بیماریهای عفونی و علایم مشترک آن


بیماریهای عفونی و علایم مشترک آن

بیماریهای عفونی و علائم مشترک آن

تب یا افزایش درجه ی حرارت بدن

معمولا وقتی یک ماشین یا دستگاه از کار می افتد یا عملکردش دچار اختلال می شود فرد کارشناسی، تکنسین یا تعمیرکار قسمتهای مختلف آن را باز کرده و به بررسی قطعات مختلف آن می پردازد. اما وقتی ما مریض می شویم نمی توانیم به همین سادگی اندامها را از هم جدا کنیم و مستقیماً به جستوجوی عامل بیماری یا عضو آسیب دیده بپردازیم. بنابراین میتوان با توجه به عملکرد هر عضو و کنترل روند طبیعی ارگانیسمهای مختلف بدن به تشخیص بیماری پرداخت. یکی از شایعترین بیماری های انسان انواع امراضی عفونی میباشد که در سنین مختلف و با علایم گوناگون، اندامهای بدن انسان را مبتلا می سازد. به طور معمول اولین علامت ابتلا به یک بیماری عفونی افزایش درجه ی حرارت بدن می باشد که اصطلاحاً به آن تب گفته می شود. دمای بدن انسان در شرایط عادی ۳۷ درجه ی سانتیگراد می باشد که به وسیله ی انواع دماسنج هایجیوه ای، نواری، دیجیتالی و... محاسبه و اندازه گیری میشود.سنجش دمای بدن کودکی بالای ۷ سال می تواند دماسنج جیوه ای یا دیجیتالی را زیر زبانش نگه دارد، اما هرگز نباید دماسنج جیوه ای را در دهان کودک خردسال قرار دهید. آسانترین راه گرفتن دمای بدن کودکان خردسال، گذاشتن دماسنج جیوه ای یا دیجیتالی در زیر بغل کودک یا نوار دماسنج روی پیشانی او است. توجه داشته باشید که دمای اندازه گیری شده در زیر بغل کودک یا پیشانی او ۰/۶ درجه کمتر از دمای واقعی بدن است. بنابراین به عددی که می خوانید باید این مقدار را اضافه کنید تا دمای واقعیبدن کودک به دست آید. 

استفاده از دماسنج جیوه ای

 قبل از قرار دادن سر حباب دار دماسنج در زیر بغلکودک، دماسنج را تکان دهید تا جیوه پایین برود. دماسنجرا به مدت سه دقیقه محکم در محل نگه دارید. 

خواندن دماسنج جیوه ای

 دماسنج را از زیر بغل کودک خارج کنید و آن را بچرخانید تا ستون جیوه را در کنار سطحمدرج ببینید. سپس دما را بخوانید. منظور از تب، دمای ۳۸ درجه سانتیگراد یا بیشتر است. اگر دمای بدن بالاست، هر ۲ یا ۳ ساعت یک بار آن را اندازه بگیرید تا زمانی که به سطح عادی بازگردد. دماسنج را بعد از هر بار استفاده با آب سرد بشویید و خشک کنید.
  • انواع دماسنج - سه نوع دماسنج که هر سه بدوننسخه ی پزشک قابل تهیه است عبارتند از دماسنج دیجیتالی، دماسنج نوری و دماسنج گوشی، استفاده از دماسنج های دیجیتالی و نواری آسان است و دمای بدن را با سرعت و دقت نشان میدهند که استفاده از آنها را برای کودکان خیلی خردسال ایده آل می سازد. دماسنج های گوشی گران تر هستند اما استفاده از آنها نیزساده است. دماسنج جیوهای کمتر توصیه میشود؛زیرا خواندن آن دشوار است و به آسانی شکستهمی شود.
 در بسیاری از موارد حتی افزایش یک درجه ی حرارت بدن انسان نشانهای از بروز اشکال در سلامتی او می باشد مخصوصاً اگر این وضعیت برای مدت طولانی تر از یک ساعت ادامه یابد و با سایر علایم همراه شود.

تب

یکی از روشهای مهم مبارزهای بدن با میکروب است. هنگامی که انسان تب میکند حرارت اضافی بدن باعث میشود که گردش خون سریع تر در اندامهای مختلف انجام گیرد ودر نتیجه غذا و گلبول سفید (نیروی مدافع در برابر عامل بیماریزا) بیشتری به عضو درگیر با بیماری رسانده شود. در حقیقت بدن به این وسیله به یاری منطقهای آسیب دیده می پردازد وبهبود بیماری را تسریع می کند. اما به دلیل این که بافتهای گوناگون بدن انسان تنها تحمل میزان مشخصی از حرارت را دارند و بعضی از آنها به خصوص بافت مغزی نسبت به افزایش بیش از حد حرارت حساس بوده و در اثر آن د چار آسیب دیدگی می شوند، لازم است درهنگام بیماری و تب شدید اقدام به پایین آوردن درجه حرارت بدن کنیم. برای این کار امروزهروشهای گوناگونی به کار گرفته می شود که عبارتند از: 

- درمان پزشکی بیماری های عفونی

 استفاده از انواع تببرهای دارویی به شکل قطره، شربت، قرصی و شیافت. • از بین بردن عامل ایجاد عفونت به وسیله ی درمان های تخصصی و پزشکی. 

درمان خانگی بیماری های عفونی

 
  • کم کردن لباس و پوشش بیمار.
  • کاهش دمای محیط و رساندن آن به حدود ۲۰ درجه ی سانتی گراد.
  •  مرطوب کردن بدن بیمار به وسیله ی اسفنج یا دستمال آغشته به آب خنک .
  • قرار دادن بیمار در معرض آب خنک فقط به مدت ۱ دقیقه.
  • دقت داشته باشید که برای کاهش تب هرگز از آب کاملاً سرد یا قطعات یخ استفاده نکنید؛ زیرا در این صورت بدن در معرض سرمای شدید قرار گرفته و واکنش دفاعی «لرز» را از خودنشان می دهد. لرز کردن به طور طبیعی موجب افزایش درجه حرارت بدن میشود.
• خوراندن مایعات فراوان به بیمار مخصوصاً آب خالص.• خوارندن آلو، آبغوره، آب پرتقال، سیب، شربت لیموترش و آب هندوانه به بیمار 
  • توجه داشته باشید که بالا رفتن تب مخصوصاً در کودکان زیر ۵ سال منجر به وقوع تشنج در بیمار و به جا ماندن برخی عوارض جانبی می شود . لذا تا حد امکان بکوشید که درجه ی  حرارت بدن بیمار تب دار را با استفاده از درمانهای پزشکی و خانگی کاهش دهید.
 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد