قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / بیماری آلزایمر چیست؟!
آلزایمر
آلزایمر

بیماری آلزایمر چیست؟!

بیماری آلزایمر چیست ؟!

آلزایمر

بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) شایع ترین علت زوال عقل در کشورهای غربی است. تقریباً ۱۰٪ افراد بالای ۷۰ سال دچار کاهش قابل ملاحظه  حافظه هستند و علت بیش از نیمی از این موارد، بیماری آلزایمر است. هزینه  سالیانه مراقبت از یک بیمار مبتلا به آلزایمر، در مرحله ی پیشرفته ۵۰/۰۰۰ دلار تخمین زده شده است.

این بیماری همچنین زیان های عاطفی سنگینی را بر اعضای خانواده و مراقبان بیمار تحمیل می کند. برای ایجاد بیماری آلزایمر علل زیادی ذکر می شود که هیچ یک از آنها به طور کامل مشخص نشده است. تمام این علل یافته های بالینی و بافت شناسی مشابه ایجاد می کنند. از نظر پاتولوژی، از دست رفتن پیشرونده  نورونهای قشر مغز، آتروفی (تحلیل رفتن و چروکیدگی) منتشر قشر مغز همراه با بزرگی ثانویه سیستم بطنی مغز و تشکیل پلاک های آمیلویید و گره های داخل نورونی وجود دارند. بیماری آلزایمر به آهستگی و با اختلال حافظه آغاز می شود و به نقایص گفتاری و دید فضایی گسترش پیدا می کند. با این حالی حدود .Y% از افراد مبتلا، به شکایت های غیر حافظه ای مثل جستجو به دنبال لغت، مشکل سازمان دهی یا تعیین مسیر مراجعه می کنند. در مراحل اولیه بیماری ممکن است کاهش حافظه تشخیص داده نشود یا به فراموشکاری خوش خیم نسبت داده شود. مشکلات شناختی به آهستگی با فعالیت های روزانه، مثل نگهداری حساب های مالی، پیروی از دستورالعمل های شغلی، رانندگی، خرید و خانه داری تداخل میکنند. بعضی از بیماران از این مشکلات خود، آگاهی ندارند (آنوسوگنوزی :anosognozia)، در حالی که در بقیه بیماران بصورت قابل ملاحظه  نسبت به اختلالات مزبور دیده میشود. تغییر محیط ممکن است موجب سردرگمی بیمار شود و احتمال دارد بیمار در هنگام قدم زدن یا رانندگی، مسیر را گم کند. آلزایمر، بر عملکردهای شناختی متعددی مانند حافظه، جهت یابی، گویش (زبان محاوره)، فرآیندهای دیداری فضایی، انجام دادن کارها (عمل :praxis)، قضاوت و بصیرت تأثیر میگذارد. افسردگی در اوایل بیماری آلزایمر شایع است؛ روان پریشی (سایکوز) همراه با بی قراری و مهارزدایی رفتاری اغلب در مراحل پیشرفته ایجاد می شود. بیمار برای تمام فعالیتهای روزمره زندگی خود وابسته به دیگران می شود. سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر متغیر است و معمولاً ۵ تا ۱۵ سال طول میکشد تا بیماری از مرحله اولیه به وضعیت پیشرفته برسد.

اختلالات شناختی بیماری آلزایمر عبارتند از: فراموشی (amnesia) و عدم آگاهی بیمار از اینکه در کدام روز هفته یا در چه سالی به سر میبرد؛ کنش پریشی (پراکسی؛apraxia، به این معنی که بیمار توان انجام ماهرانه حرکات هدفمند و هماهنگ را بدون اینکه دچار فلج یا اختلال حس یا حرکت عضو یا اعضا باشد از دست میدهد)؛ زبان پریشی آفازیا؛ alphasia، به این معنی که بیمار دچار تغییر، نقص یا از بین رفتن کاربرد زبان نوشتاری یا گفتاری می شود و نمیتواند اسم اشخاص یا اشیاء را به خاطر بیاورد و ممکن است حرف های دیگران را تکرار کند و یا جمله ای را مرتباً تکرار نماید و یا در بعضی موارد صحبت کردن را به کلی فراموش کند)؛ ادارک پریشی (آگنوزیا؛ agnOSiaکه عبارت است از نقصی یا ناتوانی کامل شناخت و تفسیر مفهوم و اهمیت اطلاعات حسی علیرغم بر قرار بودن توان وایابی و ثبت حس، به نحوی که بیمار نمی تواند مکان ها یا اشخاص را که قبلاً می شناخته شناسایی نماید و حتی ممکن است چهره خود را نیز در آینه نشناسد). در مراحل میانی بیماری آلزایمر بیمار قادر به کارکردن نیست و به آسانی گم می شود؛ دچار گیچی و منگی می شود و به نظارت روزانه به وسیله  فرد دیگر نیاز دارد. ممکن است متانت اجتماعی، رفتارهای عادی و مکالمه سطحی به طور تعجب برانگیزی حفظ شوند. کلام بیمار ابتدا در زمینه نامیدن و سپس ادراک و در نهایت، در زمینه فصاحت مختل میشود.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *