بهترین وسیله برای حفظ بهداشت دهان


بهترین وسیله برای حفظ بهداشت دهان

بهترین وسیله برای حفظ بهداشت دهان

 

برس های بین دندانی

کارخانجات سازنده مسواک، برسی های بین دندانی نازکی ساختهاند که بر روی دسته ان سوار شده و برای تمیزکردن سطوح بین دندانی بکار می روند.

شستشوی دندانها با دستگاه آب فشار

این دستگاه به نام Water Pick با برق کار میکند و آب را با فشار نسبتاً زیاد از طریق لوله باریکی به دندانها میپاشد. استفاده از این دستگاه برای افراد مبتلا به بیماریهای لثه و افرادی که پروتزهای ثابت دندانی در دهان خود دارند، مفید است.

باید توجه داشت هیچکدام از وسایل تمیزکننده فوق کار نخ دندان را انجام نمی دهند و لذا باید گفت بعد از مسواک، نخ دندان مؤثرترین وسیله کمکی در حفظ بهداشت دهان میباشد.

عوامل آشکارساز (Disclosing Agent)

همانگونه که قبلا اشاره شد پلاک دندانی عامل اصلی پوسیدگی است و باید روزانه از سطوح دندانها پاک شود. این پلاک شفاف بوده و با چشم دیده نمی شود؛ لذا وقتی ما مسواک میزنیم، متوجه نمی شویم که چه مقدار از این پلاک برداشته شده و کدام سطوح از دندانها کاملاً عاری از پلاک گردیده است. مواد آشکارساز به منظور نشان دادن پلاک دندانی ساخته شدهاند.

این مواد با رنگ کردن دندانها موجب می شوند که ما هنگام مسواک زدن شاهد کیفیت مسواک زدن خود باشیم. این مواد ترکیبات رنگی بدون ضرر بوده و به رنگهای مختلفی وجود دارند. مواد آشکارساز به صورت قرص جویدنی یا محلول رنگی هستند که با جویدن یک قرصی دهان شویه درون مقداری محلول، پلاکهای شفاف روی دندانها به رنگ خاصی در آمده و ما باید آنقدر مسواک بزنیم تا این رنگ از روی کلیه دندانهای ما زائل شود.

یکی از راههایی که ما می توانیم کیفیت مسواک زدن خود را ارزیابی نموده و زمان مسواک زدن خود را تعیین کنیم، استفاده از این مواد است. استفاده این مواد می تواند توسط هر فردی در خانه انجام شود. دندانپزشکان نیز گاهی در آموزش روش مسواک زدن به بیماران خود از این مواد استفاده می کنند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد