قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بررسی تاثیر کافئین بر بدن چیست؟
اثر کافئین چیست؟
اثر کافئین چیست؟

بررسی تاثیر کافئین بر بدن چیست؟

بررسی تاثیر کافئین بر بدن چیست؟

اثر کافئین چیست؟

کافئین ممکن است یکی از عوامل مهم و مؤثر ایجاد اضطراب و نگرانی شود. برای اغلب اشخاص کافئین اگر به مقدار مجاز مصرف شود مادهٔ بیضرری است که حتی می تواند منشأ هوشیاری و سرحال آمدن باشد. ولی در مورد عدهای زیاد از مردم که سلولهای مغز آنها به کافئین حساس است، نوشیدن ۵۶ فنجان قهوه سنگین در روز میتواند محرل ناراحتی های روانی شود.

5-ways-to-make-caffeine-more-effective-graphics-5

اتحادیه روان کاوان امریکا مسمومیت کافئین را به عنوان عامل ایجاد اختلالات روانی طبقه بندی می کند که علائم آن ممکن است عصبانیت، هیجان، احساس ناراحتی و عدم آرامش، افزایش ضربان قلب و ایجاد اختلال در گفتار باشد.

مدارل و متون فنی پزشکی مملو از گزارش مواردی است که برای تشخیص و درمان بیمارانی با علائم فوق از انواع روش های کلاسیای از جمله انواع آزمایش های فنی، داروهای آرام بخش، مراقبتهای روانی و غیره استفاده کرده اند بدون این که هیچ نتیجه ای برای درمان بیمار گرفته شود ولی با ادامه بررسی ها دریافته اند که منشأ اصلی پنهان این ناراحتیها اسراف در مصرف کافئین است و در این قبیل موارد اگر به جای تمهیدات فوق مصرف کافئین را قطع کنند بیمار بزودی شفا می یابد.

دکتر بروس در گزارش خود اضافه می کند که یک بیمار زن به سن ۳۳ سال به علت ابتلاء به اختلالات اضطرابی مغز برای درمان به او مراجعه کرده است، این بیمار در هر هفته ۳-۲ بار دچار حمله های عصبی اضطرابی و بیم و هراسی می شده و هیچ گونه داروئی برای درمان او نتیجه بخش نبوده است. طبق عادت انگلیسیها روزانه در حدود ۹ فنجان بزرگ چای پررنگ که معادل ۵۶ فنجان قهوه و دارای حدود ۵۴۰ میلیگرم کافئین است می نوشیده، به عنوان آزمایش از بیمار خواسته شد که مصرف کافئین را برای یا هفته قطع کند. بلافاصله حال او بهتر شد و حمله های اضطرابی او نیز حذف شد و کمی پس از آن تاریخ دیگر از داروها نیز استفاده نمی کرد. ولی هروقت مصرف کافئین را از سر میگرفت مجدداً حمله های اضطرابی او آغازمی شد.

اثرات مفید کافئین

1- طبق بررسی ‌های پژوهشگران دانشگاه بارسلون مصرف همزمان کافئین و قند می ‌تواند برای حافظه و حواس شما مفید باشد. در واقع مغز این افراد به انرژی کمتری برای به یادآوری امور نیاز دارد.
2- بنا بر گفته محققان آمریکایی به نظر می رسد که کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان را کاهش می ‌دهد. اثر کافئین در زنانی که از قرص های جلوگیری از بارداری و یا داروهای هورمونی پس از یائسگی استفاده نمی‌ کنند، بیشتر است. مصرف قهوه فاقد کافئین تاثیر واضحی نداشت.
3- مصرف کافئین می ‌تواند قدرت و تحمل عضلات را در فعالیت‌ های ورزشی افزایش دهد. مصرف کافئین روی گیرنده‌ های عضلات اسکلتی اثر گذاشته و به طور موقت انرژی را افزایش می ‌دهد.
4- بین مصرف کافئین و بروز بیماری پارکینسون رابطه عکس وجود دارد، به عبارتی دیگر، کافئین از احتمال بروز بیماری پارکینسون پیشگیری می ‌کند.
5- مصرف مقدار متعادل کافئین، اختلالات شناختی در رابطه با افزایش سن و نیز بروز بیماری آلزایمر را کاهش می‌ دهد.
6- کافئین با ایجاد تعادل در عملکرد مغز، از نقایص حرکتی و نیز زوال عقل پیشگیری می ‌کند.

مطلب پیشنهادی

ورم بدن در بارداری

ورم دست و پا در سه ماهه اول بارداری

ورم دست و پا در سه ماهه اول بارداری   ورم ورم (به آن ادم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *