بیماری شاگاس چیست و چه علائمی دارد ….؟؟


بیماری شاگاس چیست و چه علائمی دارد ….؟؟

 بیماری شاگاس چیست و چه علائمی دارد ....؟؟

 یک بیماری عفونی شایع در قاره آمریکاست. بیماری بین انسان و دام مشترک بوده و بوسیله کنه به انسان منتقل میشود. ارگانیزم همچنین میتواند از مادر به کودک و بوسیله خون آلوده منتقل شود. دوره کمون بیماری بین یک تا دو هفته است. بیمار میتواند فاقد علامت باشد. التهاب یک طرفه چشم، تب، درد عضلانی، بثورات جلدی، تورم غدد لنفاوی و بزرگی طحال ازعلائم بیماری است. درگیری پرده اطراف مغز و بافت مغز و قلب دیده می شود. چنانچه بیماری مزمن شود نارسایی قلبی و بزرگ شدن احشاء تو خالی مثل روده بزرگ بوجود می آید.با استفاده از نیفورتیموکس مرحله حاد بیماری قابل درمان است.پیشگیری معمولاً به وسیله از بین بردن ساس‌های بوسه‌زن و جلوگیری از گزیده شدن توسط آنها صورت می‌گیرد. سایر اقدامات پیشگیرانه شامل آزمایش خون مورد استفاده برای انتقال می‌باشد. تا سال ۲۰۱۳ هیچ واکسنی ساخته نشده است.عفونت‌های اولیه به وسیله بنزنیدازول یانیفورتیموکس قابل درمان می‌باشد در اکثر مواقع، این داروها در صورتی که در مراحل اولیه استفاده شوند باعث درمان بیمار می‌شوند، اما هرچه از مدت بیماری شاگاس بگذرد اثر آنها کمتر می‌شود.ممکن است این داروها هنگام استفاده در بیماری‌های مسری باعث کاهش یا جلوگیری از پیشرفت علائم مرحله آخر شوند.بنزنیدازول و نیفورتیومکس باعث به وجود آمدن اثرات جانبی موقت مانند اختلالات پوستی، مسمومیت مغز و مشکلات سیستم گوارشی در نزدیک به ۴۰٪ بیماران شود.برآورد می‌شود ۷ تا ۸ میلیون نفر، که اغلب در مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند دچار بیماری شاگاس باشند. تلفات این بیماری تا سال ۲۰۰۶ حدود ۱۲٬۵۰۰ نفر بوده است.اغلب کسانی که دچار این بیماری می‌شوند افراد فقیر هستند و بیشتر افرادی که دچار این بیماری هستند از بیماری خود اطلاع ندارند. جابجایی‌های جمعیتی در مقیاس بزرگ مناطقی که بیماری شاگاس در آنها یافت شده است را افزایش داده است و کشورهای اروپایی و آمریکا اکنون شامل این مناطق هستند.این مناطق همچنین شاهد افزایش موارد ابتلاء به این بیماری در سال‌های منتهی به ۲۰۱۴ بوده است.این بیماری برای نخستین بار در سال ۱۹۰۹ توسط کارلوس شاگاس تشریح شد و نام او را بر این بیماری گذاشتند. بیماری شاگاس بر بیش از ۱۵۰ حیوان دیگر تأثیر می‌گذارد.

علائم بیمارى

اولین نشانه‌هاى بیمارى شاگاس حاد حداقل یک هفته پس از ایجاد عفونت به‌وجود مى‌آید. در نوع حاد بیمارى شاگاس علایم خفیفی وجود دارد که اغلب عبارتند از:• تب• احساس بیماری (ضعف)• تورم از یک چشم• منطقه قرمز تورم در محل گزش حشراتعلائم حاد بیمارى شاگاس خودبه‌خود از بین مى‌روند و پس از آن بیمار وارد فاز نامشخص یا بدون علامت عفونت تریپانوزوماکروزى مزمن مى‌شود. شاگاس مزمن و علامت‌دار سال‌ها یا حتى ده‌ها سال بعد ظهور مى‌کند و علایم آن عمدتا به صورت زیر است:-بیماری یبوست-مشکلات گوارشیدرد در شکم- مشکلات بلع- مشکلات قلبی

تشخیص بیمارى 

تشخیص بیمارى شاگاسحاد نیاز به دیدن انگل دارد که ممکن است در بررسى بافى‌کت یا خون تازه یا اسمیر نازک یا ضخیم خون یافت شود. اگر مشاهده مستقیم برای تشخیص بیمارى شاگاس موفقیت‌آمیز نبود، مى‌توان از تلقیح به موش و کشت در محیط‌هاى اختصاصى کمک گرفت. بیمارى مزمن شاگاس با کمک سرولوژى تشخیص داده مى‌شود. CF، ایمونوفلورسانس، و الیزا همگى موجود هستند اما مثبت کاذب آنها زیاد است. به همین علت توصیه مى‌شود که هر تست مثبت را با دو تست دیگر تأیید نمود.

عوارض بیمارى 

کاردیومیوپاتی از عوارض بیمارى شاگاس می باشد.- از جمله عوارض بیمارى شاگاس که می توان نام برد بزرگ شدن روده بزرگ (megacolon) است.- بزرگ شدن  مری همراه با مشکلات بلع (megaesophagus) نیز از عارضه های بیمارى شاگاس می باشد.-از دیگر عوارض بیمارى شاگاس بیماری قلبی  و  نارسایی قلبی است.-سوء تغذیه نیز ناشی از بیمارى شاگاس است.- ضربان غیرطبیعی قلب (آریتمی، تاکی کاردی بطنی) می تواند ناشی از بیمارى شاگاس باشد و ممکن است باعث مرگ ناگهانی شود. هنگام  ایجاد نارسایی قلبی، مرگ معمولا در عرض چند سال رخ می دهد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد