بیماری اتواسکلروز را بشناسید ….


بیماری اتواسکلروز را بشناسید ….

 بیماری اتواسکلروز را بشناسید ....

 زمانی که بافت استخوانی غیرطبیعی اسنفجی در گوش داخلی تشکیل شود باعث میشود استخوان رکابی (یکی از سه استخوان مسئول انتقال صوت در گوش میانی) قابلیت تحرک خود را از دست بدهد. از آنجا که کار تقویت صوت در گوش را این استخوان به عهده دارد، ثابت شدن آن باعث ناشنوائی می شود. این عارضه در سنین جوانی شروع شده و به تدریج (بخصوص در زنان حامله) پیشرفت می کند. اغلب یکی از گوشها زودتر علائم را به صورت وزوز نشان میدهد. پیشگیری از این عارضه ممکن نیست ولی درمان آن که شامل برداشتن استخوان رکابی و جایگزین کردن قطعات مصنوعی است در ۹۸ درصد موارد مفید است. اتواسکلروز (به انگلیسی: Otosclerosis) به معنی رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی است. این رشد مانع عملکرد طبیعیاستخوان رکابی (یکی از استخوان‌های گوش میانی) که مسئول انتقال صداست شده و از این طریق سبب کاهش شنوایی مزمن انتقالی (Chronic conductive hearing losss) می‌شود. اتواسکلروز معمولاً ابتدا از یک گوش آغاز می‌شود ولی نهایتا هر دو گوش را مبتلا می‌سازد.

علایم شایع

کاهش شنوایی تدریجی و پیشرونده، وزوزگوش، شنوایی بهتر در محیط‌های شلوغ نسبت به محیط‌های ساکت است. دراودیومتری معمولاً در فرکانسهای پایین کاهش شنوایی شدیدتر است. در مراحل پیشرفته بیماری، کاهش شنوایی حسی - عصبی (SNHLL) نیز داریم.

بیماریزایی

علت این اختلال به نظر می‌رسد ارثی (احتمالا اتوزومال غالب) باشد. بیماری در نیم درصد جامعه تشخیص داده می‌شود البته شیوع آن بسیار بیشتر است ولی اغلب مبتلایان بدون علامت هستند. به نظر می‌رسد ما ابتدا یک مرحله رشد استخوان اسفنجی و پرعروق در کانونهای مختلف اسخوانهای گوش میانی داریم. سپس اسکلروز استخوانی داریم که موجب چسبیدن استخوان رکابی به دریچه بیضی حلزون شنوایی می‌شود.درمان معمولاً عبارتست از جراحی برای برداشت استخوان رکابی و جایگزین کردن آن با استخوان مصنوعی (stapedectomy). اغلب با این جراحی شنوایی حداقل به طور نسبی اصلاح می‌گردد.ممکن است به جای درمان جراحی از سمعک استفاده شود. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد