previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

بیخ شب بو را میشناسید؟؟؟؟


بیخ شب بو را میشناسید؟؟؟؟

بیخ شب بو را میشناسید؟؟؟؟

بیخ شب بو

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بیخ شب بو است .شب انبوی، شب بوی یا منثور گلی که در شب بو می‌دهد و معمولا در روز بو ندارد و آن اقسامی دارد. (فرهنگ نظام).

این گیاه برگهایش سبز روشن و گلش معطر و زرد وبه الوان دیگر نیز می‌باشد. میوه‌اش خورجین و پوشیده از کرکهای کوتاه است . در این گیاه «آلکالوئیدی» به نام «کری ئین» و «گلوکزیدی» به نام «کرانتین» یافت می‌شود که به مقدار فراوان در دانه گیاه موجود است.

دانه شب بو دارای روغنی است به مقدار زیاد که شامل اسیدهای : «اروسیک» و «لینولئیک» و «لینولنیک» می‌باشد. سابقاً در پزشکی این گیاه را در مورد سقط جنین بکار می‌بردند. شقاری، شمشم، خمخم، خیرو، خیری و شب بوی نام دارد. بیخ شب بو را که به نام علف مریم نیز خوانده می‌شود، با این گیاه متفاوت است.

 ترکیب شیمیایی: آنزیم – تانن – اوژنول – گلوکوزید ژئین – اسانس روغنی فرار

 خواص بیخ شب بو

درمان گیاهی تب

۱- هفتاد گرم تازه یا ۴۰ گرم خشک آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را به مرور مصرف نمایید. قابض، ضدعفونی کننده و تب بر است،

درمان گیاهی درد ماهیچه

درد ماهیچه ها را تسکین میدهد، اعصاب را تقویت میکند، برای افرادی که دوره نقاهت بیماری را می گذرانند و ضعیف شده اند، داروی مقوی بسیار مناسبی می باشد.

داروی گیاهی خوشبو کردن دهان

۲- قرقره با آب جوشانده آن برای رفع التهاب دردناک لثه و قطع خونریزی از آن، محکم کردن و ترمیم لثه و خوشبو کردن دهان نافع است


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد