قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / بولاغ اوتی وحشی یا معدن آهن را بشناسید
بولاغ اوتی وحشی
بولاغ اوتی وحشی

بولاغ اوتی وحشی یا معدن آهن را بشناسید

بولاغ اوتی وحشی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بولاغ اوتی وحشی است . بولاغ اوتی وحشی گیاهی است از خانواده ی Umbelliferae، چند ساله، علفی، کوچک به بلندی حدود یک وجب که خزنده می باشد. برگهای آن مرکب فرد دارای ۳ تا ۶ جفت برگچهای تخم مرغی دراز، نوک تیز و دندانه دار است که یک برگچه ی انتهایی دارد. طعم آن شبیه به بولاغ اوتی است. گلهای آن سفید کثیف و میوه ی آن کوچک و تخم مرغی به طول ۱ تا ۲ میلی متر می باشد. این گیاه در اروپا و آفریقای شمالی میروید. در ایران در نقاط مرطوب و کنار آبها و چشمه ها در اغلب نقاط مخلوط با بولاغ اوتی اصیل و در مناطق لرستان در بیشه و نیز اطراف تبریز میروید. مفید است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:بولاغ  اوتی کاذب 

 مصرف زیاد آن مسموم کننده می باشد.

خواص درمانی بولاغ اوتی :

در طب سنتی بولاغ اوتی دارای طبعی گرم و تر است.

ویتامین ها و املاح دربولاغ اوتی : این سبزی شامل ویتامین های زیادی از جمله Bکمپلکس، به خصوص C، E، B1 و دارای املاحی مانند گوگرد، سدیم، ید و کلسیم و همچنین دارای پنی سیلین گیاهی می باشد.

میزان آهن موجود در آن نیز بیشتر از اسفناج است.

خواص بولاغ اوتی وحشی در طب سنتی

درمان گیاهی سیاه سرفه

پایین آورنده قند خون . جلوگیری از گواتر می شود . ضد سیاه سرفه و امراض عفونی و سرطان است .

داروی گیاهی سرطان

ضد انگل، تقویت کننده موی سر و اکسیر جوانی است ( بهتر است بین غذا میل شود). سبزی بولاغ اوتی خاصیت ضد سرطانی فوق العاده دارد.

داروی گیاهی انگل معده

شفا دهنده بیماری هایی مانند سل ریوی و زکام می باشد و تمام سموم بدن را دفع می کند و انگل‌های معده را از بین می برد.

درمان گیاهی مرض قند

مخلوط نیم لیتر از آب بولاغ اوتی با روغن بادام شیرین یا زیتون، درمان بند آمدن ادرار و درد کلیه و مثانه است. زیرا با این کار ترشحات خارجی مثل شیر – عرق و ادرار زیاد شده و به ترشحات داخلی کمک می‏شود و از این رو آنها را برای معالجه مرض قند، غمباد و بدبویی عرق زیر بغل تجویز کرده‏اند.

بانوانی که رحمشان بو می‏دهد می‏توانند از این خاصیت آنها استفاده کنند.

جوشانده‏ی گرم آن قی آور بوده، و بلغم را دفع می‏نماید.

داروی گیاهی زردی نوزاد

با زرده‏ ی تخم مرغ نیم بند جهت تقویت غرایز جنسی نافع است و ضماد آن جهت برطرف کردن کک و مک و بثورات جلدی توصیه شده است و با زهره گاو جهت محکم شدن و جلوگیری از ترکیدن و شکستن ناخن‏ها و سم ستور سودمند می‏باشد و برای بیماریهایی مثل زردی نوزاد استفاده می‌شود

یکی از جهانگردانی که در زمان هخامنشیان به ایران آمده است، در سفرنامه خود می‏نویسد: داریوش بزرگ و لشکریانش غذایی ساده دارند و با هر لقمه از غذای خود، کمی «بولاغ اوتی» میل می‏نمایند، همگی سالم می‏باشند و جای بسی تعجب است که با این غذای ساده بسیار شجاع و زورمند می‏باشند.
در کتاب‏های پزشکی قدیم، به بولاغ اوتی جرجیر بیابانی یا بهقان می‏گفتند و بذرشان را حب‏الرشاد خوانده‏اند.

بررسی‌های امروزی بولاغ اوتی  :

براساس نتایج یک تحقیق جدید، مصرف روزانه مقادیر مشخصی از سبزی بولاغاوتی یا شاهی آبی، بدن را در برابر سرطان ها محافظت می کند. دانشمندان دانشگاه سوتامپتون در این پژوهش جدید دریافته اند که در بدن داوطلبانبا مصرف ۸۰ گرم سبزی بولاغ اوتی در روز، مقدار مولکولهای مقابله کننده با سرطان درخون ظرف چند ساعت پس از خوردن برگهای این سبزی به شکل سالاد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. همچنین عصاره این سبزی پرخاصیت از رشد سلولهای سرطانی سینهجلوگیری می کند. به گزارش روزنامه تلگراف – چاپ انگلیس – بولاغ اوتی یا شاهی آبی با آبتره جزوسوپر غذاها است که اثرات محافظتی و سودمند زیادی برای سلامتی دارد.این تحقیق که حاصل مطالعات پروفسور گراهام پکهام از مرکز تحقیقات سرطان انگلیس در دانشگاه سوتامپتون است در مجله انگلیسی تغذیه به چاپ رسیده است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *