قالب وردپرس درنا توس
کک ومک
کک ومک

بهترین درمان کک ومک!!!

بهترین درمان کک ومک!!!

کک ومک

کک و مک عبارت است از اختلاف در عمل با رنگ سازی سلول ها برای این که این موضوع کاملاً روشن شود، توضیح می دهم که پوست ما از دو طبقه ساخته شده: طبقه  زنده به نام (درم) و طبقه نیمه زنده و مرده به نام (اپیدرم) که طبقه  اپیدرم خود از دو طبقه ساخته شده: یکی طبقه  شاخی سطحی که از سلول های پهن و مرده ساخته شده و زیر آن طبقه ای است به نام طبقه  (مالپیقی) که تعداد زیادی سلول های رنگ ساز در آن وجود دارند، این سلول های رنگ ساز که (ملانو بلاست) نام دارند، کارشان ساختن رنگدانه یعنی ملانین است و ملانین یک ماده رنگی است که با رنگبرهای عادی رنگ خود را از دست نمی دهد، فقط بر اثر اکسیداسیون های شدید بی رنگ می شود. رنگ، دانه های ملانین تیره است.  رنگ ،دانه های ملانین خیلی کم و در اشخاص سبزه بسیار زیاد هستند و در حال حاضر سلول های رنگ ساز پس از ساختن دانه های ملانین آن را به سلول های بالاتر  می دهند و درون این سلول ها مملو از رنگدانه می شود تعداد ملانین های سلول های پوست تیره زیادتر و در اشخاصی که پوست گندم گون دارند به طور متوسط و درسفید پوست ها این رنگدانه ها خیلی کمتر وجود دارد.

بنابراین تفاوت سفید پوست با سیاه پوست در همین رنگ دانه ها و زیادی و کمی آن ها و سلول هایپوست است چنانچه دارویی ساخته شود که بتواندرنگ دانه های ملانین را از بین ببرد به آسانی می توان سیاه پوست را سفیدپوست کرد، (آمریکایی ها اخیراً چنین دارویی را کشف کرده اند که فعلاً در مرحله آزمایش است)، اما چنانچه تعداد این رنگدانه ها در سلول ها به یک اندازه نباشند و در یک سلولی زیادتر و در سلول دیگر کمتر باشند، باعث می شود که رنگ پوست یکنواخت نبوده، بعضی نقاط تیره تر و بعضی نقاط روشن تر شود و در نتیجه کک ومک ظاهر می شود. بنابراین کک ومک عبارت است از تجمع دانه های رنگی ملانین در یک نقطه

پیشگیری از کک و مک

کک ومک را میتوان با رعایت بعضی از نکات بهداشتی از بین برد یا آنکه نگذاشت اصلاً ظاهر شود. باید دانست که این بیماریدر نزد بعضی افراد ارثی است و تمام افراد خانواده به آن دچار هستند، ولی در نزد بعضی افراد نیز ارثی نبوده و اکتسابی می باشد، راجع به پیشگیری از بروز آن به طوری که آزمایش شده چنانچه اشخاصسفیدپوست در ایام بلوغ مواد حیوانی کمتر بخورند و از صرف غذاهای محرک پرهیزکنند کمتر ممکن است به کک ومک دچار شوند. خوردن چربی زیاد در سنین بلوغ باعث پیدایش کک و مک می شود، با این که این عقیده هنوز به صورت قطعی درنیامده است ولی باز هم می توان راجع به صحت آن تحقیق بیشتری کرد، اما آنچه که مسلم است کسانی که غذاهای گیاهی ونباتی میخورند کمتر به کک ومک دچار می شوند. اما برای جلوگیری از کک ومک پرهیز از آفتاب مؤثر است زیرا اشعه  ماوراءبنفش باعث می شود که سلول های ملانو بلاست رنگدانه های بیشتری بسازند و درنتیجه طی مدت کوتاهی لکه های کک ومکسراسر بدن را فراگیرند

 درمان کک و مک

این رنگدانه های نقطه ای شکل که در سطح بدن کمتر و در صورت یا دست ها بیشتر مشاهده می شوند، ملانین یا رنگدانه  پوست هستند که آن را نمله نیز میگویند، آنها که سطحی هستند و تازه شروع شده باشند به درمان جواب مثبت میدهند، اما آنها که کهنه و در عمق پوست نشستهاند مقاومتر هستند. چیزهایی که باعث زیاد شدن و پر رنگ تر شدن آنها می شوند، عبارتند از: تابش نور خورشید و خوردن غذاهای محرک، مانند: فلفل، بادمجان، گوجهفرنگی، مغز گاو و گوسفند، غذاهای سرخ کرده، خوراکی های رنگدار (جوهردار)، چربی جات، غذاهای حیوانی، جویدن آدامس، سرکه، تخم مرغ، پسته، کشمش، خرما و چیزهایی که در بهبودی آن مؤثر هستند و باید زیاد مصرف شوند، عبارتند از: آبلیمو، آش تمرهندی، آش زرشک، آش جو، آش عدس، آش چغندر، آش آبغوره، ریحان وخیار

 •  کمپرس پوست صورت با محلول گرم اکسیژنه و یا محلول کلرات دوپطاس ۱۰٪ اثر خوبی دارد. البته باید در درمان کک و مک استقامت داشت و مدت بسیار زیادی به معالجه و درمان آن ادامه داد، زیرا درمان این بیماری اقلاً ۸ تا ۹ ماه ادامه دارد و نیز به دستورات زیر باید عمل کرد تا نتیجه  مطلوبی عاید شود بسایید و در کمی سرکه مخلوط کنید و روزی سه مرتبه بمالید.
 • کف دریا را نرم بسایید و در سرکه یا آبلیمو خمیر کنید و اقلاً تا ۴۰ روز، روزی یک تا سه بار به صورت بمالید، نافع است.
 •  محلول اسید بوریک ۱۰٪ را به پنبه آغشته و پوست صورت g y ماساژ
 •  زرده تخم مرغ را باروغن زیتون روزی سه بار به صورت بمالید، بهبود مییابد.
 •   برنج پخته را ۱ تا ۴ روز، همه روزه، صبح و شب به صورت بمالید و پوست صورت را کاملاً ماساژ دهید.
 •  پوست خیار تازه پوست هندوانه  تازهرا  روی صورت بیندازید، نافع است.
 • اکسید دو زنگ ۲ گرم، رزرسین ۲ گرم، اسید سالسیلیک ۴ گرم، پر پستی پلان ۲ گرم، گلاب ۱۰ گرم و روغن بادام شیرین ۵۰ گرم، همه را مخلوط کرده، روزی سه بار به صورت بمالید تا تمام شود، آنگاه کک ومک مرتفع خواهد شد.
 • انجیر تازه را که از درخت بکنید، یک شیره سفیدی از ذم آن بیرون میزند که به شیرهای انجیر مشهور است، آن را هر روز به صورت بمالید، نافع است.
 •  هر روز مامیران را با عسل یا سرکه مخلوط کرده و به صورت بمالید.
 •  هرروزمخلوط خولنجان کوبیده راباروغن زیتون بمالید
 •  روزی سه بارگل خطمی ساییده شده را با ماست ترش آن قدر به صورت بمالید که خودش خشک شود و پس از آن با آبلیمو بشویید تا ماست ها تمیز شوند.
 •  شش مثقال کندش ساییده را با آبلیمو مخلوط کنید و هر شب بمالید.
 • شاخ و برگ سماق را بجوشانید و هر شب به صورت مرهم بر آن ضماد کنید.
 •  ھر شب ہورہ ارمنی راہا گوشت خربزہ مخلوط کرده و بر آن ضماد کنید.
 • هر شب مغز تخم خربزه  کوبیده را با موز مخلوط کنید و روی آن بمالید.
 •  شبها سرکه را ضماد کنید و یا ترب کوبیده را با عسل مخلوط کنید و روی آن بگذارید و یا آب ترب را با عسل روی آن بمالید

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *