قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / بیماری راشیتیسم چیست ؟
راشیتیسم
راشیتیسم

بیماری راشیتیسم چیست ؟

بیماری راشیتیسم چیست ؟

بیماری راشیتیسم(ریکتز) را اکثریت والدین تا حدودی می شناسند و از اینکه این بیماری در کودکانشان وجود داشته باشد وحشت دارند.

راشیتیسم در واقع به نرمی استخوان در اطفال ناشی از کمبود کلسیم و املاح معدنی (مینرالها) اطلاق می شود. وی به عنوان یکی از معلولیتهای اطفال در سالهای اتی به شمار میاید. به آراشیتیسم «بزرگسالان» استئومالاسی گفته می شود.

در راشیتیسم، کودک نمی تواند به خوبی بنشیند و راه برود. معمولاً این بیماری در کودکان کمتر از ۶ ماه نادر است چون از کلسیم ذخیره ای مادر استفاده کرده است.

علل بیماری راشیتیسم

کم بود ویتامین D کمبود نور خورشید، کمبود کلسیم و فسفر در غذاهای روزمره، اختلالات رودهای وارثی و کلیوی، استفاده مداوم از داروهای ضد صرع (فنوباربیتال و فنی توئین)

علائم بالینی راشیتیسم

تأخیر در رشد استخوانها به ویژه در مچ دست و زانوها، تاخیر در رشد دندانها و دنده ها، ایجاد فتق نافی، کم خونی بدن، رنگ پریده شدن پوست، کوتاهی قد در اثر کاهش رشد استخوانی، جلو آمدن قفسه سینه (سینه کبوتری)، بسته نشدن ملاج (فونتانلی) حتی تا سه سالگی، اشکال در راه رفتن، از هم دور شدن دو زانو، راه رفتن اردکی، استعداد بروز عفونتهای مکرر به ویژه سرماخوردگی، شکستگیهای کاذب استخوانی، پهن شدن مچ دست، تغییر شکل استخوانها.

راههای تشخیص راشیتیسم

با توجه به معاینات و رادیولوژی و آزمایشات خونی و ادراری به راحتی میتوان به تشخیص بیماری دست یافت.

درمان راشتیسم

با استفاده از آمپول ویتامین D و کلسیم و تماس بیشتر با نور خورشید و استفاده از اغذیه و املاح مناسب می توان به

راحتی بیماری را برای همیشه درمان نمود.

پیشگیری از راشیتیسم استفاده از اغذیه مقوی و حاوی کلسیم، معاینه نوزاد بلافاصله بعد از تولد و چکاپهای دوره ای کودک توسط پزشک معالج و تابش نور خورشید در ساعاتی از هفته به بدن کودک همگی می توانند در پیشگیری از بیماری کمک نمایند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *