قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / بررسی برفک دهان (کاندیدیاز دهانی)
بررسی برفک دهان (کاندیدیاز دهانی)
بررسی برفک دهان (کاندیدیاز دهانی)

بررسی برفک دهان (کاندیدیاز دهانی)

بررسی برفک دهان (کاندیدیاز دهانی) 

( برفک دهان در اثر رشد بیش از حد قارچ شایع ایجاد می شود. این عارضه معمولاً باعث ایجاد مناطق سفید کرم رنگی در دهان، روی زبان و گاهی در حلق می شود. اگر این مناطق سایش یابند، یک زخم تازه زیر آن باقی می ماند. برفک در افراد خیلی جوان، سالخوردگان، و افراد ضعیف و ناتوان که ایمنی خود را برای مقابله با این قارچ معمولی از دست داده اند، شایعتر است. برفک اغلب بعد از تب طولانی مدت در بیماری شوگرن، بیماری مزمن و در برخی موارد کم خونی فقر آهن بروز می کند.

برفک به خودی خود اهمیت کمی دارد و معمولاً با بهبودی بیماری زمینه ای برطرف میشود. از مایعات و غذاهای ادویه دار بپرهیزید و به بهداشت مناسب دهان توجه خاص داشته باشید. اگر برفک باعث ناراحتی دهان شد یا به مدت چند روز باقی ماند به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است داروهای ضد قارچ مثل نیستاتین و کتوکونازول را تجویز کند.

تورم لبها چیست 

تورم لبها یکی از تظاهرات واکنشهای حساسیتی است که خیز عروقی (آنژیوادم) خوانده می شود این عارضه معمولا با خس خس سینه، بثورات جلدی، و سایر تغییرات پوستی ویژه واکنشهای حساسیتی همراه است. این تورم معمولا بعد از درمان با آنتی هیستامینهای خوراکی مثل کلرفنیرامین مالئات (کلر تری متون) به مقدار ۴ میلیگرم هر ۶ ساعت، برطرف می شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *