قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / بیش فعالی کودک خود را تست کنید.
بیش فعالی
بیش فعالی

بیش فعالی کودک خود را تست کنید.

بیش فعالی کودک خود را تست کنید.

بیش فعالی

اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی (به انگلیسی: Attention-deficit hyperactivity disorder)(به صورت مخفف: ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و کودک از فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا برخوردار است. این اختلال با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی، یا ترکیبی از این موارد همراه است. هر کودکی با شک ADHD باید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردد. بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.[۱]

ADHD شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است، و حدود ۳٪ تا ۵٪ کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه بیشتر در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

پیشگیری  از بیش فعالی

اختلال و دقت و هوشیاری و بیش فعالی، توسط شخصں متخصص صورت پذیرد، شما می باید تمامی دلایل و انگیزه های احتمالی وجوداختلال و هواس پرتی را مورد آزمایش قرار دهید.و برای بر طرف کردن آن بکوشید. خیلی از کودکان حرکت و تحرک و ارضای نیروی کودکانه خود می باشند.

اگر کودک شما بدون هیچ گونه کنترل وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می کند، این امر نیز باعث بالا رفتن انگیزه و تنش و تحریک می شود و مغز کوچک کودک نیز توانایی پیروزی و غلبه بر آن را ندارد. یک موضوع بسیار مهم و مورد بحث که روز به روز اهمیت آن افزایش مییابد، تغذیه است. تغذیه و خوردن شیرینجات، غذاهای آماده و آب میوه های درون قوطی ها باعث می شود، کودکان و نوجوانان به همراه این گونه مواد غذایی مقدار زیادی قند و مقادیر زیادی مواد شیمیایی را مصرف نمایند که تأثیرات دو جانبه آنها و عواقبی که بر اندام های داخلی انسانها دارند، حتی برای متخصصین نیز قابل درک نباشد. به هر حال باید تلاش نمایید، تغذیه خود را براساس مواد غذایی طبیعی و بدون افزودنی های شیمیایی و با شکر و قند کم قرار دهید. براساس نظر کارشناسان، این امر به اثبات رسیده است که رفتار و کردار این گونه از کودکان با تغییر روش تغذیه، نیز بسیار تغییر یافته است. در هر حال این امر ثابت شده است که با تغذیه دائم به کمک غذاها و ساندویچ های آماده و یا به قول فسفود شخص دچار یک گرسنگی کاذب میباشد. افزودنیهای قندی نیز عامل به وجود آورنده آسیبهای عصبی می شود. همچنین استفاده و مصرف مکمل های غذایی و استفاده از عناصر محافظ (آنتی اکسیدان ها) به همراه تغذیه میتواند بسیار مفید و مناسب واقع شود. به عنوان مهمترین فاکتور محافظ می توان به (اولیگومر پروسیایندین یا محصولاتی بادی استازها و ویتامینهای گیاهی با نام مختصر OPC)

درمان بیش فعالی

مشارکت در کلاس های گروهی، کمک مهمی است؛ زیرا با تبادل عقاید و نظریات و تجربه با دیگر والدین می توان، بسیاری از مشکلات را حل و رفع نمود و یا این که بتوان فهمید چگونه میتوان با این مشکل کنار آمد، علاوه بر آن میتوانید به پزشک متخصص رفتار درمانی مراجعه کرده و از این طریق راههای مبارزه با مشکلات را فرا بگیرید.

اگر کودک شما دائما مشکلاتی برای توجه و دقت کافی روی یک مسئله را دارد و یا این که نمی تواند به راحتی خود را با شرایط مختلف وفق بدهد و یا این که زمانی که شما تمامی عوامل احتمالی بروز حواس پرتی را از میان برداشته اید، اماعکس العمل کودک همچنان پابرجاست، در این صورت باید برای تشخیص و درمان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *