قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / بهداشت دهان ودندان و رعایت آن
دهان ودندان
دهان ودندان

بهداشت دهان ودندان و رعایت آن

بهداشت دهان ودندان و رعایت آن

نفس بدبو

نفس بدبو بوی بد نفس بیماری شایعی است که در روابط شخصی افراد بسیار مؤثر است. پژوهشگران اخیرا مسئله ی بوی بد تنفس را به صورت کیفی و کمّی بررسی کرده اند و به یافتن علتها و امکانات درمان آن توفیق یافته اند. آنان به وجود انواع جدیدی از باکتریهای مولد بوی بد نفس پی برده اند و معلوم شده است که این عارضه ناشی از زندگی این باکتریها در دهان میباشد، بوی بد نفس مثل دیگر بوهای زیر بغل و پا، ناشی از وجود محیط مساعد زندگی و تکثیر و سوخت و ساز میکروب ها است. دهان خانه ی صدها نوع باکتری است که از مواد پروتیئنی استفاده می کنند.

بعضی از موادی که از تجریه ی پروتئین ها به وسیله ی باکتریها به وجود میایند بوی بد دارند. باکتری های ساکن در دهان که عموماً بی هوازی اندا، مواد بدبوی زیر را به وجود آورند: هیدروژن سولفید (با بوی مشخص تخم مرغ گندیده)، مرکاپتان و اسکاتول (که در مدفوع نیز وجود دارند)، ایندول و کاداورین (حاصل از گندیدگی مواد)، پیوبت رسین (موجود در گوشت گندیده) و اسید ایزووالریک (با بوی ناخوش پای بعضی افراد) پژوهشگران دانشگاه میشیگان اخیرا کشف کرده اند که انواع میکروب های ساکن روی زبان با انواعی که روی جرم دندان به سر میبرند، تفاوت دارند. از این گذشته در بعضی از افراد تندرست بخش عقب زبان (جدا از لثه و دندان ها) تولید کننده ی بوی بد میباشد. این قسمت به وسیله ی بزاق به خوبی تمیز نمی شود و حاوی فرورفتگی های پر شماری است که باکتریها در آنها مخفی می شوند. این باکتریها در گنداندن ترشحات عقبی بینی – که احتمالا در یک  چهارم ساکنان شایع است – و دیگر ذراتدارند.

دیگر منابع بوی بد عبارتند از:

بهداشت ناکافی   دهان به خصوص اگز ذرات مواد پروتئینی بین دندان ها باقی بمانند )،

التهاب لثه،

دستکاری نادرست دندانها، دهان شود.

تنفس با دهان،

روزه داری،

حرف زدن درازمدت،

استرس

مصرف صدها دارو میتوانند وضع را تشدید کنند.

همچنین کشیدن سیگار، دشمن سرسخت تنفس پاکل است.

اگرچه دود سیگار فعالیت میکروبها راکم میکند ولی این اثر مثبت به وسیله ی چند اثر منفی زیر خنثی میشود: دود، دهان را خشک میسازد، ولی لثه و ترشحات عقب بینی را بدتر میکند و پس ماندهای برجای میگذارد که بویش با بوی قبلی دهان مخلوط می شود. بعضی از بوهای بد تنفس همراه بیماری های خوبی برای پزشک و دندان ساز است. هیدروژن سولفید و متیل مرکاپیتان هم سمی اند و هم بدبو و می توانند به سلول ها آسیب برسانند و عامل بیماری لثه شوند. باکتریهای گوناگون دهانی که تغذیه از قند را بر پروتئین ترجیح میدهند براساس سنت، بابوی بد تنفس بی ارتباط پنداشته می شوند.

اما پژوهشی های اخیر نشان داده اند که بیشتر پروتئین هایی که در دهان باقی می مانند گلیکو پروتئینند که مواد قندی به از قند تغذیه میکنند گلیکوپروتئین ها را برای استفاده از قندشان تجزیه میکنند و پروتئین خالص را برای  تغذیه ی باکتریهای پروتئین دوست آزاد می کنند امکان دارد این فکر به ذهن راه یابد که بهترین راه مبارزه بابوی بد نفس و ریشه کن کردن تمامی میکروب های روی زبان است، اما باید توجه داشت که این باکتریها خصوصیت حفاظتی نیز دارند. زبان ما معمولاً محل زندگی تعدادی قارچ مخمر مانند، به نام باکتریها محدود نگه داشته می شوند. وقتی باکتریهای زبان به وسیله ی آنتی بیوتیکها از بین می روند، کاندیداها به تدریج زیاد می شوند. کنترل بیماری کاندیدای دشوارتر از کنترل بوی بد تنفس است. بنابراین نظر این است که جمعیت باکتریهای موجود تحت کنترل قرار گیرند. بعد از زبان، بینی و مجاری عبور هوا از شایعترین منابع بوی بد تنفس اند. در این منابع که ۵ تا ۱۰ درصد موارد را تشکیل میدهند، بوی بد عمدتاً از بینی خارج میشود و نه دهان، این مسئله می تواند وسیله ای برای سینوزیت یا بیماری هایی باشد که مانع جریان یافتن مایع مخاطی اند. حدود ۳٪ موارد بوی بد تنفس از لوزههای عفونی است. صدها بیماری دیگر با هم حدود ٪۱ بوی بد نفس را باعث میشوند.

موادی که باکتریها تولید میکنند و بوی آنها

سولفید هیدروژن  بوی تخم مرغ گندیده
متیل مرکاپتان بوی مدفوع
کاداورین بوری لاشه
پوت رسین بوی گوشت گندیده
ایزووالریک اسید ہوی عرق پا

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *