بوى بد دهان و راه های مقابله با آن( قسمت دوم)


بوى بد دهان و راه های  مقابله با آن( قسمت دوم)

بوى بد دهان و راه های  مقابله با آن( قسمت دوم)

این عمل به ویژه بعد از نوشیدن شیر یا قهوه توصیه می شود. در غیر این صورت ذرات نوشیدنی های مذکور در دهان باقی می ماند و دهان را بد بو می کند. .استفاده از چند قطره آب لیمو : مزه مزه کردن چند قطره آب لیمو بدون شکر باعث ترشح بزاق و حالت اسیدی آن، باکتری ها را از بین می برد. جویدن آدامس هم همین اثر را دارد و باعث جدا شدن ذرات غذا از دندان ها که از .طریق بزاق دفع می گردد.img07452237

خودداری از مصرف غذاهای مضر : طعم و بوی ادویه جات (پیاز، فلفل قرمز و سیر) و مشتقات آن ها (محصولات گوشت نمک سود، سالامی و پرونی) در دهان می ماند و علی رغم مسواک زدن تا ۲۶ ساعت در فضای دهان منتشر می گردد. تحقیقات نشان می دهد، رژیم غذایی حاوی بعضی از چربی های خاص بوی بد دهان را باعث می گردد. چربی های موجود در پنیر، کره، شیر و گوشت های چرب که دارای مواد معطرند با سوخت و ساز بدن با بویی نه بسیار خوشایند در دهان متصاعد می شوند. پنیر چرب به دندان ها و دیواره سرخ رگ ها می چسبد و فضایی مناسب برای تولید پلاک فراهم می آورد.

استفاده از خوشبو کننده : شکر مصرف نکنید. به نظر دکتر فینگر اغلب اسپری های تجاری موجود در بازار دهان را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خوشبو می سازند به عبارت دیگر تأثیر کوتاه مدت دارند و باید به فکر چاره ای اساسی بود.خوشبو کننده های طبیعی هم به مدت کوتاه اثر دارند. دکترهال پرن معتقد است جعفری و بعضی از گیاهان از جنس عناب و نعناع دارای روغنی هستند که نفس را خوشبو می سازند. .

استفاده از دهان شوی : اغلب دهان شوی های تجاری خوشبو کننده دهان و ضد باکتری هستند. برای مثال نوعی از دهان شوی حاوی عصاره نوعی نعناع که نه تنها خوش بوکننده دهان، بلکه از بیماری لثه هم جلوگیری می کند.

مراجعه به دندان پزشک : در صورت استفاده مکرر از نخ دندان درطول روز و اجتناب از صرف غذا و نوشیدنی های مشکل زا و از بین نرفتن بوی نامطبوع دهان احتمالا دلیل دیگر وجود دارد که مراجعه به دندان پزشک را ضروری می سازد مشکلات معده و روده هم باعث بوی بد دهان می شوند. بیماری هایی چون سرطان، سال و سفلیس از دیگر عوامل بوی بد دهان است. ولی شایع ترین مشکل دهان بیماری لثه یا پیوره است. حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد افراد بزرگ سال به نوعی بیماری لثه مبتلا هستند که فقط با مراجعه به دندان پزشک قابل رفع است.

میزان شیوع  بوی بد دهان:

افراد بی توجه به بهداشت دهان و دندان از نارا حتى مذکور رنج می برند. بیش از نیمی از افراد به بیماری لثه دچارند که عامل اصلی بوی بد دهان است

عوامل مؤثر در بوی بد دهان  :

عبارت است از عدم رعایت بهداشست دهان، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب، بیماری لثه، عفونت سینوس ها و سوء هاضمه.

گروه سنی :مردان در کلیه سنین در معرض ابتلاء قرار دارند.

جنسیت : زنان و مردان در ابتلاء به ناراحتی بوی بد دهان یکسانند ولی مردان به رژیم غذایی و بهداشت دهان کمتر توجه دارند و در نتیجه بیشتر دچار بیماری می شوند.

مراجعه : در صورت نیاز مراجعه به دندانپزشک و پزشک خانواده توصیه می گردد.

نسخه ای کامل در درمان بوی بد دهان ( قسمت اول)


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد