قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیرون زدگی چشم در اثر چیست؟؟
بیرون زدگی چشم
بیرون زدگی چشم

بیرون زدگی چشم در اثر چیست؟؟

بیرون زدگی چشم در اثر چیست؟؟

بیرون زدگی چشم

عبارت است از برجسته شدن یک یا هر دو چشم که آنها را به صورت غیرطبیعی بیرون زده نشان می دهد. تورم بافت درون کاسه ی چشم باعث بیرون زدگی کره ی چشم شدہ و حالت خاصی رادر ظاهر فرد ایجاد میکند که بیرون زدگی چشم نامیده میشود. این بیماری معمولا هر دو چشم را مبتلا کرده و در زنان شایع تر است. معمولاً با پرکاری تیروئید در ارتباط می باشد. گاهی اوقات علت خونریزی یا عفونت در پشت چشم، یک تومور یا کیست است. در این موارد معمولا یک چشم گرفتار می شود

بیرون زدگی شدید چشم به علت فشار بر روی چشم موجب کدر شدن دید میشود. حرکت غیرطبیعی چشم می تواند به تغییر در وضعیت چشم منجر شده و باعث دوبینی شود. بیرون زدگی چشم امکان دارد مانع بسته شدن مناسب پلکها شده و در نتیجه جلوی چشم خشک شود که این موضوع خطر آسیب به قرنیه را افزایش میدهد.

بیرون زدگی چشم را می توان با درمان عامل زمینه ای تصحیح کرد که می توان به درمان عفونت باکتریایی با آنتی بیوتیک اشاره کرد. اگر بیرون زدگی چشم به علت پرکاری تیروئید باشد حتی بعد از درمان عامل زمینه ای باز هم باقی می ماند لذا باید به درمان پرکاری تیروئید پرداخت و باز هم اگر بیرون زدگی چشم ادامه داشت شما نیاز به جراحی برای بازسازی اتاق چشم دارید که با برداشتن بخشی از کاسه ی چشم انجام میشود.

ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
با شروع بیرون‌زدگی چشم حتماً نزد پزشک بروید.

علائم بیرون زدگی چشم

ـ بیرون‌‌زدگی چشم نشانهٔ چیست:
اگر چشمانتان به‌جز در حالت تعجب بیرون پریده است، ممکن است دچار یک گرفتاری غده تیروئید به‌نام بیماری گریوز شده باشید. غده تیروئی بیمار مبتلا به گریوز هورمون بیش از حد ترشح می‌کند. دستگاه ایمنی بدن هم در مقابل سلول‌های ایمنی می‌سازد که به بافت و ماهیچه‌های چشم حمله می‌کنند. بافت درون حدقهٔ چشم متورم شده و کرهٔ چشم به بیرون رانده می‌شود. سپس ماهیچه‌های چشم شروع به ضخیم‌شدن می‌کنند و چشم‌ها را از تنظیم خارج می‌سازند که نتیجهٔ آن دوبینی است.
بیرون‌زدگی چشم در بیماری گریوز ممکن است در یک یا هر دو چشم بروز کند. و چون پلک‌ها قادر به پوشاندن کامل کرهٔ چشم نیستند، چشم خشک و قرمز شده و به نور حساس می‌شود. علل دیگر بیرون‌زدگی عفونت‌های درون کره چشم، بزرگ شدن رگ‌های خونی پشت چشم، و تومور است.

ـ درمان بیرون‌زدگی چشم

ارزیابی و درمان بیرون‌زدگی چشم باید توسط پزشک صورت بگیرد. اگر دچار بیماری گریوز شده باشید، شاید احتیاج به خوردن داروهای ضد تیروئید پیدا کنید تا بیماری فروکش کند. با درمان بیماری بیرون‌زدگی چشم هم از بین می‌رود. این کار ممکن است یک تا دو سال طول بکشد. در این فاصله کارهای زیر را برای راحت‌تر کردن چشم انجام دهید.
چشم را مرطوب کنید. چون قسمت بیشتری از چشم بیرون است، برای جلوگیری از خشک‌شدن آن در طول روز از اشک مصنوعی استفاده کنید. پیش از خواب هم پمادهای چشمی مصرف کنید و روی چشم را بپوشانید. گذاشتن پوششی پلاستیکی بر روی چشم باعث مرطوب ماندن فضای جلو آن می‌شود. (برای راهنمائی بیشتر در مورد مرطوب نگاه داشتن چشم به بخش خشکی چشم، مراجعه کنید.) اگر این کار خشکی چشم را از بین نبرد و بیرون‌زدگی آن زیاد باشد، جراح ممکن است گوشه‌های پلک‌ها را بدوزد تا کاملاً باز نشوند.
قطره‌های ضد قرمزی چشم به‌کار نبرید. اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشم مناسب است، ولی از قطره‌هائی که برای از بین بردن قرمزی چشم مصرف می‌شوند بپرهیزید. این داروها با منقبض کردن رگ‌های خونی چشم قرمزی را از بین می‌برند و استفادهٔ بیش از حد آنها، مثلاً بیش از سه روز، واکنش برگشت شدیدتر قرمزی چشم را در پی دارد.
عینک دودی بزنید. زدن عینک آفتابی پوششی برای بیرون‌زدگی چشم و نیز محافظتی در برابر نور شدید و جریان باد است. (به بخش حساسیت به نور، مراجعه کنید.). بالش خود را بلندتر کنید. اگر بیرون‌زدگی چشم خفیف است و تورم پلک شما را ناراحت می‌کند، بالا نگاه داشتن سر در هنگام خواب باعث کاهش جمع شدن مایع در پلک‌ها می‌شود. کمتر نمک بخورید. کم خوردن نمک باعث کاهش فشار مایع در بدن می‌شود. اما داروی مدر نیز مصرف نکنید، مگر با تجویز پزشک.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *