بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن


بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن

بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن

 

نکته بسیار مهم در کنترل بیماریهای هپاتیت، ایدز، سل و غیره این است که اگر فردی به هر یک از بیماریها مبتلا هست و به مطب یک دندانپزشک مراجعه کرد، حتما دندانپزشک را قبل از هر چیز آگاه کند تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد.

اگر خدای ناکرده شخصی به یک بیماری خطرناک مبتلا بوده و دندانپزشک را در جریان قرار ندهد، ممكن است عامل ابتلای افراد زیادی به این بیماریها گردد. دندانپزشک و دستیار او هم باید هنگام تشکیل پرونده به این نکات مهم توجه نمایند.

در زمینه بهداشت دهان و دندان سخن بسیار گفته شده و تقريبا كمتر کسی است که اهمیت آن را نداند. ليكن متأسفانه علیرغم آگاهی غالب مردم به اهميت مسأله بسیاری از مردم، در امر بهداشت دهان و دندان سهل انگاری و غفلت مینمایند. علت چیست؟ می توان علل مختلفی را برای آن ذکر کرد ولی مهمترین علت آن عدم باور مردم به اهمیت بهداشت دهان و دندان است.

فرق است بین دانستن و باور داشتن. تا زمانی که انسان امری را باور نکند و به آن ایمان نیاورد، به آن عمل نمی کند. برای این که انسان امری را باور کند، یکی از راهها مشاهده و تجربه آن است. اگر فردی به وسیله محلول یا قرص آشکار کننده پلاک میکروبی روی دندانهای خود ببیند و بعد با مسواک پاک کند، بخصوص اگر این فرد میکروب های موجود روی دندانهای خود را زیر میکروسکوپ ببیند، قطعا باور خواهد کرد که چرا بهداشت دهان و دندان اهمیت دارد و چرا دندانها، پوسیده میشوند و چرا لثه مبتلا به بیماری میشود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد