قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / بهترین راه تشخیص آسم در کودکان چیست؟
آسم در کودکان
آسم در کودکان

بهترین راه تشخیص آسم در کودکان چیست؟

 بهترین راه تشخیص آسم در کودکان چیست؟

آسم 

آسم یا تنگی نفس یک بیماری آلرژیک است که بر روی مجاری تنفسی (نایچه ها) اثر میگذارد. در هنگام بروز واکنش آلرژیکی (حساسیتی) آسم، مجاری تنفسی دچار انسداد میشود و در نتیجه تنفس مشکل می شود. حمله آسم معمولاً موجب وحشت کودک می شود، زیرا احساس خفگی در این هنگام برای کودک هراس انگیز است و این ترس و وخشت تنفسی را برای کودک مشکل تر میکند.  علت اصلی این واکنش آلرژیک، مواد آلرژی زا(آلرژن) هستند که معمولاً از طریق هوا منتقل می شود. به طور مثال گرد و خاک در خانه، یکی از مواد آلرژی زا (حساسیت زا) به شمار میرود. فشارهای عاطفی و احساس و حتی گاهی ورزش در فرد مبتلا به آسم، ممکن است موجب ایجاد حمله  آسم شود.  متاسفانه گاهی اوقات آسم با بعضی از بیماری های آلرژیکی دیگر از قبیل اگزما و زکام در اثر حساسیت همراه است. معمولاً آسم در کودکان زیر سن دو سال بروز نمیکند. اکثر کودکانی که به آسم دچار می شوند معمولاً پس از سن بلوغ بهبود می یابند.  بسیاری از کودکان زیر یک سالی که مبتلا به التهاب و عفونت نایژکها(برونشیولیت) میباشند معمولاً در هنگام تنفس خس خس می کنند و این به علت ملتهب شدن مجراهای باریک عبور هوا در ریه می باشد. همه  این کودکان لزوماً مبتلا به آسم نمی شوند، یعنی به مروز زمان با رشد جسمی کودکان مجراهای عبور هوادر بدن کودکان گشادتر می شود و تنفس صدادار آنها از بین میرود و تنفس عادی خواهند داشت. معمولاً علت اصلی تنفس صدادار (خس خس سینه) عفونتهای ریوی است، نهواکنش آلرژیکی

عوارض آسم

حملات آسم می تواند موجب هراس و اضطراب شود، ولی با مصرف داروها و رعایت توصیه های پزشک، کودک متحمل هیچ گونه عوارض جدی نخواهد شد.

علایمی که امکان دراد در بیمار ظاهر شود

اشکال در تنفس : بازدم با سختی همراه بود و ممکن است در هنگام دم به علت تقلا برای وارد کردن هوا شکم به داخل کشیده می شود

احساس خفگی

تنفس صدا دار

سرفه های شدید و پی در پی

کبودی اطراف لبها ( سیانوز ) به علت کمبود اکسیژن

درمان آسم

۱) اگر فرزندتان دچار حمله  آسم (تنگی نفس) شده است، سریع او را نزد پزشک ببرید.

۲) اگر کودکتان در رختخواب دچار حمله  آسم شده است، در ابتدا او را بنشانید و اورا به بالش تکیه دهید. در غیر این صورت او را به حالت مستقیم به طریقی بر روی صندلی بنشانید که بر روی سینه اش هیچ فشاری وارد نشود. این کار کمک میکند تا عضلاتسینه اش مبادله  هوا را بهتر انجام دهند.

۳) همواره آرامش خود را حفظ کنید زیرا فرزندتان با دیدن هراسی شما بیشتر دچار اضطراب میشود.

۴) تا هنگام مراجعه به پزشک سعی کنید ذهن کودکتان را از حمله  آسم منحرفنمایید. به عنوان مثال می توانید برای او آواز بخوانید تا او بهتر بتواند مشکل تنفسی اش را فراموش کند

– اگر پزشک کودکتان آلرژن (ماده حساسیت زا) را تشخیص نداد، سعی کنید خودتان شناسایی آن را پیگیری نمایید. توجه کنید که حملات در چه زمانی از روز یا شب و در چه فصلی به سراغ کودکتان می آید. از آلرژهای عمومی مانند بالش پر، اجتناب کنید و با جارو کردن و گردگیری مداوم، گرد و خاک را از منزلتان دور کنید.

– اکثر کودکانی که مبتلا به آسم هستند، نسبت به حیوانات حساسیت دارند. اگر در منزلتان حیوانی نگه داری می کنید از یکی از دوستانتان بخواهید برای مدت کوتاهی از آن نگهداری نماید. در این صورت ببینید که آیاتنگی نفس کودکتان بهتر شده است یا نه.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *