قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / بیماریهای ریوی ناشی از کار
بیماری های شغلی ریوی
بیماری های شغلی ریوی

بیماریهای ریوی ناشی از کار

بیماریهای  ریوی ناشی از کار

اختلالاتی را که به دلیل استنشاق ذرات گردوغبار و گازها در محیط کار به وجود می آیند، بیماری های شغلی ریوی میگویند. معمولاً بعد از ۴۰ سالگی این بیماری رایج تر است و معمولاً در مردان به علت خطرات زیاد موجود در محیط کار بیشتر میباشد. همچنین سیگار کشیدن، بعضی ناراحتیها را که باعث روند اینبیماری می شود تقویت میکند. در کشورهای توسعه یافته، تعداد موارد این بیماریها در حال کاهش است.این موضوع تقریباًبدلیل بهبود برنامه هایی است کهاز کارگران حمایت میکنند، مانند:

استفاده از ماسکها و لباس های محافظ.

علاوه براین، مقرراتی برای حداکثر مواد مورد استنشاق در محیط نیز وجود دارند. کاهش تعداد کارگران شاغل در استخراج معادن در کشورهای توسعه یافته از این موارد است. البته این بیماریها کماکان در کشورهای در حال توسعه برای کارگران به علت نبود برنامه های محافظتی کافی، بسیار رایج است. بیماری شغلی ریوی براساسی واکنش بدن – وقتی که فرد در محیط کار است – به مواد ریز مجاور یا گازهایی که توسط ریه ها وارد بدن می شوند، به وجود می آید. نوع اختلال ریوی بستگی به نوع و میزان ذراتی دارد که فرو برده می شوند.

انواع بیماری های شغل ریوی

بیماری های شغلی ریوی به گردو غبارهای معدن، عبارتند از: پنوموکونیوز، سیلیکوز و آزیستوز که در بسیاری از حالات شدید، این نارسایی ها می توانند باعث تأثیر غیرقابل جبران بر روی بافت ریه ها شوند. آزیستوز می تواند باعث  ضخیم شدن پلورا (غشاء دوجداره ای که ریه ها  را ازقفسه ی سینه جدا میکند) و ایجاد مزوتلیوما – نوعی سرطان است که بر روی پلورا تأثیر میگذارد – بشود. بیماریهای سیلیکوز و پنوموکونیوز در کارگران معدن ذغال سنگ، در کشورهای توسعه یافته، نادر هستند. البته تعداد مورد مروتلیوما کماکان به سبب اینکه سالیان سال طول میکشد تا خود را بروز دهد، در حال  افزایش است کارگرانی که در معرض آزبست ها قرار داشته اند، قبل از این که به محیط بهتری منتقل شوند، کماکان در معرض خطر به وجود آمدن این بیماری در سال های بعد قرار دارند. قرار گرفتن در محیطهایی با ذرات گردوغبار بیولوژیکی، هاگ ها و مواد شیمیایی،منجر به یک واکنش حساسیتی میشود که باعث التهاب کیسه های هوایی ریه ها و یا آسم میگردد.

اقدامات مؤثر

اگر شما علائم تنفسی خاصی مانند تنگی نفسی و یا سرفه های طولانی دارید بایستی به پزشک مراجعه کنید. اگر شغل فعلی یا گذشته ی شما در ارتباط با گرد و غبار و یا سایر مواد تحریک کننده باشد، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است برای شما عکس برداری با اشعه ی X از قفسه ی سینه و آزمایشات کارآیی ریه را برای یافتن نشانه ای از صدمات ریوی تجویز کند. این موضوع بسیار حیاتی است که شما دیگر تماس با این ماده نداشته باشید تا دچار مشکل نشوید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید بایستی شغل خود را تغییر دهید تا از بدتر شدن وضعیت بیماری خود جلوگیری کنید. دوری از این تحریک کنندهها میتواند به تسکین علائم شما کمک کند و در غیر این صورت، درمان مانند حالت عادی اسم بایستی انجام شود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *