قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / بیماری فیبروز کیستی را جدی بگیرید!!
فیبروز کیستی
فیبروز کیستی

بیماری فیبروز کیستی را جدی بگیرید!!

بیماری فیبروز کیستی را جدی بگیرید!!

 فیبروز کیستی 

فیبروز کیستی بیماری موروثی نادری است که از طریق پدر ومادر به نوزاد می رسد.این بیماری موجب عفونت مکرر سینه و سوء جذب مواد مغذی در روده میشود. اگر پدرو مادر هر دو سالم باشند، ولی هر کدام ناقل ژن معیوب فیبروز کیستی باشند، احتمال ابتلای فرزندشان ۲۵ درصد است.

فیبروز کیستی موجب معیوب شدن تعدادی از غده های بدن، مخصوصاً غددی که در جدار مجاری ریه قرار دارند می شود. این غدد به جای این که ترشحات یا خلط طبیعی تولید کنند، خلطی غلیظ و چسبناک ایجاد می کنند که موجب مسدود شدن مجاری هوایی و در نتیجه عفونت ریوی می شود.

سینه پهلو (ذات الریه یا پنومونی) عفونت شایع و عود کننده ای است که در کودکان مبتلا به فیبروز کیستی زیاد مشاهده می شود.

در دستگاه گوارش کودکان مبتلا به فیبروز کیستی، لوزوالمعده (پانکراس) قادر نیست آنزیم هایی را که برای هضم و گوارش حیاتی هستند تولید کند؛ این آنزیمها غذاها راتجزیه می کنند تا بدن بتواند به راحتی مواد مغذی را از انها جذب کند؛ به این ترتیبفقدان این آنزیمها باعث ایجاد سوء هاضمه و سوء جذب می شود و عدم جذب مواد غذاییمنجربه اسهال و بدبو شدن مدفوع میگردد. از آنجایی که در مبتلایان فیبروز کیستی، بدن قادر نیست بسیاری از مواد مغذی را که برای حفظ سلامتی ضروری هستند جذب کند، کودک نحیف و ضعیف می ماند، دچار کمبود وزن می شود و رشد طبیعی ندارد. به علاوه حرکات روده دچار اختلال می شود و ممکن است کودک به طور متناوب دچار اسهال و یبوست شود که این علایم می تواند درنتیجه، منجر به انسداد روده شود.

علایم فیبروز کیستی 

  • عفونت های عود کننده ریه به همراه سرفه و گاهی مشکلات تنفسی
  • اسهال و یبوست  به طور متناوب
  • مدفوع چرب و بد بو
  • اختلال در رشد و کمبود وزن
  • شکم متورم و دست و پاهای ضعیف و آویزان
  • به عنوان تمامی عود کنند. وی ریه به همراه سرفه و گاهی مشکلات تنفسی

درمان فیبروز کیستی 

هیچ درمانی برای فیبروز کیستی وجود ندارد. ولی با تشخیص به موقع و سریعمی توان احتمال صدمه  شدید و از بین رفتن ریه را کاهش داد. برای تشخیص این بیماری در نوزاد، علاوه بر آزمایش مدفوع باید آزمایشات دقیق خون نیز انجام شود. میزان نمک در خون مبتلایان فیبروز کیستی از حد طبیعی افزایش مییابد؛ در صورتی که نوزاد خواهر و برادر داشته باشد، این تست باید بر روی آنها نیز انجام شود. در مورد شیرخواری که اختلال در رشد دارد، و یا به طور کلی به سینه پهلو مبتلا می شود انجام این آزمایش ضروری است. معمولاً این آزمایش خون در سه ماهگی از نوزاد گرفته می شود.

– کودکانی که مبتلا به فیبروز کیستی هستند باید از رژیم غذایی مخصوص و کم چربی، به همراه مکمل های ویتامین و آنزیمهای جایگزین استفاده کنند. فیزیوتراپی و تمرین های تنفسی باید به طور روزانه برای کودک انجام پذیرد تا ترشحات و خلط های ریوی از حالت خشکی در بیاید و از ریه خارج شود. رطوبت و استفاده از بخور سرد نیز به ریهها کمک میکند. عفونتهای دستگاه تنفسی باید به وسیله ی آنتی بیوتیکها برطرفشوند.

-درمان های دیگری نیز برای این بیماری مورد استفاده قرار میگیرد. از جملهاستفاده از آنزیم های استنشاقی (بوییدنی) به منظور کمک به حل کردن ترشحات ریوی و یا پیوندهای قلبی – ریوی. والدینی که کودک مبتلا به فیبروز کیستی دارند و قصد دارند مجدداً بچه دار شوند،بهتر است قبل از حاملگی مشاوره  ژنتیکی انجام دهند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *