قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / بهترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان

بهترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان

بهترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان 

سیلانت چیست؟

سیلانت‌ها از مواد پلاستیکی بی‌رنگ و یا به رنگ سفید ساخته شده‌اند و برای محافظت سطوح دندانهایی که دارای شیارهای عمیق و منافذ می‌باشند، بخصوص برای سطح جونده دندانهای خلفی که بیشترین پوسیدگیها در آنها یافت می‌شوند، بکار می‌روند. بعبارت دیگر سیلانت‌ها از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کنند.41

نحوه عمل کردن سیلانت چیست؟

فرزند شما، حتی اگر بسیار با دقت مسواک زده و به دندانها نخ بکشد مشکل بتواند عمق شیارها و منافذ دندانی را کاملاً تمیز نماید. در این شیارها مانده‌های غذا تخمیر شده و میکروبها تکثیر می‌یابند و ایجاد پوسیدگی می‌کنند. سیلانت‌ها شیارها و منافذ سطوح دندانها را مهر و موم نموده و ریسک و استعداد ایجاد پوسیدگی را کاهش می‌دهند. این عمل را می‌توان به دوغاب نمودن موزائیک و کاشیها توسط بناها به منظور پر کردن فاصله بین آنها تشبیه نمود.

سیلانت‌ها چه مدتی در دهان دوام می‌آورند؟

تحقیقات نشان داده که سیلانت‌ها می‌توانند سالیان متمادی دوام بیاورند، بنابراین کودک شما سالهای زیادی از پوسیدگی دندانی محافظت می‌گردد. اگر فرزند شما بهداشت دهان خوبی داشته باشد و از نظر جویدن نیز مشکل خاصی نداشته باشد، سیلانت‌ها دوام زیادی خواهند داشت. دندانپزشک با معاینات منظم آنهایی را که از بین رفته و یا به آنها آسیب وارد شده، مجدداً ترمیم می‌نماید.

نحوه درمان چگونه است؟

کاربرد عملی سیلانت‌ها بسیار سریع و راحت بوده و در یک جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک در ابتدا دندانها را تمیز، و با موادی آماده نموده و سپس خشک می‌کند. و نهایتاً به آنها سیلانت زده و با نور سخت می‌کند.

آیا اقدام به مسدود کردن شیارها و گودیهای سطح جونده دندانها میتواند مانع از پوسیدگی آنها شود؟

حفرات و شیارهای طبیعی موجود در سطح جونده دندانهای آسیا نواحی مستعد شروع پوسیدگی دندانی شناخته شده اند پتانسیل پوسیدگی مستقیماً به شکل و عمق حفرات و شیارها بستگی دارد پلاک های میکروبی و خردههای غذایی در این نقاط جمع می شوند و در سالهای اخیر برای پیشگیری از پوسیدگی سطح جونده دندان هایآسیا دندانپزشکان به وسیله یک ماه پلاستیکی شفاف یا کرد که به آنهاسیلانت می گویند اقدام به مسدود کردن شیارهای موجود در سطح دندانها می نمایند که در اصطلاح به آن «فیشور سیلانت SealantsFiSSure & Pit» میگویند تحقیقات نشان داده که با روش فوق پوسیدگی های سطح جونده دندان های آسیا به میزان ۱۰۰ – ۹۰٪ کاهش مییابد مجامع علمی جهانی تأیید و تأکید کردهاند که لازم است فیشور سیلانت برای همه کودکان انجام پذیرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *