قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / بیماری حصبه یا تب تیفوئید چیست؟
تب تیفوئید
تب تیفوئید

بیماری حصبه یا تب تیفوئید چیست؟

بیماری حصبه یا تب تیفوئید چیست؟

تب تیفوئید

تب تیفوئید یا تب حصبه بر اثر آلودگی مواد غذایی مخصوصاً آب پیش میآید و بیشتر بچه ها به آن مبتلا میشوند، زیرا بچه ها به علت کمی مقاومت بدنشان در معرض حمله قرار می گیرند. این بیماری مسری است و بزرگترها در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی مریض شده و شدیداً در معرض این بیماری قرار میگیرند.

فرد مبتلا دردی در ناحیهٔ شکم احساس می کند و گرمای حالت تب نیز بیشتر در همین ناحیه احساس می شود بطوری که بیمار احساس سرما در پاها میکند. هفته اول بیماری با سردرد، تب و لرز است که به تدریج این حالات بیشتر می شوند. در  هفته دوم حساسیت شکمی دارد.

در هفته سوم درد شکم و اختلالات هوشیاری پیدا میکند و حالت منگی در چهره بیمار بوجود میآید. کبد و طحال بزرگ می شوند، لکه های سیاهی در شکم و سینه پدید میآید. روده بیمار بسیار حساس میگردد و در صورت رعایت نکردن تغذیه ممکن است روده سوراخ شود و خونریزی روی دهد. در هفته چهارم تمام عوارض معمولا با رعایت تغذیه خوب و درست از بین میرود.

غذاهای این بیماران باید نرم باشد و توصیه میشود که در این مورد از مصرف خودسرانه آسپرین خودداری نماید زیرا با پایین آوردن شدید تب ممکن است بیمار را دچار شوک نمائید. مصرف آب لیموی تازه می تواند به مقدار زیادی باسیل های تب تیفوئید (حصبه) را کشته و از بین ببرد. همچنین مصرف خیار به دلیل داشتن گوگرد معده را ضد عفونی می کند و در درمان امراض حصبه ای مؤثر است.

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *