بیشترین علل شکستگی دنده ها…


بیشترین علل شکستگی دنده ها…

بیشترین علل شکستگی دنده ها...

شکستگی دنده ها 

اکثریت قریب به اتفاق موارد شکستگی دنده به علت واردآمدن یک ضربه مستقیم ایجاد می شود. (مثل افتادن روی یک جسم سخت) ولی گاهی حتی متعاقب خندیدن و یا سرفه کردن شکستگی دنده رخ می دهد. شکستگی دنده معمولاً در زاویه دنده ایجاد می شود. شکستگی های دنده معمولاً همراه با جابجایی زیاد و قابل توجهی نیست. علت این مساله، نگاه داشته شدن قطعات شکستگی در کنار هم توسط عضلات متصل به آن هاست.

در مواردی که جابجایی ایجادشده شدید است، احتمال آسیب به پلور و ریه وجود .دارد در بالین، درد شدیدی وجود دارد که با تنفس عمیق بدتر می شود و در محل شکستگی تندرنس شدیدی وجود دارد. وارد آوردن فشار در جهت قدامی خلفی به توراکس نیز باعث ایجاد درد در محل شکستگی میگردد. درمان فقط برای راحتی بیمار صورت میگیرد، چرا که شکستگی دنده ها معمولاً خودبخود جوش می خورد. بیمار باید به تمرین نفس کشیدن تشویق شود. در مواردی که درد شدید است می توان ناحیه را بلوک عصبی کرد. پنوموتوراکس و هموتوراکس از مهمترین عوارض این شکستگی هستند. در واقع اهمیت بالینی این شکستگی هم، احتمال ایجاد این دو عارضه خطرناک و مرگ آور است.

روش های درمان پزشکی در گذشته، پزشکان بانداژهای کشداری را به دور قفسه سینه می پیچیدند تا دنده شکسته حرکتی نکند. ولی امروزه استفاده از این روش توصیه نمی شود، زیرا بستن پانداژ از نفس کشیدن عمیق جلوگیری کرده و خطر ابتلا به پنومونی را افزایش می دهد.

جلوگیری روش های زیر از شکستگی دنده ها جلوگیری می کنند:

۱- مراقب باشید تا دچار آسیب ورزشی نشوید. موقع انجام ورزش های برخوردی، لباس ها و تجهیزات حفاظتی بپوشید.

۲- خطر افتادن در خانه را کاهش دهید. مراقب باشید موقع راه رفتن روی سرامیک یا سنگ کف خانه که خیس یا لغزنده است لیز نخورید. همچنین اگر قالی یا پادری کوچکی در کف خانه انداخته اید که سُر می خورد، یا آن را جمع کنید و یا زیر آن از تجهیزات ضد سُر خوردن بچسبانید. همچنین موقع بالا رفتن از نردبان حواستان باشد که نیفتید. وقتی هم در حمام هستید، دقت کنید که کف حمام کف صابون نباشد که سُر بخورید. در دستشویی هم دمپایی ای بپوشید که لیز نخورد.

۳- استخوان هایتان را تقویت کنید. دریافت مقادیر کافی کلسیم از طریق غذاها برای داشتن استخوان هایی محکم و قوی مهم است. روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم از طریق غذاها و یا قرص کلسیم دریافت کنید .


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد