قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / بولاغ اوتی گیاه دارویی برای بیماران دیابتی
بولاغ اوتی
بولاغ اوتی

بولاغ اوتی گیاه دارویی برای بیماران دیابتی

بولاغ اوتی

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:جرجیرالماء – سیزاب – بولاغوتی – بهقان -همیشه جوان – بولاغ اودی -بالاغوتی – علف چشمه -سلماچو- کورتین – آب تره – جرجیرآبی – ذرهالماء – قرهالعین – کرفس الما – ترتیزک آبی – شاهی آبی،

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بولاغ اوتی است .

بولاغ اوتی گیاهی است از خانواده ی Cruciferae، پایا، آبزی و ساقه ای خزنده دارد که از نقاط مختلفه ی آن ریشه های سفید و کوچکی خارج میشود. گلهای آن سفید خوشه ای است. این گیاه معمولاً در چشمه سارها و مجاری آب باریک و گاهی در باتلاقها به طور خودرو میروید و در مناطق مختلف ایران در راهکرج، چالوس، ارتفاعات سیاه بیشه، اطراف تهران،  در مناطق شمال درگیلان، آذربایجان، شیراز  -بوشهر میروید.

 

گیاه بولاغ اوتی

ترکیب شیمیایی: در یک صد گرم برگ و ساقه ی آن مواد زیر موجود است: پتاسیم ۲۸۲ میلی گرم – سدیم ۵۲ میلی گرم – آهن ۱/۷ میلی گرم – فسفر ۵۴ میلی گرم – کلسیم ۱۵۱ میلی گرم – پروتئین ۲/۲ میلی گرم – ارسنیک ۰/۰۱۲ میلی گرم – ید- اسانس  روغنی – گلوکوزیدی گوگرددار به نامگلوکوناستورتین.

ویتامین ها:۴۹۰۰A واحد بین المللی -C ۷۹ میلی گرم وE در این گیاه موجود است.

خواص  گیاه بولاغ اوتی:

داروی گیاهی چاقی

۱- ترشح ادرار را زیاد می کند و قاعده آور است، برای خرد کردن سنگ کلیه خیلی مؤثر میباشد، برای تحلیل نفخ و بادهای غلیظ معده و روده ها، باز کردن گرفتگیها و انسداد و گرم کردن بدنو  معده مفید است. محرک هاضمه و اشتهاآور می باشد. رنگ رخساره ,l سرخ می کند، برای کاهش  درد پهلو،درد طحال، رفع دل پیچه و درمان زخم روده نافع است، خونروی از هر عضو را متوقف میکند، تب بر و ضدانگل می باشد، خلط آور است،

درمان گیاهی دیابت

در بیماریهای مزمن ریه، برونشیت های مزمن، بیماریهای مجاری ادرار و دیابت کاهش میدهد و در بیماری دیابت تأثیر مثبت و شفابخش دارد.

۲- در استعمال خارجی له شده ی آن برای زخم های اسکوربوتی نتایج التیام دهنده دارد.

در بعضی اشخاص ایجاد تشنجات دردناک مثانه و در برخی موارد عدم دفع ادرار میکند، در زنان باردار موجب تشنج در رحم و در نتیجه باعث سقط جنین می شود.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *