قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / برونشیولیت چه علایمی در اطفال دارد؟
برونشیولیت در کودکان
برونشیولیت در کودکان

برونشیولیت چه علایمی در اطفال دارد؟

برونشیولیت چه علایمی در اطفال دارد؟

برونشیولیت 

به التهاب و عفونت کوچکترین مجاری عبور هوا در ریه (نایژکها) برونشیولیت گفته میشود. این بیماری معمولاً به وسیله  نوعی ویروس ایجاد می شود و در بین کودکان زیر یک سال شایع تر است. برونشیولیت ممکن است پس از سرماخوردگی و سرفه ایجاد شود. نوعی ویروس با تأثیر بر روی نایژکها موجب تورم و پر شدن این مجاری از خلط می شود. حاصل این بیماری اشکال در تنفس است به طوری که کودک برای تنفس تقلا می کند.

عوارض برونشولیت

این بیماری خطرناک و جدی است زیرا موجب مشکلات تنفسی شدید می شود.

علایم احتمالی

  • تنفس بیش از 50 بار در هر دقیقه
  • مشکل در تنفس
  • درجه حرارت بالای بدن ( تب )
  • کبودی اطراف لب و زبان
  • کسالت و بی حالی

درمان برونشولیت

۱) اگر کودکتان به علت اشکال در تنفسیبی قرار و پریشان است و اطراف لب هایش رو به کبودی می گراید این عوارض را اضطراری تلقی کنید، در نتیجه فوراً به پزشک مراجعه کنید یا فرزندتان را به نزدیکترین بیمارستان برسانید.

سعی کنید فرزندتان را آرام کنید و او را تسکین دهید. گریه موجب می شود که مشکلات تنفسی طفل شدیدتر شود.

۳) اگر کودکتان را با شیر خودتان تغذیه می کنید، در فاصله  زمانی کوتاه و مکرر سینه تان را در دهان او بگذارید تا به مقدار کافی شیر بخورد، همچنین اگر او را از طریق شیشه (شیر خشک) تغذیه می کنید به مقدار کافی شیر به او بخورانید تا آب بدنش کم نشود و مواد مغذی لازم به او برسد.

۴) هر شش ساعت یک بار درجه  حرارت بدن فرزندتان را اندازه گیری کنید و در هر زمانی که احساس کردید بدنش داغ است، در فاصله  زمانی کوتاهتر برایش درجه بگذارید، اگر تب او بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد بود، برای پایین آوردن آن به او شربت تب بر (استامینوفن) بدهید. در مورد تب خفیف به وسیله  اسفنج مرطوب درجه  حرارتبدن را پایین آورید.

اگر مشکل تنفس کودکتان شدید است و یا اطراف لب ها و زبانش به کبودی می گراید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. هرگاه به دنبال سرماخوردگی و یا سرفه احساس کردید کهعوارضی در کودکتان باقی مانده است و یا مشکل تنفسی دارد بلافاصله موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر پزشک از وضعیت فرزندتان راضی بود و تشخیص داد که عفونت برونشیولها (نایژکها) خفیف است برای پرستاری از فرزندتان نکاتی را به شما گوشزد میکند تا در منزل از او پرستاری و نگهداری کنید. اکثر کودکانی که مبتلا به برونشیولیت می شوندبرای بررسی و معاینه  دقیق تر حداقل یک شب در بیمارستان بستری می شوند.

– اگر فرزندتان در بیمارستان بستری شد، برای حفظ آرامش او تمام مدت پیش او بمانید. حضور شما موجب قوت قلب و اطمینان فرزندتان می شود.

– برای پیشگیری سعی کنید همیشه فرزندتان را از کسانی که مبتلا به سرماخوردگیهستند یا سرفه می کنند، دور نگه دارید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *