قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بعضی گیاهان طبی و موارد مصرف آنها در کومبوچا
کومبوچا مخلوط با آب میوه ها
کومبوچا مخلوط با آب میوه ها

بعضی گیاهان طبی و موارد مصرف آنها در کومبوچا

 گیاهان طبی و موارد مصرف آنها در کومبوچا

برای تهیه کومبوچا با مخلوط گیاهان دیگر، نسبت استفاده چای معمولی به سایر گیاهان در پرانتز آمده است مثلاً (۴ و ۱) یعنی مقدار چای سیاه یا سبز یک قسمت از چهار قسمت است، یعنی یک قاشق غذا خوری چای با سه قاشق غذا با خوری گیاه با مورد نظر مخلوط می شود. هنگام مصرف ریشه یا پوسته همراه با برگ و گل، وزن آن و زمانی که چایی قبل از آبکش کردن در آب بوده، باید در نظر گرفته شود.

دوای جگر: دارویی مقوی، تلخ و قابض که در درمان اسهال مؤثر است التیام برای ناراحتی های کبد به شمار می آید. قوای ایمنی بدن را تقویت می کند (۳ و ۱).

تخم سنبل الطیب: یکی از عمده ترین داروهای تقویت کننده، محرک، مسکن دردهای استخوان و مفصل، اشتهاآور و باد شکن است (۴ و ۱).

زرشک: دارویی است برای اختلالات شکم، صاف کردن خون، ضد چربی خون، مفید برای کبد، کلیه، یبوست و یرقان، مدر نیز میباشد

علف ماست: کلیه ها، کبد، لوزالمعده و طحال را جلا میدهد، همچنین از سیستم لنفاوی محافظت میکند و در درمان غده ها مؤثر است (۳ و ۱).

خولان: ملین، ملایم و پاک کننده است و باعث قطع عادت ماهیانه می شود (۴ و ۱). همیشه بهار: برای تقویت رگها مثلاً رگهای گشاد شده و عفونتها، به خصوص دستگاه لنفاوی مفید است، قاعدگی زنان را منظم و خون را تمیز می کند این ملین ملایمی است (۳ و ۱).

بابونه: داروی ضد نفخ و تسکین دهنده است و در موارد درمان دردهای عصبی، تشنج نوزادان و اختلالات شکمی و رودهای مؤثر میباشد (۳ و ۱).

پا خری: خلط آور است و برای سرفه و آسم مفید میباشد (۳ و ۱).

قاصدک: برای تحریک و فعالیت کبد و کیسه صفرا مفید است و برای تمام اختلالات گوارشی و درمان رماتیسم و نقرس مصرف می شود (۳ و ۱).

آقطی: داروی فوق العادهای برای ورم فرج، پاک کننده خون و ملین ملایمی است (۱و۱). تخم رازیانه: غالبا برای زیاد کردن هورمون زنانه، سوء هاضمه، اسهال و نفخ نوزادان به کار میرود، همراه با گیاهان مناسب دیگر برای درمان آسم و ناراحتیهای گوارشی مصرف می شود و برای زکام و برونشیت وسایر عفونت های حاد تنفسی و قولنج نیز مفید می باشد (۶ و ۱).

جنبطیانا: مقوی است و از دیرباز برای تسهیل در گوارش مورد توجه بوده است.

روئینه: برای بیماریهای کلیوی و ادراری بسیار مفید است، ادرارآوری قوی بوده و در رفع عفونتهای کلیوی فوق العاده موثر می باشد (۲و۱).

کیالک: تقویت کننده قلب بوده و رسیدن اکسیژن به ماهیچه های قلب را تسریع میکند و فشار خون و فعالیتهای قلب را نیز تنظیم می کند (۲ و ۱).

دم اسبی: برای تمام اختلالات ادراری و شب ادراری مصرف می شود (۲و۸). ریشه خطمی: برای التهاب جهازهاضمه و تنفسی و غیره به کار میرود (۳ و ۱). (برای زنان باردار مضر است).

درمنه: ضداسپاسم، ضد اضطراب و تقویت کننده قلب است، تحریکات عصبی ناشی از پر کاری تیروئید را کاهش میدهد و تقویت کننده دربیماری های زنانه و برای مادران شیرده است (۳ و ۱).

گل ماهور: برای اکثر بیماریهای ریوی شامل سرفه، برونشیت و خشونت گلو داروی فوق العاده مفیدی است، تحریکات مخاط جهاز تنفس را از بین میبرد و آن را پاک می کند ونیز خلطآور است (۲و ۱).

پوسته درخت بلوط: برای درمان بواسیر مفید میباشد و زخمهای ران وزخم هایی را که در اثر سرمازدگی وعرق پا ایجاد می شوند را از بین میبرد (۳ و ۱).

نعناع صحرایی: مسکن دردهای معده، روده و میکروب کش است، بادشکن بوده و جریان صفرا را تسریع می کند، نفخ و استفراغ را از بین میبرد و ناراحتیهای شکمی، سوءهاضمه، دل پیچه، اسهال، بیقراری و قولنج را برطرف میسازد (۵ و ۱).

حشیش الحمار: بهترین دارو در مورد درمان هر نوع مشکل پرستات و اختلالات مثانه و کلیه است (۲و۱).

برگ تمشک: برای اسهال و ورم مخاط دهان مفید است و به عنوان دهان شویه مصرف می شود (۱ و ۱).

بارهنگ: در درمان عفونتهای دستگاه تنفسی موثر است، ترشحات مجاری برونش ها را ازبین میبرد، به جهت دارا بودن مقدار زیادی سیلیس، مخاط جهازهاضمه را تقویت و آرام می کند، برای سل نیز مفید است (۲ و ۱).

مریم گلی: پاک کننده خون است و عرق را بند می آورد، در صورت عدم فعالیت غده تیروئید و طی دوران یائسگی، برای دیابت مؤثر است، قاعدگی های نامنظم و دردناک را مرتب می کند (۴ و ۱). چنته چوپان: بند آورنده خون، به خصوص خونریزی رحم، قاعدگی، خونریزی کلیه ها، بینی،دهان، مثانه و جهاز تنفسی است و فشار خون بالا و پایین را تنظیم می کند (۳ و ۱).

ادامه بعضی گیاهان طبی و موارد مصرف آنها در کومبوچا قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان   چه موقع این بچه را خواهم داشت؟» این سؤال را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *