قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / بررسی بیماری کزاز (تتانوس)
علائم احتمالی بیماری کزاز
علائم احتمالی بیماری کزاز

بررسی بیماری کزاز (تتانوس)

بررسی بیماری  کزاز (تتانوس)

Telanus کزاز (تتانوس)

کزاز نوعی عفونت باکتریایی خطرناک است که توسط باکتری «کلاستریدیوم تتانی» ایجاد می شود. این نوع باکتری به طور معمول در خاک آلوده مزارع و باغ ها و شنزارها و بر روی فلزات زنگ زده یافت می شود و معمولاً از طریق بریدگی و زخم، چه سطحی و چه عمقی وارد بدن میشود. باکتری عامل بیماری کزاز در زخم ها و بریدگی ها که از میزان اکسیژن پایینی برخوردار هستند، فعال می شود و در این محیط سم یا توکسین می سازد. سم حاصل از باکتری عامل کزاز بر عضلات (ماهیچه های) بدن اثر منفی می گذارد و موجب اسپاسم (انقباض و گرفتگی غیر ارادی) عضلات می شود. این بیماری در ابتدا اغلب بر عضلات فک تأثیر میگذارد واز این جهت این بیماری به نام چفتی فک نیز معروف است. پس از عضلات فک بقیه  بدن نیز دچار این اختلال می شوند. علایم کزاز معمولاً از یک هفته تاچند ماه پس از بروز زخم گسترش مییابد.

اگر فرزندتان را در پنج سال اول زندگی نسبت به کزاز واکسینه کنید و هر چند سال یک بار یادآور این واکسن را برای او بزنید، به طور کلی نسبت به این بیماری و اکسینه می شود. به همین دلیل اجرای برنامه  واکسیناسیون موجب شده است که کزاز امروزه بیماری نادری به شمار آید.

آیا کزاز بیماری خطرناکی است؟

کزاز بیماری بسیار خطرناکی است. گاهی اوقات این بیماری موجب اسپاسم ماهیچه های تنفسی می شود و حتی علی رغم مراقبت های ویژه نیز ممکن است منجر بهمرگ شود.

علائم احتمالی بیماری کزاز

 • سفت شدن و گرفتگی عضلات که در ابتدا در عضلات فک و دهان ایجاد می شود
 • گلو درد
 • اشکال در بلع و تنفس

  در ابتدا چه باید بکنم؟

  ۱) همیشه پس از زخم و بریده شدن دست کودک، ناحیه  آسیب دیده را فوراً با آب وصابون و محلول ضد عفونی کننده شستشو دهید و هرگونه خاک و آلودگی را از روی زخم پاک کنید. در صورت آلودگی زخم (وجود خاک و چرک) و یا عمق جراحت فوراً کودک را به نزدیک ترین مرکز درمانی یا بیمارستان ببرید تا در صورتی که قبلا نسبت به این بیماری واکسینه نشده است واکسن کزاز به او تزریق شود.

  ۲) اگر کودک دچار سفتی عضلات به خصوص در ناحیه ی فک و گردن شده است فوراًاورژانس خبر کنید یا او را به فوریتهای پزشکی نزدیکترین بیمارستان برسانید.

  آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  اگر زخم کودک دارای آلودگی (با خاک یا چرک) و یا دارای جراحت عمیق است، سریعاً او را نزد پزشک یا به بیمارستان ببرید. اگر علامتی از کزاز (گرفتگی عضلات فک و گلو) در کودک ایجاد شده است، اورژانس خبر کنید و یا کودک را به فوریت های پزشکی نزدیک ترین بیمارستان برسانید.

  پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

   در صورتی که زخم عمیق و کثیف باشد، پزشک ناحیه را پاک و ضد عفونیمی کند و در صورتی که کودک قبلا نسبت به کزاز واکسینه شده باشد، برای تداوم ایمنییادآور آن را تزریق مینماید و اگر قبلا واکسن تزریق نشده باشد، پزشک بلافاصله گلوبولین ایمن دهنده ضد کزاز را به منظور محافظت بدن در برابر سم کزاز تزریق می نماید 

 •  اگر علایم کزاز در کودک بارز شده و توسعه یافته باشد درمان بسیار مشکلمیشود. در این حالت پزشک نوعی آنتی بیوتیک برای کودک مبتلا تجویز می کند و او را در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان بستری می نماید. در آن جا از طریق دستگاه تنفس مصنوعی (اکسیژن رسانی) تنفسی کودک تأمین می شود تا بیماری کنترل شود. در این صورت ممکن است لازم باشد کودک چندین هفته، در بخش مراقبتهای ویژهبستری باشد.

  چه کمکی باید بکنم؟

 • لازم است واکسن در ۳ نوبت در سال اول زندگی به کودک شیرخوار تزریق شود تاایمنی مناسب نسبت به کزاز حاصل شود. واکسن کزاز معمولاً به عنوان یادآور، قبل از ورود به مدرسه (۶ سالگی) و تکرار آن در ۱۰ سالگی (و پس از آن در بزرگسالی نیز، هر چند سال یک بار) توصیه می شود. 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *