قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / بیش فعالی را در کودکان تست کنید.
بیش فعالی
بیش فعالی

بیش فعالی را در کودکان تست کنید.

بیش فعالی را در کودکان تست کنید.

بیش فعالی 

ختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی (به انگلیسی: Attention-deficit hyperactivity disorder)(به صورت مخفف: ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و کودک از فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا برخوردار است. این اختلال با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی، یا ترکیبی از این موارد همراه است. هر کودکی با شک ADHD باید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردد. بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.

یکی از پدیده ها و رویدادهایی که به صورت جدی در میان کودکان و نوجوانان تحت کنترل قرار گرفته است پدیده  اختلال در توجه و بیش فعالی (ADHD) است. این نوع کودکان و نوجوانان بسیار ناآرام و بی قرار وبی تاب هستند و به سختی و با مشکلات فراوان یک کار را شروع کرده، به انتها می رسانند.

بر خلاف تشخیص و شناسایی در شرایط و مراحل اولیه این بیماری در این دوره، ثابت شده است که بزرگسالان نیز امکان ابتلا به این بیماری را دارند و یا به آن مبتلا هستند. از لحاظ علمی و به نظر محققان و دانشمندان اختلالات بیش فعالی یا بیش حرکتی از جمله اختلالات رفتاری به شمار می آید که از دوران کودکی آغاز میشود. به صورت کلی دانشمندان براین عقیده هستند که عدم هماهنگی و تنظیم میان سوخت و ساز یا متابولیسم عناصر و املاح معدنی در مغز عامل این امر میباشد و از جمله نتایج و عواقب آن میتوان به این امر اشارہ نمود که کودک از توانایی پذیرش و درک بسیار بالایی برخورداراست،

اما در درک بسیاری از مسایل دچار اشتباه و گمراهی می شود و در واقع دچار حواس پرتی می شود. در این حالت کودک به هر چیزی در محیط اطرافش دقت می کند. به جز موضوعی که با آن سر و کار دارد و این موجب اختلال در درس مدرسه به طور عمده در زندگی روزمرہ اومیشود. محققان به این نتیجه رسیده اند که بیش فعالی و یا عدم دقت و اختلال در هوشیاری در زمان بارداری مادر به علت ناهنجاری های بارداری، مصرف مواد مخدر، سیگار و الکل ویا محیط اجتماعی نامناسب به وجود آید و در دوران کودکیخود را آشکار میسازد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *