قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / بررسی بیماریهای زنان
بیماریهای زنان
بیماریهای زنان

بررسی بیماریهای زنان

بررسی بیماریهای زنان

بیماریهای زنان از جمله بیماریهای رو به گسترش در جامعه ما و جامعه جهانی است تعداد زنان مراجعهکننده به پزشک بیشتر از مردان و درصد بالایی از آنان از بیماریهای رحم شکایت دارند. یکی از دلایل این امر رشد تمدن غربی و انتشار بیماریهای ناشی از این تمدن بیاخلاق از سویی و روشهای غلط بهداشتی و درمانی طب شیمیایی است. همان گونه که ذکر شد، کارکرد رحم بعنوان یکی از اعضای اصلی بدن بر همه اعضاء تأثیرگذار بوده و هرچه دقیقتر و سالمتر کار کند دیگر اعضا را نیز بسوی سلامتی سوق میدهد. بنابراین نباید رحم را تنها عضوی دانست که مدت ۹ ماه مسئول بارداری بوده و مسئولیت دیگری برعهده ندارد.
ترشحات تخمدانها روی ترشحات غدد دیگر تأثیرگذار بوده و از ترشحات آنها نیز تأثیر میپذیرد. دفع خونهای آلوده از طریق رحم یکی از عوامل بسیار موثر در تأمین سلامتی بانوان است. این خونریزی باعث شادابی، آرامش و سلامت اعضای دیگر میشود و عدم کارکرد به موقع نیز بیماریهای گوناگونی را ایجاد مینماید تومورهای مغزی، غدد پستان، سرطان رحم و پستان، سرگیجه، غش، سردرد، بعضی از آرتروزها، واریس، بزرگ شد پا (داء الفیل)، سوزش و داغ شدن پا و بیماریهای دیگر ممکن است حاصل
خرابکاریهای زهدان باشد.
بنابراین از دیدگاه طب ایران و گیاه درمانی هر نوع بینظمی در کارکرد رحم میتواند بااهمیت تلقی گردد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

ساختمان داخلی و خارجی دستگاه تناسلی زنان
پیش از هرگونه تشخیص، کالبدشناسی کامل قسمتهای بیرونی و درونی دستگاه تناسلی مانند همه اعضای دیگر بدن لازم و ضروری است اما از آنجا که تشریح کامل و مصّور همه اعضاء بدن انسان در کتابهای آناتومی پزشکی آورده شده است و تفاوت دیدگاه چندانی نیز بین طب اروپا و طب ایران در این مورد وجود ندارد از تشریح مجدد ساختمان داخلی و خارجی این اندام خودداری کرده و خوانندگان را به کتابهای مرجع آناتومی ارجاع میدهیم.
بیماری شناسی زنان
در شناخت بیماریهای زنان با پیچیدگی و تنوع خاصی روبرو هستیم. رحم عضوی بسیار حساس و آسیبپذیر است و به راحتی از محیط پیرامون خود تأثیر میپذیرد. آسیبپذیر بودن رحم سبب کثرت تعداد بیماریهای قابل ذکر در زنان شده است. بهطوری که به نظر میرسد بیماریهای زنان نسبت به بیماریهای مردان به طرز شایانی مهمتر و جدیتر است و بسیار بیشتر و مشهودتر بدن بانوان را تحت تأثیر قرار میدهد.
به طور کلی بیماریهای مخصوص زنان را به دو دسته کلی میتوان تقسیم بندی نمود:
-۱ بیماریهای اولیه زنان: یعنی بیماریهایی که در خود اعضاء تناسلی مانند رحم تخمدان و مجاری و لوله ها و … ایجاد میشود که به راحتی قابل تشخیص و تفکیک ند.
-۲ بیماریهای ثانویه: یعنی بیماریهایی که در اندامهای دیگر بدن زنان شایع میشوند که ارتباط با دستگاه تناسلی دارند مانند تومورها و سایر بیماریهای پستان، بیماریهای عصبی، برخی از سردردهای میگرنی، بیماریهای پوستی، بیهوشیهای شبه صرع و …
به هرحال، درمان کامل و ریشهای یک بیماری، پس از شناخت و ردیابیعامل یا عوامل اولیه و واقعی آن میسر است. در بسیاری از بیماریهای ثانویه زنان، ردیابی عامل اصلی بیماری و مرتبط کردن آن با رحم، کار دشواری است و نیاز به تجربه و دانش فراوان دارد.

مثلا بسیاری از بیماریهای عصبی و گوارشی زنان، از دیدگاه طب ایران، ریشههای رحمی دارند. برخی از سوء هاضمه ها، سردردها، تنشهای عصبی، بیماریهایی نظیر بیهوشی های شبه صرع، بیماریهای روحی، دردهای مفصلی و عضلانی و بسیاری دیگر، مستقیما در اثر اختلالات جنسی بوجود میآیند یا تشدید میشوند که پزشک حاذق باید تأثیر رحم بر آنها را تشخیص داده و برای درمان اقدام نماید.
در این کتاب آنچه که مورد تأکید ماست، بررسی و درمان بیماریهای اولیه زنان است و در حاشیه. به اجمال به برخی از بیماریهای ثانویه نیز خواهیم پرداخت.
تشخیص اولیه
پیش از هرگونه اقدام درمانی، جهت کسب اطلاعات اولیه در مورد رحم و تخمدان موارد زیر را باید در نظر گرفت:
-۱ شرح وضعیت قاعدگی از لحاظ منظم یا نامنظم بودن قاعدگی، طول مدت خونریزی، شفاف یا تیره بودن خون، حجم خونریزی، دردهای قاعدگی نوع و محل و شدت آن، لکهبینی پیش و پس از قاعدگی، ترشحات و …
-۲ بررسی حالات وابسته به قاعدگی در کل بدن: مثلا تشدید سردردهای میگرنی در زمان قاعدگی، ضعف، احساس درد و کشیدگی در پاها، حالات عصبی شدید، جوش صورت، خارش و موارد دیگری که معمولا ارتباط معنیدار با قاعدگی از خود نشان میدهند.
-۳ تاریخچه جنسی: شامل سن شروع قاعدگی، سن ازدواج، سابقه دقیق بارداریها، زایمانها، سقطها و کورتاژهای احتمالی، یائسگی،وضعیت جنسی فعلی بیمار و نوع روابط جنسی
-۴ سوابق درمانی شامل داروهای مصرفی، جراحی ها و کلیه اعمال درمانی مربوط به رحم که تا به حال انجام شده است.
-۵ معاینات بالینی: شامل لمس شکمی تخمدان ها جهت بررسی وجود کیستهای بزرگ، تودهها، مکان و وضعیت تخمدان ها، لمس شکمی و واژینال رحم و دهانه رحم (سرویکس) تشخیص انسدادهای واژن و دهانه رحم، تورم ها، توده ها، مشاهده وضعیت دهانه رحم، قارچ ها، عفونت ها و …
-۶ بررسی مشکلات اطراف رحم و تخمدانها. مثلا مثانه، مجاری ادرار، کلیهها، ستون فقرات و حتی اندامهای دوردستتر تأثیرگذار بر رحم مانند کبد، هیپوفیز و سایر غدد.
-۷ مشکلات خاص مانند سوء استفادهها و تجاوزهای جنسی، صدمات فیزیکی و … که میتوانند رحم را تحت تأثیر قرار دهند. سن شروع قاعدگی بین ۱۰ تا ۱۳ سال است. دوران پاکی از خون بین ۲۰ تا ۲۸ روز است اما دوره پاکی هرکسی باید براساس آنچه که هست ثابت بماند وگرنه باید مورد بررسی قرار گیرد.
مدت خونریزی بین ۵ تا ۶ روز است ولی بین ۲ تا ۷ روز هم ممکن است بدون علت و طبیعی باشد اما باید به آن شک کرد.
خون معمولا باید تیره و کمی بدبو و بدون لخته باشد. بویایی کم طبیعی بوده ولی اگر زیادتر شود باید به سلامت بیمار شک کرد.
ترشحات سفید غیر بویا میتواند نشانه غلبه خلط بلغم یا سودا و یا سردمزاجی زهدان باشد و یا نشان از سردمزاجی کلیه ها داشته باشد. این ترشحات بعدا میتوانند عفونی شوند. ترشحات زرد علامت عفونتهای قارچی و میکروبی است. بویایی آن دلالت محکمتری بر وجود عفونت میباشد. همچنین غلبه خون و پرخونی ممکن است باعث ایجاد ترشحات دهانه رحم گردد.
درد کمر نیز میتواند حکایت از بیماریهای سیاتیک، ضعف رحم در نگهداری جنین، ناراحتی تخمدان، غلبه مزاج سرد در رحم و ضعف ترشحات هورمونی داشته باشد.
افسردگی و فشار عصبی شدید موقع پریود ممکن است از شروع بیماری خفقان رحم خبر بدهد، در بعضی مواقع نشان از عدم ارضای جنسی است و نیاز شخص به آن.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *