قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / بید گیاه دلپیچه را درمان می کند ، برای بیماری قند مفید است و …
بید گیاه
بید گیاه

بید گیاه دلپیچه را درمان می کند ، برای بیماری قند مفید است و …

بید گیاه دلپیچه را درمان می کند ، برای بیماری قند مفید است و …

 بید گیاه 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بید گیاه  است .در زبان فارسی معمولا «مرغ» میگویند ولی نام اصیل فارسی آن «بید گیاه» است و نام محلی آن در تنکابن و مازندران «کرک جرواش» میباشد. در کتب طب سنتی «ثیل صغیر»، «نجیل» و «نجم» نام برده شده است. به فرانسوی Chiendent وChiendent officinal و به انگلیسی Common wheat grass Quick grass مینامند. گیاهی است ازخانواده گندمیانGraminaceaeنام علمی آن:Agropyron repens(L.) Beaw می باشد

ترکیبات شیمیایی:از نظر ترکیبات شیمیایی، ساقه  زیرزمینی مرغ دارای مقداری اسانسو دو نوع گلی کوزید و ماده متبلور اینوزیت و ماده  تری تیسین در گزارش دیگری آمده است که ساقه  زیرزمینی گیاه دارای دکستر وز  تری تیسین  لعاب، مانیتول اینوزیتول  است.

خواص بید گیاه

درمان گیاهی دلپیچه

قسمت مورد استفاده  گیاه مرغ ساقه  زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین باید آن را خوب شسته و ریشک  آن را گرفته و قطعه قطعه کرده و خشک کنند. رنگ آن زرد و طعم آن کمی شیرین و لعاب داراست. از نظر طبیعت طبق نظر حکما طب سنتی کمی سرد و خشک است و قابض می باشد. در مورد خواص آن معتقدند که عرق و دم کرده  ریشه با ساقه زیرزمینی آن برای دلپیچه و زخم  مثانه، سخت و قطره قطره ادرار کردن مفید است.

درمان گیاهی سنگ مثانه

همچنین دم کرده  یا جوشانده ریشه آن برای خرد کردن سنگ مثانه و کلیه بسیار نافع است و آب گیاه نیز از ۵۰ – ۲۵۰ گرم برای دفع سموم اقسام مار به عنوان ضد سم و برای رفع سوزش مجرای ادرار و حبس ادرار و خرد کردن سنگ مثانه و سل بسیار نافع است و ضماد گیاه برای ورم گرم مفید است.

درمان گیاهی بواسیر

ضماد خاکستر آن برای قطع خون بواسیر، تحلیل ورم ، خشک کردن جراحت بسیار نافع است.

درمان گیاهی دیابت

عصاره  ریشه آن برای بیماری قند مفید است. در دم کرده  به نسبت ۲۰ گرم ساقه  زیرزمینی گیاه در ۱۰۰۰ گرم آبجوش استفاده می شود. .

در هند و چین ریشه  مزغ را با پنبه جوشانده و از بخور آن و همچنین از آب جوشانده  آن برای شست و شو و بخور بواسیر استفاده میکنند.

ریشه  بید گیاه ۲۰ گرم و آب ۱۰۰۰ گرم. ریشه را نیم کوب کرده ومدت نیم ساعت در آب بجوشانند و صاف کنند و مانند مدرات بیاشامند.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *