قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری سرخک چگونه بیماری است؟
سرخک
سرخک

بیماری سرخک چگونه بیماری است؟

بیماری سرخک چگونه بیماری است؟

بیماری سرخک که بسیار شایع است.در واقع نوعی ویروس میباشد که در دمای اتاق قادر است ۱ – روز زنده بماند و در ترشحات دهان و

خون و ادرار افراد بیمار دیده میشود. این بیماری بسیار مسری است و در بدن افراد مبتلا دانه های قرمز رنگ سرخکی دیده می شود، خطر سرایت این بیماری از ۱ تا ۲ روز قبل از پیدا شدن این راشها در پوست بدن تا پنج روز پس از ظهور آنها می باشد. معمولاً ۱۲ – ۸ روز طول میکشد تا ویروس در بدن ایجاد .بیماری کند سن ابتلاء: اگر واکسیناسیون در افراد یک منطقه به خوبی صورت بگیرد پس شیوع سرخک در افرادی است که این واکسن را نزدهاند مثلاً در شیرخواران و نوجوانان و بالغین کمتر است ولی اگر واکسیناسیون صورت نگیرد معمولاً در بچه های ۵ تا ۱۰ ساله بیشتر شایع است. در کودکانی که سوء تغذیه دارند و یا به بیماریهای کمبود سیستم ایمنی و یا ایدز دچار هستند یکی از علل مهم مرگ و میر میباشد.

اکثریت نوزادان در ایران به دلیل ورود آنتی بادیهای مادر در دوران جنینی به بدنشان، از ابتلا به سرخک مصون می باشند. علائم بالینی سرخک، سرفه، آبریزش بینی، قرمزی و عفونت چشم، ظهور نقاط سفید متمایل به خاکستری به اندازه دانه های شن بر روی مخاط گونه در مقابل دندانهای آسیاب تحتانی که به «تاش کوپلیک» شهرت دارند و از مشخصات اصلی سرخک می باشد و به مدت یک تا دو روز ادامه مییابد، تب بالای ۴۰ درجه سانتی گراد، ایجاد راشهای ماکولار در سر و سپس در تمام بدن که گاهاً خونریزی کرده و پوسته ریزی میکند و سپس به رنگ قهوهای در آمده و محو می شود، بزرگی غدد لنفاوی در ناحیه گردن، بزرگی طحال، عفونت گوش و ریه ها و علائم گوارش

عوارض سرخک:

عفونت گوش میانی و کری، التهاب عضله قلبی و مغزی۔

پیشگیری از سرخک:

واکسیناسیون به موقع به عنوان بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری است و در صورتی که فردی در منزل به سرخک دچار شده و بایستی حتی الامکان سایر افراد منزلی، به ویژه کودکان از تماس نزدیک با او خودداری کرده و به دستورهای پزشکی کاملاً توجه کنند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *