قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / بررسی تاثیرات هپاتیت بر بدن
هپاتیت
هپاتیت

بررسی تاثیرات هپاتیت بر بدن

بررسی تاثیرات هپاتیت بر بدن

اثرات هپاتیت بر بدن

به محض این که یک فرد به هپاتیت مبتلا شد، کبد او به تدریج عملکرد طبیعی خود را از دست میدهد و از آنجایی که کبد یکی از مهمترین اعضاء بدن می باشد، وقتی بر اثر ابتلاء به هپاتیت آسیبی به آن وارد آید مشکلاتی در سراسر بدن ایجاد می شود. کبد در قسمت راست قفسه  سینه قرار دارد و مانند پوست می تواند خودش را التیام بخشد. و دوباره سازی کند. در کبد بیش از ۵۰۰ کار مختلف برای بدن انجام می شود که می توان آن را همانند یک کارخانه برای بدن در نظر گرفت. کبد با تولید صفرا باعث میشود تا غذاهایی را که ما میخوریم به انرژی تبدیل شوند. همچنین باعث ذخیره  مواد مغذی شده و مواد شیمیایی را می سازد که برای عملکرد طبیعی بدن حیاتی میباشد. به علاوه کبد باعث تصفیه  خون شده و مواد شیمیایی زاید را از خون پاک میکند.

هیچ کسی نمی تواند بدون کبد زندگی کند. وقتی ویروس هپاتیت ابتدا حمله میکند گلبولهای سفید خونی (سیستم ایمنی و دفاعی بدن) برای مقابله با آنها همانند سربازانی از بدن دفاعمیکنند. این وضع باعث می شود که ویروس از بین برود.و کبد خودش را ترمیم کند. با این حال در هپاتیت مزمن سیستم ایمنی بدن قادر به از بین بردن ویروس نمی باشد و در نتیجه ویروس به حمله ی خود بر کبد ادامه میدهد. در چنین وضعیتی تخریب کبد توسط بدن در بسیاری از سلول های کبدی ایجاد میکند صورت میگیرد، در نتیجه سلول هاى تخریب شده به صورت توده هایی در کبد باقی می مانند و کبد دیگر نمی تواند خود را بازسازی کند.

کبد سفت تر و بزرگ تر میشود و خون دیگر نمی تواند به راحتی از کبد عبور کند. و کبد کمتر قادر خواهد بود که عملکرد طبیعی و حیاتی خود را انجام دهد. این وضعیت کبد را اصطلاحاً سیروز مینامند و بیش از ۳۰٪ افراد مبتلا به هپاتیت مزمن دچار سیروز می شوند. وقتی سیروزکبدی ایجاد میشود .خطر وقوع سرطان کبد افزایش مییابد متخصصین هنوز از علت بروز چنین وضعیتی آگاهی زیادی ندارند اما این فرضیه وجود دارد که التهاب و آسیب سلولی که در سیروز ایجاد می شود منجر به رشد سلول های سرطانی غیرطبیعی در کبد میگردد.

گرچه حدود ۲۰ سال طولی میکشد که یک کبد سیروزی به سرطان کبد دچار شود، اما تخمین زده می شود که بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن ۲۰۰ برابر بیشتر از سایر افراد احتمال دچار شدن به سرطان کبد را دارند. متأسفانه نتیجه  نهایی سیروز و سرطان کبد، اغلب نارسایی کبد و مرگ خواهد بود و حتی اگر سرطان کبد هم ایجاد نشود پیشرفت بیماری هپاتیت باعث افزایش خطر نارسایی کبد خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *