قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / بیماریهای چشم را بهتر بشناسیم
بیماریهای چشم
بیماریهای چشم

بیماریهای چشم را بهتر بشناسیم

بیماریهای چشم را بهتر بشناسیم

برای رفع ناراحتیهای چشمآلو را بر چشم بکشید 

  • زب غوره را بخشکانید و با آن سرمه تهیه کنید و به چشم بکشید
  •  یک تکه آهن تمیز را در آتش سرخ کنید بعد درظرف شیر بیندازید آنگاه شیر دلمه خواهد شد. سپسآن را بر پشت چشم ضماد کنید.

یکی از علل شایع نابینایی یا کم بینایی یک چشم و گاهی اوقات هر دو چشم تنبلی آنها می باشد. باید دانست این عارضه بسیار مهم غالباً در زمان کودکی قابل درمان و قابل پیشگیری است. اما با بالا رفتن سن امکان درمان و بازگشت سلامتی برای بینایی تقریباً غیرممکن خواهد بود.

چشم مبتلا به عارضه ی تنبلی، از نظر ظاهر طبیعی است ولی فاقد دید کامل بوده و گاهی اوقات به کلی فاقد دید (نابینا) می باشد. در این گونه شرایط، وضعیت دید و بینایی به وسیله ی هیچ نوع عینکی بهبود نمی یابد، در حالیکه درمان و جلوگیری از وقوع این عارضه در زمان کودکی به خوبی امکان پذیر خواهد بود. به طور طبیعی قدرت بینایی در نوزادان و در آغاز زندگی بسیار کم است ولی به تدریج تا سن ۲ تا ۳ سالگی با فعالیت چشم ها به تکامل خود یعنی به بیست بیستم یاده دهم میرسند. هر عامل و علتی که از فعالیت و کار چشم ها جلوگیری  کند می تواند  باعث تنبلی و سلب توانایی آنها در دیدن برای همیشه شود. به عبارت دیگر چشم نیز مانند هر عضو دیگری از بدن باید مرتباً کار و فعالیت انجام دهد تا از نظر بینایی قوی شود و بتواند به حدطبیعی برسد.

علل تنبلی چشم 

علل زیادی وجود دارند که در اثر آنها ممکن است چشمها دچار تنبلی شوند. مجدداً یادآور می شوم که چشمهای مبتلا به تنبلی، پس از سن کودکی هرگز بهبود نخواهند یافت و به وسیله ی هیج نوع عینک، لنزبینایی اصلاح نخواهد شد. در هر حال هریک از عیوب شکست نور در چشم شامل: دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم، مخصوصاً اختلا لات  نمره، .دو  چشم نسبت به یکدیگر می توانند موجب تنبلی چشم و عواقب نامطلوب آن شوند. در این شرایط فقط چشم قوی، کار خود را انجام خواهد داد و بینایی کامل پیدا خواهد کرد. ولی چشم ضعیف کار نخواهد کرد و بینایی آن به مرور ضعیف تر خواهد شد و یا در حدود ضعیفی زمان نوزادی باقی خواهد ماند.

علل دیگر  تنبلی چشم عبارتند از: لوچی یا انحراف چشم  و یا وارد شدن ضربه به چشم در سنی که لازم است چشم کار و فعالیت کند تا بینایی ان تکامل یابد. و همچنین بستن یا پوشاندن چشم به مدت طولانی، مصرف بعضی از داروها در سنین پایین، ابتلا به بعضی بیماری های مادرزادی مانند آب مروارید، بیماری آب سیاه، کدری قرنیه و پایین افتادگی پلک فوقانی

به طوری که باعث عدم کار چشم شود.پیشگیری و درمان تنبلی چشم در اینجا نیز یاداور می شوم که در کودکان، شناسایی و تشخیص علل تولید تنبلی چشم، بدون معانیه و آزمایش توسط چشم پزشک و یا توسط یک فرد متخصص در بینایی سنجی امکان پذیر نیست. بنابراین حتی کودکانی که ظاهراً دارای چشم های سالم هستند نیز باید در سن ۳ تا ۵ سالگی حتماً توسط افراد متخصص مورد معاینه ی چشم قرار گیرند زیرا چه بسا ممکن است یکی از چشم های کودک دچار مشکل باشد و در آینده باعث ناراحتی و خطر گردد.

با این وجود کودکان کوچک تر که از نظر وضعیت ظاهری چشم یا بینایی به طور مشخص مشکل دارند و والدین آنها احساس میکنند که اطفالشان از قدرت بینایی مناسبی برخوردار نیستند و یا این که ظاهر چشم ها نشان میدهد وضعیت آنها طبیعی نیست، باید در اسرع وقت برای معاینه ی دقیق به یکی از مراکز چشم پزشکی مراجعه کنند. علاوه بران ها کودکانی که والدین و یا افراد خانواده ی آنها از نظر چشم و بینایی مشکل داشته و یا از عینک استفاده میکنند نیز باید در سنین پایین توسط چشم پزشک مورد معاینه قرار گیرند تا از بروز خطر در آینده جلوگیری شود.

درمان تنبلی چشم:

  • برای درمان تنبلی چشم بهترین سن ۳ تا۵ سالگی است و تا سن ۷ سالگی نیز امکان بهبودی و اصلاح چشم وجود دارد. اما از سن ۷ تا ۱۲ سالگی اقدامات درمانی نتیجه ی کمتری خواهد داشتمتأسفانه از سن بالاتر از ۱۲ سالگی نتیجه ی درمان و بهبودی تقریباً منفی خواهد بود. در هر حال برای اینکه چشم وظیفه ی دیدن را انجام دهد و از ضعف و تباهی ان جلوگیری شود لازم است وادار به کار شود. به این جهت طبق یک برنامه ی صحیح، برای مدت معین جلوی دید چشم قوی تر یا سالم را میپوشانند تا چشم ضعیف مجبور به کار و فعالیت شود، تکامل یابد و بتواند وظیفه دیدن را با قوت انجام دهد. البته برای جلوگیری از ایجاد ضعف در چشم قوی تر نیز لازم است آن هم با قاعده و با اصول صحیح وادار به کار شود. به این جهت طبق برنامه ی معین برای هر فرد، به تناوب از بینایی هر دو چشم استفاده می شود تا توانایی دید برای هریک از آن ها به طور کامل اصلاح شود..

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *