بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول


بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟

 بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، عقیده دارند که بیماری قلب پرخطرترین و کشتار کننده ترین بیماری قرن حاضر است. برخی نیز آن را بلافاصله بعد از بیماری سرطان قرار می دهند و انواع بیماری قلبی را عامل مرگ و میر افراد بشمار می آورند. تردید نیست که افزایش بیماری های اکتسابی قلبی رابطه مستقیم با توسعه زندگی ماشینی و ناراحتی های ناشی از آن دارد. اما برای احتراز از ابتلای به این بیماری و یا کم کردن خطر ابتلای به آن، راه های ساده  و گوناگونی  وجود دارد که هر کس می تواند آن را بکار بندد. برای فراگیری این راه ها باید با انواع بیماری های قلبی و چگونگی پیشگیری از آنها آشنا شویم.

فرق بین سکته و حملات قلبی چیست؟

در حمله قلبی معمولا فرد دچار درد شدید قلب میشود که به علت نرسیدن خون کافی به عضله قلب است و این درد از عضله قلب ریشه میگیرد که اغلب پس از فعالیت بدنی زیاد، خوردن غذاهای سنگین و غیره پیدا می شود. نوع خفیف حمله قلبی در افواه عموم به اسم «آنژین صدری» موسوم است و نوع شدید آن که با لطمه به فضله قلب توام است به نام «انفارکتوس» شناخته می شود.انفارکتوس هنگامی بوجود می آید که عضله قلب، به خصوص  بطن چپ به کلی از خون محروم بمالد، آنگاه عضله نرم و تیره رنگ شده، قدرت انقباض خود را از دست های دهد. سکته قلبی که معمولا مترادف است با مرگ ناگهانی، به علت اختلال در ضربان قلب ایجاد می شود. در این اختلال یا قلب بکلی از کار بازمی ایستد و یا بجای انقباض قوی و مؤثر به  حالت لرزش درمی آید. خوشبختانه اگر بیمار در چند دقیقه اول به بیمارستان و یا اورژانس مجهز برسد امکان درمان او و حیات مجدد برای وی وجود دارد.علت سکته قلبی معمولا تنگی رگهای «کرونر» است ولی علل دیگر لیز در آن مؤثر است. آیا قبل از اینکه دچار حمله و یا سکته قلبی بشویم  می توانیم به ناراحتی خود پی ببریم و به پزشک مراجعه کنیم؟در لزد ،  ۳۰ تا ۴۰ درصد بیماران حمله قلبی یا انفارکتوس بدون هیچ مقدمه ای شروع میشود و حتی با کاملترین آزمایش ها و معاینه های پزشکی ممکن است  بتوانیم آن را پیش بینی کنیم، درست مانند یک حادثه اتومبیل ، ولی در نزد ۶۰ تا ۷۰ درصد بقیه معمولا دوسه روز قبل از انفارکتوس دردهای در ناحیه جناغ سینه احساس میگردد که با احساس سنگینی همراه است، ولی افراد بیمار معمولا" به این علامت ها توجهی نمی کنند و یا با مداواهای غیر کامل   وقت گران بها را تلف می نمایند، تا زمانی  که انفارکتوس به طور کامل بوجود می آید.

کدام دسته از بیماری های قلبی رو به ازدیاد است؟

بیماریهای قلب به چند صورت وجود دارد: این را یا بیماریهای مادرزادی قلب است، یا بیماریهای روماتیسم قلب و یا دسته سومی که به بیماری های رگهای کرونر قلب موسوم است. اگر بیماریهای مادرزادی قلب را کنار بگذاریم، در مورد بیماریهای روماتیسم قلب باید گفت که روز به روز کمتر می شود، چون، بچه هایی که بیماریهای عفونی مثل گلودرد می گیرند، زود نزد پزشک برده میشوند، و مراکز چرکی، عفونی، و استرپتوکوکی ان ها بی معالجه شده»  منجر به بیماری های روماتیسم قلبی نمی شود.بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت دومبیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت سوم  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد