قالب وردپرس درنا توس
بیماری آدیسون
بیماری آدیسون

بیماری آدیسون چیست؟

بیماری آدیسون چیست؟ 

در بیماری آدیسون شرایطی متضاد با نشانگان کوشینک وجود دارد، یعنی ترشح هورمونهای بخش قشری غدد فوق کلیوی ناکافی است. شایعترین علت تحلیل رفتن غده به دلایل نامعلوم است. در برخی موارد ممکن است عفونت غده را نابود کند.

شایعترین علائم عبارتند از:

ضعف، خستگی و کاهش وزن. پوست ممکن است شدیداً تیره شود. در برخی موارد استفراغ و اسهال بروز می کند. بیماری از طریق یافتن سطح پایین هورمونهای استروئیدی جریان خون تشخیص داده می شود. درمان شامل جایگزینی هورمونهای استروئیدی خوراکی برای تمام عمر است. معمولاً این درمان به صورت هیدروکورتیزون خوراکی دو بار در روز میباشد. در صورت بروز عفونت یا سایر شرایطی که باعث تحمیل فشار روحی بیشتر به بیمار می شود، پزشک به احتمال زیاد میزان تجویز دارو را بیشتر خواهد کرد.

تومورهای غده فوق کلیوی

تومورهای غده فوقکلیوی و بزرگ شدن (هیپرتروفی) آن معمولاً باعث افزایش هورمون خاصی می شود. در اکثر موارد درمان توسط برداشتن تومور از طریق جراحی انجام می شود. شایعترین این تومورها عبارتند از:

فئوکروموسیتوم (pheochromocytoma)

یک تومور خوش خیم بخش مرکزی غده فوق کلیوی است که تولید اپینفرین و نوراپی نفرین اضافی میکند . علائم عبارتند از: حملات ضربان تند قلب، رنگ پریدگی، تعریق، ضعف و سردرد. در طی این حملات فشار خون معمولا بسیار بالاست.

۲. تولید بیش از حد آلدوسترون (آلدوسترونیسم)

تولید اضافی هورمون آلدوسترون ممکن است در اثر تومور یا بزرگ شدن بخش قشری غده فوق کلیوی پدید آید. علامت اصلی افزایش فشار خون است که تنها با برداشتن تومور یا غده بزرگ شده درمان می شود.

نشانگان بروز صفات  مردانه

در اینجا  یا بزرگ شدن بخش قشری غده فوق کلیوی تولید هورمون های جنسی اضافی میکند. علائم و نشانه ها در زنان بارزتر از مردان است و عبارتند از: موی اضافی، آکنه، بم شدن صدا، بزرگ شدن کلیتوریس، نامنظمی یا قطع قاعدگی، و کوچک شدن پستانها.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *