قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / بهترین شیوه درمان برای بیماری آسم چیست؟
علائم بیماری آسم
علائم بیماری آسم

بهترین شیوه درمان برای بیماری آسم چیست؟

 بهترین شیوه درمان برای بیماری آسم چیست؟

آسم بیماری شایعی است که در جریان آن راه های هوای نسبت به محرکهای محیطی (ماننند گرد و غبار) حساس می شوند و تماس با این مواد می تواند باعث ایجاد تنگی در راههای هوائی شود. با تنگ شدن راههای هوایی تنفس بیمار مشکل می شود و دم و بازدم صدادار می شود که به آن خس خس سینه میگویند. سرفه های مکرر هم جزء علایم آسم است و حتی می تواند تنها علامت آسم باشد. حملات اسم در هنگام شب و صبح زود بیشتر اتفاق میافتد. عواملی که میتوانند باعث تشدید آسم شوند عبارتند از

۱-گرد و غبار موجود در هوا

۲ – موادی مانند گرده گلها و … که در هوا معلق است.

۳ – ورزش

۴ – هوای سرد

۵ – عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی (مثل سرماخوردگی)

۶ – برخی داروها مثل آسپرین

در مورد اثر ورزش در ایجاد حمله حاد آسم گفتنی بسیار است اما به طور خلاصه باید گفت که، ورزش در هوای سرد محرک آسم است. – کسانی که قبل از ورزش به طور منظم نرمش می کنند و اصطلاحاً خود را گرم میکنند کمتر به آسم ورزشی مبتلا می شوند. . . – برخی ورزشها مثل دویدن بیشتر محرک آسم است.

در مورد درمان بیماری آسم سخن بسیار است و کتب متعددی در این رابطه نگاشته شده است. هنوز به درستی روشن نیست که چرا یک فرد مستعد حمله آسمی می شود و البته فرضیات و یافته های بسیاری وجود دارد اما امکانات مبهم هم بسیار است.

اما درمان آسم به دو قسمت کلی تقسیم می شود

۱ – درمان حمله حاد آسم یعنی بیماری که با تنگی نفس شدید، سرفه و خس خس سینه مراجعه میکند یک وضعیت اورژانس است و سریعاً باید تحت درمان قرار گیرد تا حمله حاد برطرف شود.

۲ – درمان دراز مدت آسم یعنی فرد را درمان کنیم که دچار حمل هاآسمی نشود. دقت کنید اسپری هایی که در آسم استفاده میشود و باعث گشاد شدن راههای هوایی و بهبود علائم بیماری می شود درمان قطعی نیستند و استفاده بیش از حد و دراز مدت و خودسرانه از انها علاوه بر اینکه بیماری را درمان نمیکند می تواند خطرناک هم باشد. این اسپری ها در حملات آسم بسیار مفید و مؤثرند (مثل سالبوتامول) اما در فاصله بین حملات باید درمان اصولی انجام شود تا احتمال ایجاد حمله آسمی از بین برود.

یک متخصص ریه می تواند با معاینه دقیق و ازمایشاتی که انجام میدهد دارو و دستوراتی برای شما تجویز کند که بیماری شما به طور بنیادی درمان شود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *