بررسی تغییرات  شخصیتی افراد مبتلا به ام اس 


بررسی تغییرات  شخصیتی افراد مبتلا به ام اس 

بررسی تغییرات  شخصیتی افراد مبتلا به ام اس 

 

- آیا هنوز چیزها را دوتا میبینم، در حالی که فکر می کنم یکی هم کافی است؟» بررسی بدنی ام اس برای این افراد جنبه ی نوعی سرکشی را دارد که ببینند اوضاع چطور است تا بتوانند برای آن روز بر مبنای وضع بدن خود، برنامه ریزی کنند.

کلامی برای آدم عاقل: افراد، حزن و اندوه خود را به طرق مختلفی بیان می کنند. درحالی که گریه کردن شاید ساده ترین راه برای بیان احساسی شکست و دلتنگی است، خشم، بی قراری و قطع رابطه هم در این میان، نسبتا شایع است.

پاسخ به این سؤال که «حالا من کی ام؟»

پازلی از یک تصویر محبوب در نظر آورید. از زمان تولد به بعد، رفته رفته قطعاتی به پازل ما افزوده می شود: تیپ شخصیتی ما، حس شوخ طبعی، نقاط قوت و ضعف خاص خودمان و ذوق و سلیقه در مورد چیزهای گوناگون، بعد، وقتی سر و کله ی ام اس پیدا می شود، ناگهان قطعه ای عجیب در دست دارید که باید به سایر قطعات اضافه شود؛ مدتی زمان میبرد تا بتوانید آن را با بقیه ی قطعات در کل تصویر جور کنید. اولین مرحله، مواجهه با از دست رفتن پازلی است که قبلا می شناختید. تصویری که از خود داشتید، ناگهان احتیاج به مقداری تغییر دارد. در یک چشم به هم زدن، باید دوباره خودتان را بشناسید.

افراد در کار بازیابی خود، واکنش های مختلفی نشان میدهند. بعضی ها در ابتدا «از هم میپاشند»: اندوه خود را با پرتاب دستهایشان از روی نومیدی نشان داده و موقتاً قدرت تفکرشان را از دست میدهند و دیگر نمیدانند کی هستند. بعضی دیگر از مکانیسم های دفاعی شان کمک گرفته و سعی میکنند تا آنجا که امکان داشته باشد، از اضافه شدن قطعهی جدید به پازل جلوگیری کنند (بیماری را انکار می کنند و...). افرادی هم هستند که به آرامی سعی میکنند این قطعه ی جدید را طوری جادهند که زیاد پازل را به هم نریزد. همه ی این ها، بخشی ازفرایند سوگواری و اندوه است

تسلی بخش ترین نتیجه ای که از فرایند سوگواری حاصل میشود، دریافتن این نکته است که پازل شما هنوز سالم است - یعنی شما هنوز خودتان هستید، با تمام آن چیزهایی که پازل شما را، علیرغم اجبار در قرار دادن یک قطعه ی جدید، یکتا و منحصربه فرد، جالب، دوست داشتنی و قوی میسازد. در حقیقت، سوگواری سالم و به جا به شما این اجازه را می دهد که بتوانید دیگر قطعات پازل را طوری کنار هم قرار دهید که به هم بیاید. میتوانید از شیوه های تطبیقی، قدرت خلاقیت و تصمیم گیری خود استفاده کنید تا بفهمید چگونه تغییراتی را که ام اس  در زندگی شما ایجاد می کند کنترل کنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد