قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / بیماری سرطان تخمدان را بشناسید و راه پیشگیری از آن را بدانید!!
سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

بیماری سرطان تخمدان را بشناسید و راه پیشگیری از آن را بدانید!!

بیماری سرطان تخمدان را بشناسید و راه پیشگیری از آن را بدانید!!

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است یکی از تخمدان هایا هردوی آنها را مبتلا سازد. اگرچه در مراحل اولیه این بیماری با درمان، به نسبت ۸۵٪ تا ۹۵٪ موارد شفا حاصل می شود ولی چون در شروع سرطان تخمدان بیماری آرام و ساکت است لذا تشخیص، بسیار دشوارمیباشد و در تمام سرطان های تخمدان بیش از3/4 موارد این بیماری تا زمان پیشرفت تشخیص داده نمی شود که در این صورت میزان علاج فقط به نسبت 10 تا 20 درصد موارد  حاصل می شود. علت اصلی سرطان تخمدان ناتمعلوم است . یک خانم موقعی مبتلا به این  بیماری می شود که مادر، مادربزرگ و یا خواهر او هم دچار این بیماری بوده باشند. همچنین خانم هایی که هیچ وقت فرزند نداشته اند و آن هایی که بچه دار نشده و عقیم هستند یا سرطان روده بزرگ داشته اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

سرطانهای خانوادگی تخمدان ۵ تا ۱۰ درصدموارد مبتلا به کار سینوم تخمدان را تشکیل می دهند. قرار گرفتن در معرض تالک می تواند خطر ایجاد سرطان تخمدان زیاد کند. استفاده  از  قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی و نیز حاملگی بیشتر از یک بار و شیردادن خطر ایجاد سرطان تخمدان را کاهش می دهد

علایم سرطان تخمدان

نشانه هاییک سرطان تخمدانی در مراحل اولیه شامل: درد مبهم لگنی و شکمی، سیری زودرس و سوءهاضمه است. در بیماری های دیگر نیز مشاهده شوند

درمان سرطان تخمدان

درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی است. اگر خط اول درمان با شکست مواجه شود، باید شیمی درمانی بعدی انجام شود که در ٪۶۰ بیماران پاسخ خواهد داد.

 پیشگیری از سرطان تخمدان

عواملی که باعث کاهش ریسک ابتلا به این نوع سرطان می شوند عبارتند از:

۱ – استفاده از قرص های ضدبارداری خوراکی: زنانی که این قرصها را استفاده  می کنند ریسک ابتلا به این نوع تومور در آنها ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش می یابد، هرچه مدت استفاه از این قرص ها طولانی تر باشد این اثر محافظت کننده بیشتر خواهد بود، حتی به نظر میرسد. پس از قطع مصرف این قرص ها تا زمانی طولانی (حتی تا ۱۰ سال) این اثر محافظت کننده باقی بماند.

2- حاملگی : زنانی که حامله شده اند 30 تا 60 درصد، ریسک کمتری برای ابتلا به این بیماری نسبت به زنانی که تا به حال حامله نشده اند دارند.

۳- شیردادن

4-  بستن لوله های فالوپ (برای جلوگیری از .بارداری)

۵- برداشتن تخمدان ها: معمولاً زنان با سن بیش از ۳۵ سال و با سابقه  خانوادگی ابتلا به این نوع سرطان میتوانند. برای پیشگیری، تخمدان ها را بردارند.

۶ – کاهش مصرف غذاهای پرچرب و احتراز از در معرض تالک قرار گرفتن.

ضمناً آزمایشات غربالگری برای افرادی که به نظر ریسک ابتلای بالایی دارند، میتواند به پزشکان در تشخیص و درمان زودهنگام بسیار کمک کند

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *