بررسی عوارض مخاطرات اولیه ی بهداشتی در ام اس


بررسی عوارض مخاطرات اولیه ی بهداشتی در ام اس

بررسی عوارض مخاطرات اولیه ی بهداشتی در ام اس

 

عوارض قابل پیشگیری مسبب مخاطرات اولیه ی بهداشتی در ام اس شامل موارد  عفونتهای مجاری ادراری: این قبیل عفونتها در ام اس نسبتاً شایع است. پیام مهم در این زمینه این است که عفونتهای درمان نشدهی مجاري ادراری نه تنها علایم دیگر اماسی را بدتر می کند، بلکه همچنین ممکن است.

  منجر به بروز مشکلات وخیم کلیوی و اوروسپسیس گردد. urosepsis: مسمومیت عفوني ناشی از باقی ماندن ادرار در مجاری ادراری و جذب عفونت ناشی از آن به داخل خون است و زمانی رخ میدهد که باکتریها در جریان خون به درمان مقاوم باشند. به همین دلیل، تشخیص و درمان سریع عفونتهای مجاری ادراری توسط نورولوژیست، پزشک مراقبتهای اولیه یا اورولوژیست مهم است.

اسپاستیسیته (سفتی): این حالت، در ام اس عارضه ی شایعی است. اسپاستیسیته اگر بدون درمان به حال خودش رها شود، میتواند منجر به انقباض (contracture) یا انجماد (Freezing) مفاصل گردد -- که ناتوان کننده و دردناک است. بهترین راه برای جلوگیری از بروز انقباض، حرکات کششی است (و در صورت نیاز، دارو) تا مفاصل، نرمی خود را حفظ کنند. نورولوژیست و فیزیوتراپ می توانند راهکارهای درمانی مناسبی به شما ارائه دهند.

* دیسفاژی (Dysphagia): بعضی از مبتلایان به اماس دچار دیسفاژی می شوند (مشکلات در هنگام بلع). سرفه و حالت خفگی در موقع غذا خوردن ممکن است علامتی از ظهور مشکلات بلع باشد. این گونه تغییرات را باید سریعا به پزشکتان اطلاع بدهید زیرا اگر مشکلات بلع درمان نشود، ممکن است منجر به بروز پنومونی آسپیراسیون (aspiration pneumonia) شود. این اتفاق زمانی روی می دهد که تکه های غذا به جای اینکه از طریق مری به مکان اصلیاش یعنی معده برود، وارد ریه میشود.

همانند دیگر پنومونی ها، این پنومونی (ذاتالریه) هم می تواند بالقوه شدید، ناتوان کننده و خطرناک باشد. یک متخصص گفتاردرمانی می تواند نوع و شدت مشکل شما را ارزیابی کرده و توصیه های مناسبی به شما ارائه دهد. همچنین یادآوری این نکته، مهم است که افراد مبتلا به مشکلات بلع، امکان دارد تغذیه ی مناسبی نداشته باشند. در این صورت، ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص تغذیه باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد