قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / بهترین راه درمان چاقی کودکان چیست؟
چاقی کودکان
چاقی کودکان

بهترین راه درمان چاقی کودکان چیست؟

بهترین راه درمان چاقی کودکان چیست؟

هفتاد درصد کودکان در کشورهای اروپا و آمریکا از کمبود ویتامین B رنج میبرند که ناشیاز مصرف آرد سفید و شکر سفید می باشد (شکر ویتامینهای B را نابود میکند) ۱۲ تا ۲۰ درصد کودکان بین شش تا یازده سال از بالا بودن وزن و چربی خون (به علت مصرف شکرسفید و آرد سفید) در رنج هستند.” (پروفسور آسیست داتا)

ذکر بنیامین اسپاک “” مینویسد:

در پیش چشمان ما بچه های آمریکایی روز به روز چاق تر می شوند. از ۱۹۶۰ تاکنون فراوانی فربهی از طفولیت به میزان ۵۰ درصد افزایش یافته است. در حال حاضر ۱۲ میلیون کودک  آمریکایی اضافه وزن دارند؛ این مسأله منحصر به آمریکا نیست.

پژوهشی در انگلستان نشان داد که بیشتر بچه های هفت تا یازده ساله وضعیت جسمانی مناسبی ندارند.”

آیا میدانید بیش از ۵۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند؟

چاقی خطری جدی برای تندرستی است، زیرا بسیاری از مشکلات جسمانی و روانی را تشدید میکند؛ مثلاً مهمترین عامل فشار خون بالا در کودکان است. حدود ۵۰ درصد ازکودکان فربه مقدار زیادی کلسترول بدن و مقدار ناچیزی کلسترول خوب دارند. چافی طفولیت به بیماری قند خون (دیابت)، دردهای مفاصل و بی نظمی در عادت ماهانه را ناهنجاری های هورمونی منجر می شود. اختلال در کلسترول در سالهای نوجوانی ادامه میکند و در سالهای بعد به مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی و شریانی، سکته مهٔ سرطان میں انجاملا۔

آثار روانی ناشی از چاقی در طفولیت نیز ویرانگر است. در جامعه ای که لاغری زیبایی می شود بچه های سنگین وزن مایهٔ شوخی و مضحکهٔ دیگران قرار می گیرند. چنین تجربه ها در کودکی میتواند به کاهش عزت نفس، افسردگی و از ضعف، سلامت جسمانی و هم منجر گردد.

– در آمریکا از هر پنج کودک، یک کودک از چاقی رنج میبرد و این رقم در حال افزایش است. در حال حاضر در کودکان آمریکایی بالاترین میزان کلسترول در طول تاریخ ثبت شده است. در سه سالگی در بعضی اطفال نشانه هایی از بالارفتن کلسترول و رسوب بستن  دیواره های شریان دیده می شود که اگر این روند ادامه یابد به سکته قلبی و مغزی در اواسط عمر و بعد از آن منجر می شود.

علت افزایش آمار چاقی در بچه ها چیست؟

دکتر اسپاک میگوید:

«به ندرت دیده می شود که بیماری عامل آن باشد. یکی از دو علت اصلی آن، چه در کور و چه در بزرگسالان ورزش نکردن است، ولی مهلک تر از اینها گرایش به غذاهای چرب و شیرین است. والدین به قدری برای بچه های خود شیرینی و شکلات میخرند که اگر آنها راهر حیوانی بدهند میمیرد و یا بیمار می شود. بچه ها به شکر متصل شده اند، صبحانه بانان و مربا، غلات با لایه ای از شکر، شیر و  شکلات است، بیسکویت، کیک، بستنی، چیپس، کره، مایونز و… شکر در سایر غذاهای آماده یاکافئین دار  وقتی با چربی ترکیب شود (مانند چای شیرین و کره و مربا) مقدار زیادی مواد تقریباً می سازد که موجب می شود بچه ها روی دیوار صاف بالا و پایین بروند. از نظر من شکر به جای آن که ماده غذایی باشد دارویی مخدر است، زیرا به جز تولید کالری هیچ فایدهٔ غذایی ندارد.»

راه درمــــان چاقـــی کــــودکان چیست؟

  • تغییر عادت رفتار

رفتار والدین و عادت خانوادگی، از عوامل تعیین کننده تمایل کودک به غذا خوردن است. کودکان آنچه می بینند اجرا می کنند، پس اگر به فکر سلامت کودکمان هستیم ابتدا باید از خود شروع کنیم. و عملاً به او بیاموزیم که راه سالم زیستن چیست، کدام غذاها مفیدتر است و باید بیشتر خورده شود. این که غذا خوردن زمان خاصی دارد و خوردن زیاد شکلات و شیرینی مضر است و غیره …

  •  تأمیـــن نیازهای غذایـــی کـــودک و رژیم درمانـــی

سنین کودکی، زمان رشد است و تأمین نیازهای غذایی کودک به رشد متناسب و سلامتی کامل بدن می انجامد. نیاز کودک با افزایش سن تغییر می کند. یک کودک پیش دبستانی رُشدِ کـُند و آرامی دارد و نیاز او نسبت به دوران بلوغ بسیار کمتر است. میانه روی و رعایت عادت غذایی اصول تغذیه کودکان است او باید از همه گروههای غذایی و در هر گروه از مواد غذایی مختلف تغذیه کند.

برای رژیم درمانی کودکان چاق در صورتی که کمتر از 7 سال داشته باشند، نیاز به اجرای یک رژیم غذایی لاغری نیست بلکه باید سعی کنیم وزن کودک را برای مدت طولانی ثابت نگه داریم چراکه با افزایش قد، خود به خود وزن کودک نرمال خواهد شد. ولی در صورتی که کودک بیش از هفت سال داشت نیاز به یک رژیم لاغری دارد . در رژیم غذایی کودکان قندهای ساده، چربی و کربوهیدرات بیش از اندازه ، محدود می شود بهترین سرعت کاهش وزن در کودکان، هرماه 450 گرم است که در این صورت رشد او هیچ لطمه ای نمی بیند، ازرژیم فعلی کودک چیزی حذف نمی شود، زیرا محدودیت شدید، موجب تمایل بیشتر کودک به خوردن خواهد شد. برای رژیم درمانی کودک ابتدا سن، قد و وزن او تعیین شده سپس برنامه غذایی مناسب او مشخص می شود.

  •  فعالیــــــت

سعی در کاهش کارهای نشستنی و تشویق کودک به فعالیت بیشتر و بازی با همسالانش به سوخت انرژی در بدن او کمک خواهد کرد. تماشای زیاد تلویزیون و کامپیوتر، متابولیسم بدن کودک را کاهش داده، و کودک راحت تر چاق می شود لذا بهتر است او را به پارک ببریم، تشویق به دوچرخه سواری و توپ بازی کنیم و زمینه های فعالیت را برایش فراهم آوریم.

  •  رفــــع مشکــــلات روحــــی

والدین با توجیه کودک و فراهم کردن شرایط مناسب روحی برای او، به بهبود روند درمان کمک خواهند کرد. طبق جدیدترین آمار، از هر 5 کودک آمریکایی 1 کودک اضافه وزن دارد و از هر 10 کودک یکی چاق است. که آمار فوق اهمیت توجه به این مسئله را نشان می دهد.

متخصصین تغذیه در موردآثار  زیان آور شکر اختلاف یی نظر دارند  ولی همگی هم عقیده اند که ماده ی خوبی نیست . در حالی که آمریکا ثروتمندترین کشور جهان است و بهترین مواد غذایی دنیا را در اختیاردارد، با تهیه غذاهایی چون نان سفید، شکر سفید، سرخ کردنی ها، نوشیدنی ها و… که امروزه  اکثر یچه ها به طور مرتب میخورند آسیبی قابل قیاس با بهره کشی آشکار به کودکان وارد در سازد.”

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *