قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بررسی کبد در طب سنتی چینی
کبد در طب سنتی چینی
کبد در طب سنتی چینی

بررسی کبد در طب سنتی چینی

بررسی کبد در طب سنتی چینی

کبد در طب سنتی چینی

در طب سنتی چین، کبد جاه و مقام خاصی دارد و یکی از پنج اندام اصلی بدن انسان است که عمل ذخیره سازی مواد غذایی را برعهده دارد. آنها معتقدند که جریان منظم انرژی در بدن تابع کار کبد سالم است. تنبلی کار کبد باعث خستگی مزمن میگردد و علت آن تغذیهٔ بدافراد و زیاده روی در مصرف چربی های اشباع و تخریب شده است.

چینی ها، کبد را فرماندهی میدانند که استراتژی و هماهنگی بدن را به عهده دارد. به عقیده آنها قلب، روح را تجهیز میکند و این کبد است که میتواند روح را پریشان کند. و این ارتباط در جانبه است یعنی فشار روحی میتواند کار کبد را مختلی سازد و اختلال کار کبد میتواند بر احساس و عاطفه ما اثر نامساعد بگذارد. تندخویی، زودرنجی، اضطراب و افسردگی های شدید که میل به خودکشی را بر می انگیزاند پیامد اختلال کار کبد است.

چینیها میگویند کبد غیرفعال موجب تخمیر و گرما می شود و در نتیجه باعث اشتعال میگردد که موجب اضطراب، بد خوابی، سرگیجه، سردرد و عصبانیت می شود. (اگر احساس گرمای شدید می کنید که غالباً با عرق یا بوی بدن همراه است، اگر خیلی گرمتان می شود، باید کبد خود را از آلودگی ها پاک کنید).

چینی ها معتقدند کبد، جریان منظم انرژی را در مجرای گوارش کنترل میکند و اگر این کار را نتواند انجام دهد انرژی غذایی بی حد و حساب را وارد معده و طحال میکند و موجب ورم شکم و تهوع میگردد. افراد بسیاری افزایش وزن را از راه فعال کردن کار کبد درمان میکنند. لاغر و زیبا شدن با پاکسازی کبد را چینیها قرنها پیش از غربی ها فهمیده اند.

اطبای چینی خراش روی ناخن و خشکی ماهیچه و زردپی را ناشی از ضعف کبد میدانند. آنها وضعیت کبد را از چشم های بیمار تشخیص می دهند.

خستگی، قرمزی و خارش چشم را نتیجه بیماری کبد می دانند و چشم صاف و روشن نشانهٔ سالم بودن کبد است.

چشمان زیبا، پوست شفاف، موهای براق، اعصاب راحت، انرژی فراوان، شادابی و تندرستی، با سلامتی کبد امکانپذیر است.

شکر و کلسترول 

ماده ای چرب و مومی شکل است که در غذاهای حیوانی یافت می شود. مردم، کلسترول را با حمله قلبی و گرفتگی رگهای قلب مترادف میدانند. کلسترول وجودش برای بدن لازم و واجب است؛ آن چه که خطرناک است وجود کلسترول اضافی در بدن است. فواید کلسترول در بدن عبارتند از: تنظیم سوخت و ساز، استحکام غشای سلولها، تولید و ساختن هورمون های جنسی، ساخت ویتامین D و…. – آیا میدانید چنانچه کلسترول بدن کم باشد خود بدن آن را میسازد؟

نکته مهم: با وجود آن که بدن می تواند کلسترول بسازد، نمی تواند آن را بشکند و تجزیه کند بنابراین افزایش کلسترول آسان است خوشبختانه کبد کلسترول را از راه صفرا به درون روده ها تخلیه میکند به شرط آن که از غذاهای دارای الیاف و فیبرهای گیاهی (غذاهای تصفیه نشده و طبیعی) استفاده کنید. اگر آرد سفید، شکر سفید و دیگر غذاهای تصفیه شده مصرف کنید و درونروده هایتان غذاهای پربار و دارای الیاف نباشد، متأسفانه بیش از ۹۰ درصد کلسترول واسیدهای صفرا دوباره از دیواره روده ها جذب می شوند و به کبد باز می گردند.

این سیکل ودورا” برای محیط داخلی بدن ضرر دارد و چه بسا باعث افزایش کلسترول شود. برای این که کبد پاک شود تا بتواند کلسترول اضافی را دفع کند و این کوره چربی سوز پرقدرت بتواند به وظیفه اش خوب عمل کند و با دفع کلسترول از قلب شما محافظت کند، لازم است از غذاهای پربار و دارای الیاف خشن مانند: قندهای طبیعی، انجیر و کشمش، توت خشک، خرما و… آرد سبوس دار و میوه ها و سبزی ها فراوان استفاده کنید. کېد سالم از رسوب، کلسترول اضافی در جدار رگ های شما جلوگیری میکند. کېد با ساخت چربی مفید HDL باعث میشود که چربی مضر LDL به کبد برگردد و مورد مصرف قرار گیرد یا به صفرا تبدیل شود.

اگر قلبتان را دوست دارید کبدتان را پاکسازی کنید. 

کبد، سلطان متابولیسم بدن است و تنها عضوی است که میتواند چربی ها را از بدن بیرون براند.

 کلید کاهش وزن و حفظ وزن طبیعی و قلب سالم، افزایش کارآیی کبد با عدم مصرف شکر سفید و آرد سفید و کلیهٔ غذاهای کارخانه ای است.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *