بررسی موشکافانه ی علایم احتمالی ام اس 


بررسی موشکافانه ی علایم احتمالی ام اس 

بررسی موشکافانه ی علایم احتمالی ام اس 

 

*فرم پیشرونده ی اولیه (PPMS): در ۱۰٪ درصد موارد، ام اس  از همان ابتدا سیری پیشرونده دارد که فاقد هرگونه حمله و یا بهبودی است. عامل به وجود آورنده ی این فرم از بیماری ظاهرا با انواع RRMS و SPMS متفاوت است. در این فرم، فرآیند التهابی در مغز و طناب نخاعی کمتر است، ولی تخریب و نابودی بیشتری از همان ابتدا رخ میدهد. این تفاوتها در فرم PPMS باعث شده درمانهای رایج - که بر پایه ی فرآیند التهابی بنا نهاده شده .

- در انواع عود کننده یام اس ، کارایی خیلی بیشتری داشته باشد تا در نوع PPMS فرم عود کننده - پیشرونده (PRMS): تعداد خیلی کمی از بیماران (کمتر از پنج درصد) در ابتدا مبتلا به فرم پیشرونده ی بیماری تشخیص داده میشوند، ولی در ادامه شاهد چندین حمله می باشند.

اگرچه این تقسیم بندی خیلی شسته رفته به نظر میرسد، ولی در واقعیت این طور نیست. درون هریک از این انواع، یک دنیا گوناگونی وجود دارد، بنابراین تعجب نکنید اگر ام اس  شما به طور کامل با این فرمها همخوانی نداشته باشد.

برای مثال، گذشته از فرم بیماری، بعضی از بیماران ممکن است سالیان دراز، یک سیر ملایم و تقریباً بدون فراز و نشیب بیماری را تجربه کنند، در حالی که بعضی دیگر (اغلب در انواع PPMS یا انواع شدید SPMS) سیری سریعاً ناتوان کننده داشته باشند (در مورد رویارویی با موارد پیشرفته ی بیماری به فصل ۱۳ مراجعه کنید). متأسفانه، هیچ کس نمیتواند با اطمینان پیش بینی کند که چه سیری در پیش خواهد داشت، به همین دلیل اغلب متخصصان اماس به این نتیجه رسیده اند که درمان زودهنگام با یکی از داروهای موجود و در دسترس (رجوع به فصل ۶) بهترین راه برای بالا بردن شانس در امان ماندن از خطرات این بیماری است؛ به قول معروف از پیش برندهی بازی هستید.

هر عملکردی، چه حسی و چه حرکتی که تحت کنترل CNS باشد، می تواند درام اس تحتالشعاع قرار گیرد. این بدان معنی است که فهرست علایم احتمالی موجود در ام اس ، بلند بالا میباشد: خستگی (شایعترین علامت)، تغییرات بینایی، مشکلات راه رفتن و لرزش ، مشکلات مثانه و روده، مشکلات جنسی، تغییرات حسی و مشکلات گفتاری و بلع غذا ، تغییرات خلقی و مشکلات در تفکر و حافظه .

بیشتر علایم گاه به گاه بروز می کند، ولی بعضی دیگر ممکن است پایدار بماند. شدت اغلب بیماران، همه ی علایم مزبور را از خود نشان نمی دهند و بیشتر این نشانه ها درمان پذیرند.

بیمار را نزد پزشک می کشاند. در مطب پزشک خیلی پیش می آید، شخصی تازه به یاد بیاورد که مشابه این علایم، برای یک یا چندبار، طی دوره ی دبیرستان یا دانشگاه رخ داده و بهبود یافته، بدون اینکه کسی زیاد به آن اهمیت داده باشد. به خاطر همین شرح حال دقیقی از شما می گیرد


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد