بررسی مشکلات پوستی به عنوان یکی از مخاطرات بهداشتی ام اس


بررسی مشکلات پوستی به عنوان یکی از مخاطرات بهداشتی ام اس

بررسی مشکلات پوستی به عنوان یکی از مخاطرات بهداشتی ام اس

 

مشکلات پوستی: اگر مدت زمان زیادی را روی روروک، ویلچر، یا در بستر سپری کنید، به مراقبت خوب از پوستتان نیازمندید زیرا در معرضں ابتلا به زخم فشاری هستید (که نام دیگر آن زخم بستر است).

این زخمها زمانی بروز می کند که نقاط مختلفی از بدن در تماس مستمر با تخت یا صندلی باشد. به مرور زمان، فشار وارده، باعث محدود شدن خونرسانی و در نتیجه آسیب به پوست آن نواحی می شود. به خصوص کفل ها و پاشنه ی پاها نقاط مستعد ابتلا به زخم فشاری هستند. این حالت در مورد نواحی استخوانی دیگر نظیر لگن خاصره و قوزک پاها هم صادق است.

پس، اگر دچار اختلالات حرکتی شدیدی هستید، هر روز پوست خود را از نظر علایم آزردگی و یا قرمزی به دقت معاینه کرده و هرگونه تغییری را به پزشکتان گزارش کنید. بهترین اقدام در مواجهه بازخمهای فشاری، جلوگیری از بروزشان در همان وهلهی اول است. با بلند کردن کفل ها(یا نقاط دیگر بدنتان) از روی تخت یا صندلی، تقریباً ساعتی یک بار، میتوانید به این مهم دست یابید. خشک نگاه داشتن پوست نیز، درحالی که رطوبت خود را حفظ کند، میتواند مفید باشد. این را به یاد داشته باشید که بعد از بروز این زخمها، التیام آنها مشکل بوده و خطری برای سلامتی تان محسوب میشود.

پوکی استخوان: ریسک بروز استئوپوروز (نازک شدن استخوان ها) در هر فردی با محدودیت حرکتی که ورزشهای تحمل وزن را به صورت ناکافی انجام بالاست. استفادهی زیاد از کورتیکواستروئیدها نیز شخصی را در معرض افزایش خطر استئوپوروز قرار می دهد. پس اگر مدت زیادی از وقت خود را روی ویلچر یا روروک به سر می برید (یا اگر زیاد از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنید)، فکر خوبی است که یک آزمایش پایه ی تراکم استخوان بدهید - که عموماً توسط یک رادیولوژیست انجام میگیرد و این کار را هرازچندگاهی تکرار کنید. همچنین دقت کنید که   میزان مصرف کلسیم شما در محدودهی توصیه شده باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد