قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری راشیتیسم و راه درمان آن
ویتامین Dویا ضد راشی تیسم
ویتامین Dویا ضد راشی تیسم

بیماری راشیتیسم و راه درمان آن

بیماری راشیتیسم و راه درمان آن

 ویتامین Dویا ضد راشی تیسم 

در پوست انسان و حیوانات یک نوع استرول وجود دارد که آن را کولسترول مینامند و هر وقت کولسترول تحت تأثیر نور ماوراء بنفش قرار گیرد به ویتامین D۳ تبدیل می شود. معمولاً نور آفتاب در مناطق کرمسیر منبع غنی از اشعه ماوراء بنفش است. در مناطق با عرض جغرافیای بالا مقدار این اشعه در نور آفتاب کمتر است و در مناطق معتدله میزان اشعه ماوراء بنفش در نواحی کوهستانی بیشتر از نواحی کم ارتفاع هم سطح دریاست. گرد و خاک و ابر و مه در جو موجب جذب این اشعه می شود و بهمین علت نور آفتاب در شهرها از نظر مقدار اشعهٔ ماوراء بنفش خیلی ضعیف تر از خارج شهرهاست. شیشه نیز اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند. اگر هر فرد روزانه یک ربع ساعت در برابر تابش اشعه آفتاب قرار گیرد می تواند ویتامین D مورد نیاز خود را از این طریق تأمین کند. ویتامین D موجب افزایش جذب کلسیم در جهاز هاضمه می شود و مقدار دفع ان را در مدفوع به حداقل کاهش می دهد. جذب فسفر در بدن تا حدودی تابع جذب کلسیم در بدن است.

هر عاملیکه اثر مثبت یا منفی در مورد جذب یکی از دو مادهٔ فوق در بدن داشته باشد در مورد مادهٔ دیگر نیز همان اثر را دارد. خوردن ویتامین D موجب جذب مقدار بیشتری کلسیم و فسفر که هر دو در رشد و ساختمان استخوان نقش مؤثری دارند میگردد. مقدار کلسیم و فسفر در خون کودکانی که رژیم غذائی انها فاقد ویتامین D باشد خیلی پائین است. دندانها نیز نظیر استخوانها مقدار زیادی کلسیم و فسفر دارند و مینا و عاج تقریبا از این دو مادهٔ معدنی تشکیل شده اند. در دورانی که تشکیل و رویش دندانها در کودک انجام می شود اگر مقدار کلسیم و فسفر موجود در خون کافی نباشد ممکن است موجب اختلال در رشد دندان و تغییر شکل شدید استخوانهای کودک گردد. به ندرت در غذاهای مختلفه ویتامین D به قدر کافی وجود دارد و تنها در معدودی از مواد غذائی ویتامین D یافت می شود.

کارشناسان تغذیه مصرف روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد بینالمللی ویتامین D را برای کودکان عادی که در نه ماهگی به دنیا آمده اند و با شیر خشک تغذیه می شوند، توصیه می نمایند و همین مقدار نیز برای کودکانی که از پستان مادر تغذیه می شوند توصیه میگردد اگرچه بهرحال مقداری ویتامین D در شیر مادر وجود دارد. در مورد نوجوانان روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D کافی است. بزرگسالان سالم و قوی که ضمن انجام کار و تمرین های روزانه به قدر کافی در تماس با اشعه افتاب قرار دارند نیز قاعدتا ویتامین D خارج از برنامه احتیاج ندارند و با غذاهائی که میخورند و هم چنین از طریق تابش آفتاب به پوست آنها تأمین می شود. در کارگران شب کار یا معلولین و سالخوردگان که غالباً در داخل منزل نشسته و در تماس با آفتاب نیستند خوردن روزانه ۴۰۰ واحد بین لمللی ویتامین D توصیه میگردد.

در دوره بارداری بدن مادر به مواد کلسیم و فسفر زیادی احتیاج دارد لذابرای مادران، چه در دوره بارداری (سه ماهه آخر) و چه در دوران شیردهی مصرف روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D توصیه می شود. . ویتامین Dدر روغن بدن و هم چنین در چربی جگر حیوانات متمرکز .J. A.D است. زرده تخم مرغ و جگر گاو، مرغ و خروس دارای ویتامین مقدار ویتامین D موجود در زردهٔ تخم مرغ، جگر و چربی بدن بستگی به نوع علوفه که دام یا طیور با آن تغذیه می شوند دارد و به عبارت دیگر با مقدار ویتامین D که از طریق علوفه وارد بدن دام می شود ارتباط دارد. روغن جگر ماهی کد (کدالیورا ویل) و ماهی هالی بات دارای مقدار زیادی ویتامین A و D است.

اسراف: اسراف در خوردن ویتامین D مضر است. مصرف روزانه بیش از ۴۰ هزار واحد بینالمللی در مورد کودکان و بیش از یکصد هزار واحد در بزرگسالان ممکن است مسمومیت ایجاد نماید که علائم آن به صورت بیاشتهای و آشفتگی، تهوع، استفراغ و اسهال است. مقدار کلسیم و فسفر خون به میزان غیرعادی بالا میرود و جدار رگهای خونی و عروق قلب و سایر نسوج نرم، سخت و آهکی می شود و بالاخره منجر به مرگ میگردد.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *