قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / بیماریهای شغلی ریه چگونه درمان می شود؟
بیماریهای شغلی ریه
بیماریهای شغلی ریه

بیماریهای شغلی ریه چگونه درمان می شود؟

بیماریهای شغلی ریه چگونه درمان می شود؟ 

بیماریهای ریوی متعددی وجود دارد که در اثر استنشاق انواع مختلف ذرات معلق در هوا ایجاد می شوند. این بیماریها اغلب به علت مشاغل خاصی که بیمار را با تراکم زیادی از ذرات معلق در هوا مواجه می کند، به وجود می آیند. عوامل بسیاری وجود دارند که تعیین کننده امکان ابتلای شخص توسط این ذرات استنشاقی است.

این عوامل عبارتند از: اندازه ذرات، تعداد ذرات معلق در هوا، مدت زمان مواجهه، و حساسیت شخص نسبت به این ذرات. شایعترین این اختلالات عبارتند از:

۱. بیماری ریوی ناشی از استنشاق ذرات معدنی (پنوموکونیوزیس): این عارضه یک بیماری مزمن ریوی است که در اثر مواجه طولانی مدت با تراکم زیاد ذرات گرد و غبار ایجاد می شود. یکی از انواع آن «بیماری ریه معدنچیان زغال سنگ» یا «بیماری ریه سیاه» است که در اثر استنشاق گردوغبار ناشی از زغال سنگ ایجاد می شود.

۲. بیماری ریوی ناشی از استنشاق ذرات سنگ سیلیس (سیلیکوزیس): این عارضه یک بیماری مزمن ریوی است که در اثر استنشاق ذرات بلورین سیلیس (گردوغبار کوآرتز) ایجاد می شود. این عارضه زمانی در صنایعی مثل استخراج فلزات، شیشه گری، سفالگری، و سنگبری شایع بود.

۳. بیماری ریوی ناشی از استنشاقی ترکیبات بریلیوم (بریلیوزیس): این عارضه در اثر استنشاق گرد و غبار یا دود ناشی از ترکیبات حاوی بریلیوم که در صنایع استخراج معدن، الکترونیک، کارخانه های شیمیایی، کارخانه های لامپ های مهتابی یافت می شود، ایجاد میگردد. ترکیبات بریلیوم در صنایع هوایی فضایی به وفور یافت می شود.

۴. بیماری ریوی ناشی از استنشاق ذرات پنبه نسوز (آس بستوزیس): این بیماری در اثر

استنشاق گردوغبار پنبه نسوز ایجاد می شود.

۵. بیماری ریوی ناشی از استنشاق گرد و غبار پنبه (بیسینوزیس): این بیماری مشابه التهاب نایژه مزمن و آمفیزم است و در میان کارگرانی که با پنبه، کتان و کنف کار می کنند، یافت می شود. این بیماری به «تب کارخانه پنبه» یا «تب صبح روز دوشنبه» معروف است.

۶. ریه کشاورزان: این عارضه در اثر مواجهه با قارچی خاص (آسپرژیلوس) که روی یونجه و غلات مانده و کپک زده رشد میکند، ایجاد می شود. این بیماری فقط افرادی را مبتلا می کند که به این قارچ حساسیت داشته باشند.

علائم: علائم بیماریهای شغلی ریه بسته به ذراتی که باعث آن می شوند، متفاوت است، ولی اکثر این علائم شبیه آسم و آمفیزم است. تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه و دشواری در تنفس بعد از گذشت سالهای زیاد از مواجهه با این مواد بروز می کند. در بسیاری از موارد تفکیک علائم ناشی از بیماریهای شغلی از عوارض مصرف توتون دشوار است.

تشخیص: تشخیص این بیماریهای ریوی به سابقه مواجهه، پرتونگاری از قفسه سینه، آزمایش های عملکرد ریوی و اغلب نمونه برداری از نساج ریه و آزمایش آن توسط .میکروسکوپ (ریزبین) بستگی دارد

درمان: عارضه ریوی که از قبل ایجاد شده است معمولا برگشت ناپذیر است. با پیشگیری از استنشاق هوای آلوده میتوان سیر پیشرفت بیماری را گند کرد. سیگار کشیدن کلیه این بیماریها را بدتر می کند

– سیگار نکشید! اگر در محیط پر گرد و غبار کار می کنید، مطمئن شوید که کارفرما تراکم گرد و غبار را تحت نظر دارد و اقدامات مناسب را برای محدود کردن این تراکم انجام می دهد. در بسیاری از موارد با استفاده از ماسک های محافظ صورت مواجهه با این مواد به میزان زیادی کاهش مییابد. داروهایی مثل گشادکننده های نایژه و کورتیکواستروئیدها ممکن است به میزان متغیری علائم را تسکین دهند.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *