قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / برنج کابلی داروی گیاهی قوی برای رفع انگل و کرم کدو
برنگ کابلی
برنگ کابلی

برنج کابلی داروی گیاهی قوی برای رفع انگل و کرم کدو

برنج کابلی چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی برنج کابلی است .  برنج کابلی : گیاهی است از خانواده ی Myrsinaceae پایا با ساقه های چوبی. میوه ی آن به صورت دانه ای  است  سخت  ، کوچک و مدور که دو نوع می باشد نوع درشت آن سیاه رنگ مخلوط باسفید و ریز آن کمی مایل به سرخ است ، مغزدانه سفید و طعم آن کمی تلخ و بوی آن به حدی تند است که اگر اشخاصی گرم مزاج آن را بو کنند یا در موقع کوبیدن گرد آن به بینی آنان برسد، خون از بینی آنها جاری می شود. این گیاه  ، بومی هند است و در مشرق آ فریقا  نیز انتشار دارد و چون از طریق افغانستان به ایران وارد می شده آن را برنج کابلی می نامند
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:بی رنگ کابلی – برنج کابلی – برنق – برنج – ببرنج

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: آمبلیک اسید – ماده ی عامل آمپلین -کوئرسیتول – اجزای چرب یک آلکالوئید به نام کریستمبین – یک رزینوئید – اسانس

خواص برنج کابلی:

درمان گیاهی مار گزیدگی 

۱- ده تا دوازده گرم از آن را بکوبید و با شیر تازه مخلوط کرده بخورید. مقوی است، به عنوان تریاق برای رفع گزیدگی عقرب و مار مصرف میشود، برای خارج کردن بلغم و سودا و اخلاط لزج از مفاصل بدن خیلی مفید است.

داروی گیاهی دفع کرم کدو 

۲- مدت دو شب هر شب ۱۰ تا ۱۲ گرم کوبیده ی آن را با شیر یا آبدوغ و گل سرخ مخلوط کنید و بخورید. مسهل خوبی است و برای دفع کرم کدو نافع می باشد، چه تنیای مسلح که از خوک سرایت کرده و چه تنیای معمولی که از گاو سرایت می کند را دفع خواهد کرد. میشود.

درمان گیاهی انگل 

۴- ده گرم از آن را نرم بکوبید و با پنج مثقال خرما و پنج مثقال مغز گردو کوبیده مخلوط کنید و شب موقع خواب آن را که مانند حلوا درست کردهاید، یک جا بخورید و این کار را دو شب تکرار کنید. برای دفع انگل های بدن مخصوصاً انگل های دستگاه گوارش مفید است و انگلهای بسیار قوی و انگل هایی که دارای کیسه می باشند را نیز از بدن جدا و دفع می کند.

خواص ریشه برنج کابلی:

درمان گیاهی اسهال 

آب دمکرده ی آن را بنوشید. برای رفع سرفه و اسهال ساده مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *