قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بررسی علل و عوامل انواع لکه های دندانی
لکه های دندانی
لکه های دندانی

بررسی علل و عوامل انواع لکه های دندانی

بررسی علل و عوامل انواع لکه های دندانی

 

انواع لکه های دندانی 

 ۱- لکه های دارای منشأ خارجی: این لکه ها غالباً به علت سهل انگاری در مسواک زدن است و با دقت بیشتر در زدن مسواک به خودی خود از بین می روند. این لکهها ممکن است به رنگ سبز یا نارنجی و یا سیاه مشاهده شوند. اگر با مسواک نتوانستیم این لکه را پاک کنیم، باید دندانپزشک به وسیله بروساژ و پالیش دندانها آنها را پاک نماید. در واقع این رنگها ناشی از فعالیت میکروبهای خاصی است که قادرند با تجزیه برخی از مواد غذایی رنگهای خاصی ایجاد نمایند.

۲- لکه های با منشأ داخلی: این لکهها در ساختمان دندان قرار دارد و با مسواک و یا بر وساژ و پالیش توسط دندانپزشک پاک نمی شوند؛ مانند لکههای زرد رنگ ناشی از مصرف آنتیبیوتیک تتراسیکلین در دوران بارداری مادر و یا لکههای سفید و زرد که به علت مصرف فلوراید در طی یک دوره طولانی در زمان رشد و تکامل دندانها به وجود میآید. برای اصلاح رنگ این دندانها، دندانپزشک از روشهای ترمیمی و یا روکشی استفاده می نماید.

را در گذشته لکههای قهوهای رنگ ناشی از مصرف تتراسیکلین زیاد دیده می شد؛ زیرا به خطرات و عوارض مصرف این آنتیبیوتیک برای خانمهای باردار و کودکان تا سن ۸ سالگی کمتر توجه می شد و لذا برای این افراد تجویز میشد و اثرات زیانبار آن پس از چندین سال بعد از رویش دندانهای دائمی به صورت تغییر رنگ زرد دیده می شد.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *