قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / بهترین راه درمان کولیک یا قولنج در کودکان چیست؟
قولنج
قولنج

بهترین راه درمان کولیک یا قولنج در کودکان چیست؟

بهترین راه درمان کولیک یا قولنج در کودکان چیست؟

کولیک یا قولنج در کودکان

گاهی پیش میآید که نوزاد در یک ماهگی دچار کولیک می شود (نگران نباشید، زیرا رصد نوزادان دارای ناراحتیهای گوناگون به ویژه در هنگام عصر و شب کولیک گاهی با درد و ناراحتی همراه است و باعث ساعتها گریه کردن نوزاد و هرچه بیشتر گریه کند، هوای بیشتری فروداده، در نتیجه گاز بیشتری از ارج می شود. همچنین او ممکن است مشتهایش را ببندد و دستهایش را بالا خم کند و تا هنگام از نفس افتادن به این حالت ادامه دهد.

هرچند وقت روج گاز و یا مدفوع، برای مدتی کوتاه، او را تسکین خواهد داد. رد کشفهای بزرگی که در زمینهٔ پزشکی صورت گرفته است، هنوز علت یک مشخص نیست. برخی متخصصان عقیده دارند که حساسیت بیش از حدبه محرکهای محیطی، کولیک را به وجود میآورد. عدهای نیز بر این باورند که علت آن، حساسیت داشتن به پروتیین موجود در شیر و یا جیرهٔ خاص غدایی مادران (در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند) است.

در هر حال، هنگام گرفتار شدن نوزاد به کولیک، آرامش خود را حفظ کنید، زیرا نگرانی نه تنها گرهی از کار شما بازنمی کند، بلکه گاهی مشکلی بر مشکلات شما می افزاید. پزشک باید نوزاد را معاینه کند تا مطمئن شود که دلیل دیگری برای گریهٔ او وجود ندارد، آن گاه ممکن است، دارو و یا جیرهٔ غذایی خاصی برای درمان کولیک تجویز نماید. خوشبختانه ناراحتی کولیک به ندرت بیش از سه ماه طول میکشد، بنابراین شما و نوزادتان پس از طی این دوره، از این ناراحتی رهایی می یابید.

راه حل هایی مفید برای درمان قولنج یا کولیک

1- به مادران عزیز توصیه می شود حتی المقدور از شیر خودشان جهت تغذیه نوزادشان استفاده کنند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند (روش صحیح شیر دادن)، در مقایسه با نوزادانی که از شیشه شیر استفاده می کنند، کمتر به کولیک مبتلا می شوند. اگرچه درصدی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، نیز مبتلا به کولیک هستند.

2- اگرچه یافتن علت دقیق کولیک نوزادان سخت به نظر می رسد، اما عواملی وجود دارد که شانس ابتلا به کولیک را افزایش می دهد، مثلا اگر بی قراری ها و گریه های نوزاد حدودا 45 دقیقه پس از شیر خوردن ایجاد شود، به احتمال زیاد، علت آن ناسازگاری شیر گاو با نوزاد می باشد.
شیر گاوی که در رژیم غذایی مادر مصرف می شود و یا در تغذیه نوزاد وجود دارد، زیرا نفخ ناشی از شیر گاو به راحتی در این دسته از نوزادان بر طرف نمی شود و ایجاد ناراحتی و کولیک می کند.

3- عادت کنید به نوزاد خود هر بار مقدار کمی شیر بدهید، اما دفعات شیردهی خود را افزایش دهید (یعنی حجم کمی از شیر در دفعات زیاد). برخی پزشکان معتقدند که حجم زیاد شیر و یا مایعات در معده نوزاد، سبب ایجاد ناراحتی و کولیک می شود.
پس از هر بار شیر دادن به نوزاد خود، او را روی شانه خودتان قرار دهید و پشت نوزاد را به آرامی بمالید تا آروغ بزند و هر گونه هوای اضافی از معده او خارج شود
4- به مادرانی که نوزاد مبتلا به کولیک دارند، توصیه می شود تا موقع شیر دادن به نوزاد خود، همیشه او را در حالت نیمه خوابیده (حالتی بین نشسته و خوابیده) قرار دهند. این حالت ناراحتی او را پس از شیر خوردن کمتر می کند.

5- به مادران عزیز توصیه ی شود تا پس از شیر خوردن نوزاد، حتما باد گلوی نوزاد را بگیرند. گرفتن آروغ نوزاد، صرف نظر از مدت زمانی که او شیر خورده است، به کاهش ناراحتی ناشی از کولیک او کمک می کند. پس از هر بار شیر دادن به نوزاد خود، او را روی شانه خودتان قرار دهید و پشت نوزاد را به آرامی بمالید تا آروغ بزند و هر گونه هوای اضافی از معده او خارج شود.

6- هنگامی که نشسته اید می توانید نوزادتان را روی زانوهای خود قرار دهید، طوری که شکم نوزاد روی پاهای شما قرار بگیرد. در این حالت پاهای خود را به آرامی بالا و پایین ببرید تا درد نوزاد کاهش یابد.

7- می توانید با انجام حرکاتی روی پاهای نوزاد، دردهای او را کاهش دهید. به این صورت که نوزاد را به پشت بخوابانید و پاهای او را به آرامی بگیرید و به سمت شکم او خم کنید. این حرکات سبب می شود تا شکم نوزاد شل شود و دردهایش تسکین پیدا کند.

8- استفاده از درمان های خانگی برای درمان کولیک نوزادان توصیه می شود البته این نوع درمان ها باید تحت نظر پزشک باشد. از پزشک بخواهید تا به جای تجویز داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی برای نوزادتان تجویز کند، مثلا استفاده از عرق نعنای پاستوریزه و یا دمنوش نعنا می تواند تسکین دهنده مناسبی برای کولیک نوزاد باشد.
استفاده از عرق رازیانه پاستوریزه رقیق شده و یا دم کرده زنجبیل نیز توصیه می شود. چند قطره از این گیاهان دارویی را در شیشه شیر نوزاد بریزید و به او بدهید.

9- خوشبختانه درد و ناراحتی نوزاد به علت کولیک، پس از چند ماه (حداکثر پنج ماه) از بین می رود و با بزرگ شدن نوزاد و تکامل دستگاه گوارشی او، این مشکل بهبود می یابد.

10- گرم کردن موضعی مثل گذاشتن حوله یا پارچه گرم روی شکم نوزاد نیز روش موثری در کاهش نفخ و دل پیچه کودک است.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *