قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / بیماری دیفتری یا خناق را بشناسید!
بیماری دیفتری
بیماری دیفتری

بیماری دیفتری یا خناق را بشناسید!

بیماری دیفتری یا خناق را بشناسید!

بیماری دیفتری 

دیفتری، نوعی عفونت تنفسی تهدید کننده حیات است که به وسیله “کورینه باکتریوم دیفتریا Cory nebacterium diphtheria ” ایجاد می شود و امروزه با استفاده از برنامه واکسیناسیون دوران کودکی تا حد زیادی ریشه کن شده است ولی هنوز هم در کشورهای جهان سوم و به طور فزاینده در بعضی مناطق اروپای شرقی گزارش می شود. دیفتری از طریق تولید سم سیستمیک و ایجاد غشای کاذب چسبنده که غشای مخاطی حلق را میپوشاند شناخته میشود. سم مزبور به ویژه بافتهای قلب و دستگاه عصبی مرکزی را دچار آسیب می کند و ممکن است غشای کاذب داخل حلق با خوردن، آشامیدن و تنفس تداخل کند. در ۱۰ درصد موارد، بیماری در صورت عدم درمان موجب مرگ ناشی از انسداد تنفسی یا نارسایی قلب و کلیه می شود. غشای ایجاد شده در حلق، سفیدرنگ است و با گذشت زمان، خاکستری می شود.

اکثر فا نژیت ها ظرف چند روز، بدون درمان بهبود می یابند و درمان اصلی، درمان علامت است. درمان اختصاصی فارنژیت بر اساسی علت انجام می شرد.

آنتی بیوتیکها تنها در زمان باکتریایی بودن عامل گلودرد مفید واقع می شوند. بهترین آنتی بیوتیک در این موارد، پنی سیلین است

داروهای ضد درد ساده به ویژه داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی (مثل ایبوپروفن) برای تسکین گلودرد مؤثر واقع می شوند. استامینوفن نیز در بزرگسالان و کودکان بالای ۶ ماه مفید است ولی هرگز نباید در افراد زیر ۲۰ سال ازآسپیرین استفاده کرد زیرا ممکن است عارضه مهمی به «نام سندرم ری» تولید کند.

علایم دیفتری 

گلو درد و صدای گرفته
دشواری در بلع
بزرگ شدن غدد لنفاوی دور گردن
غشاء ضخیم خاکستری روی گلو و لوزه ها
مشکل در تنفس و سریع شدن نفس کشیدن
ترشحات بینی
تب و لرز
بی حالی
یک علامت بارز این بیماری که آن را از یک بیماری یا گلودرد ویروسی متمایز می کند ایجاد شدن یک غشاء خاکستری ضخیم در بینی ، گلو یا مجاری هوایی می باشد که به علت سم تولید شده توسط باکتری ایجاد می شود.

درمان دیفتری 

بعد از تشخیص بیماری دیفتری در کودک یا فرد بالغ آلوده ،یک ضد سم اختصاصی به وی داده می شود. این ضد سم سموم موجود در گردش خون را خنثی می نماید. ضد سم ممکن است به صورت داخل رگی یا عضلانی تجویز شود اما در ابتدا برای اطمینان از عدم حساسیت فرد به ضد سم حتما باید تست حساسیت پوستی انجام شود.
پنی سیلین یا اریترومایسین از آن دسته آنتی بیوتیک هایی هستند که در درمان دیفتری کاربرد دارند. آنتی بیوتیک باعث کاهش زمان مسری بودن بیماری می شود برای جلوگیری از انسداد تنفسی مقداری از غشاء خاکستری و ضخیم موجود در گلو را خارج می کنند. دیگر عوارض دیفتری نیز باید درمان شوند. همانند التهاب عضلات قلب. در موارد پیشرفته بیماری، فرد تا بهبودی کامل نیازمند حمایت تنفسی می باشد.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *