران می تواند علامت وجود فتق باشد، واژه ای که از نظر پزشکی به بیرون زدگی بافت ها از محل طبیعی خودشان اطلاق می شود. در ناحیه کشاله ران عضلات دیواره شکم ضعیف و پاره می شوند که نتیجه آن بیرون زدگی احشاء و بافت ها از حفره شکم و از میان منفذ ایجاد شده به سمت بیرون است.

البته هم جنس مذکر و هم جنس مؤنث مستعد بروز این فتق ها هستند ولی فتق کشاله ران در مردها بیشتر رخ می دهد. به گفته دکتر پرویزکی، عمید (رئیس مؤسسه فتق لیختن اشتاین در لوس آنجلس) فتق کشاله ران مهم ترین نوع فتق است که سالانه ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر را درگیر می کند. اگر چه فعالیت بسیار شدید جسمانی می تواند عامل نهایی بروز فتق باشد ولی تنها عامل بروز آن به شمار نمی رود از طرفی ورزش عضلات شکم نیز از خطر ابتلاء به ان نمی کاهد. دکتر عمید معتقد است سلامت و تناسب جسمی عامل مؤثر در پیشگیری از ابتلاء به فتق محسوب نمی گردد. در بسیاری از موارد ناراحتی قابل پیشگیری نیست زیرا در اغلب موارد این عارضه به دلیل تخریب کلاژن بین بافتی در کشاله ران (ضعف بافت های همبندی) صورت می گیرد. اگرچه دلیل این تغییرات بافتی دقیقا مشخص نیست ولی می تواند زمینه ارثی داشته باشد.

عامل بروز فتق ها به طور کلی شامل هر عاملی است که باعث افزایش ناگهانی و شدید فشار داخل شکم گردد که منجر به پارگی بافت های ضعیف جداره شکم شود. حرکت های ورزشی توأم با فشار زیاد علت مهم دیگر است اگر چه حتی سرفه یا خنده شدید هم می تواند باعث بروز افزایش فشار داخل شکم گردد. البته در اغلب موارد ناراحتی فتق جای نگرانی ندارد و حتی نوع شدید آن هم خطرناک نیست. به گفته دکتر عمید یک پزشک عمومی خوب قادر است در ۹۸ موارد ناراحتی را تشخیص دهد که معمولاً پس از تشخیص بیمار را به یک جراح معرفی می نماید. البته در بعضی موارد درمان فوری لازم است. دکتر رابرت بنداوید (جراح بیمارستان شودایس در تورنتو) معتقد است بیمار می تواند با فشار دادن فتق به طرف دهانه (OPENING) بسیاری از فتق ها را به اصطلاح جا بیندازد به اعتقاد وی سایر فتق ها به کمک پزشک قابل درمان است زیرا پزشکان تکنیک های ترمیم فتق را بهتر می شناسند. فتقی که قابل جا انداختن نباشد فتق حبس شده نام دارد که گاه لازم است بلافاصله درمان شود زیرا بیمار را با خطر اختناق فتق (hernia strangulaling) مواجه می سازد. در این نوع فتق، جریان خون به بافت به طور کامل قطع یا شدیدا کاهش می یابد و در صورت عدم درمان باعث تخریب بافت روده و به اصطلاح نکروز آن می گردد که در ۲ تا ۵ درصد موارد منجر به مرگ می گردد. نتیجه گیری مهم از این مبحث بدین معنی است که به علت ریسک آسیب بافتی که در هر فتق وجود دارد جراحی زود هنگام توصیه میگردد.

جراحی و درمان

شاخصه اصلی شروع علائم فتق احساس سوزش یا تیر کشیدن در کشاله ران است که با تورم جدید و مشخص همراه است. ولی درد کشاله ران لزوماً دلیل فتق نیست زیرا فتق بدون درد هم بروز می کند.دکتر عمید معتقد است بسیاری از تظاهرات بیماری ها به ظاهر شبیه فتق می آیند که شایع ترین آن ها کشیدگی عضله کشاله ران است. چیزی شبیه تورم ناشی از بازی تنیس در بازو. در کشاله ران که تنها راه پی بردن به علت عارضه معاینه پزشکی است. در جراحی فتق از سه شیوه استفاده می گردد. در روش مرسوم که متعلق به قرن نوزدهم است، شکاف حاصل در دیوار شکمی از طریق بخیه کردن لایه های عضلات ترمیم می گردد. در این شیوه، درصد بازگشت ناراحتی بسیار کم است و اغلب جراحان متخصص در ترمیم فتق در آن تبحر کامل دارند. به گفته دکتر بنداوید، متخصص این نوع درمان، بهبودی بین ۶ تا ۵ روز حاصل می گردد و بهبودی کامل پس از چند هفته با دوران نقاهت طولانی روی می دهد. روش دیگر استفاده از وسیله ای به نام mesh است که در ناحیه ضعیف جداره دیواره شکم قرار گرفته و باعث استحکام این منطقه می گردد و اندام های داخلی را در محل خود نگه می دارد. این روش اغلب ترمیم بدون کشش نامیده می شود زیرا لبه های فتق دیواره شکم به هم نزدیک نشده و تحت کشش قرار نمی گیرند. بنابه گزارشات دکتر عمید که در ارائه این تکنیک نقش داشته است می توان بیمار را بلافاصله در همان روز پس از عمل مرخص کرد و بهبودی کامل معمولاً در طی دو تا سه روز صورت می گیرد جدیدترین روش عبارت است از وارد کردن لوله ای توخالی به داخل شکم همراه با دوربینی در انتهای آن که (لاپاراسکوپی) نام دارد. این شیوه به جراحان اجازه می دهد شکاف کوچکی را با جراحات کم تر در عضلات شکم جهت جراحی ایجاد کنند. طرفداران این شیوه معتقدند بهبودی کامل پس از ۳ روز حاصل می شود. . 

دکتر چالز پی. اینزیگ (جراح عمومی در شروپورت، لوئیزیانا) و متخصص روش مذکور می گوید این تکنیک روشی پیشرفته در جراحی است که به جراحان اجازه می دهد با دیدن فتق و از طریق مشاهده آن را از دو طرف پارگی بدون ورود به حفره شکمی معالجه نمایند هر چند بحث های بسیار پیرامون این روش وجود دارد. به عبارت دیگر بعضی از جراحان معتقدند که این شیوه از شیوه های قبلی مطمئن تر نیست زیرا گزارشاتی که از خطر این شیوه نسبت به روش های قبلی ارائه شده نشان می دهد که این شیوه با مشکلاتی مواجه است و هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد. در شیوه جدید ضرورت بیهوشی کامل بیش از بیهوشی موضعی است. در حالی که متدهای پیشین خلاف این نظر را به کار می بستند.

کدام روش بهتر است؟ ضمن مشورت با یک یا دو جراح جهت آشنایی با نقاط فوت و ضعف هر شیوه به کمک آن ها بهترین را انتخاب کند.

نکات کلیدی

میزان شیوع : ناراحتی فتق بسیار شایع است و با افزایش سن افزایش می یابد.

حدود 600هزار جراحی و فتق، سالانه درآمریکا انجام می گیرد.

عوامل مؤثر: عبارتند از سن و انجام عمل جراحی، اضافه وزن و عوامل ژنتیکی

گروه سنی : ناراحتی اغلب در سنین ۵۰ سالگی و بالاتر در مردان مشاهده می شو د

جنسیت : شیوع در مردان بیش از زنان است

تشخیص و مراجعه به متخصص جهت ترمیم توصیه می شود. زیرا احتمال بازگشت ناراحتی پس از درمان نسبت به جراحان غیرمتخصص بسیارکم تر است.

مطلب پیشنهادی

سیستم دندانی فکی بیمار

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک   هر یک از این حالات برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *